Franjo Tuđman se vratio u Hrvatsku kao predmet najšireg obožavanja - politici kao njen novi duh, naciji kao novi idol, smatra bivši ambasador Srbije u Hrvatskoj Radivoj Cvetićanin.
"Ovaj Tuđmanov povratak - zašto da ne kažem: trijumfalni povratak - kraj je jednog procesa koji traje od kako je Mesić okončao mandat a Sanader uklonjen sa scene. Već je Sanaderova agonija doduše nagoveštavala ovakav razvoj događaja, jer se i on ovoga imena bio setio kao ruke spasa; ali kasno", navodi Cvetićanin u autorskom tekstu za "Danas" povodom obeležavanja 20. godišnjice "Oluje" u Srbiji i Hrvatskoj.
Prema njegovim rečima na Ivi "Sanaderu je već stajao neizbrisivi žig detuđmanizacije koju je hrabro bio otvorio, i imao je to da plati".
"Od tada, HDZ uporno i sistematično radi na tome da se Tuđman i njegovo nasleđe ponovo ugrade u nacionalni sistem vrednosti iz kojeg su bili potisnuti; štaviše, da postanu njegov mejnstrim. Taj dan je došao. U koloni zaslužnih stoje Jadranka Kosor, Tomislav Karamarko i, na kraju, ali ne i najmanje važno, Kolinda Grabar Kitarović. Ona ga, ako ste spremni da poverujete, obožava sa nekom pionirskom strašću", dodaje Cvetićanin.
On još podseća da nije to bilo tako davno kad se većinska Hrvatska Tuđmana prosto-naprosto stidela.
"Uzalud je predsednica države - idući korak napred u odnosu na sebe samu - dvaput tokom manifestacija u Zagrebu i Kninu kazala kako jednako žali i srpske i hrvatske žrtve u Oluji, 'Ubij Srbina', a ne njena izjava bilo je ipak slogan dana. Zato, dobronamernom posmatraču iz daljine
Hrvatska odavno nije izgledala tako žalosno kao u tom času svog velikog slavlja. Oživljeni Tuđman dao je paklenoj krilatici vetar u leđa, ona je tako autorizovana postala stvar od koje se malo ko ograđuje. Samo da znate: đavo je odneo šalu", piše, između ostalog, Cvetićanin.
On je, takođe, zamerio i srpskim vlastima što su tokom obeležavanja godišnjice "Oluje", kako smatra, ostale nedorečene oko srpske krivice.
Iako je Beograd, kako dodaje, osudio i zločine sa srpske strane, daleko bi uverljivije bilo da su pomenuta i neka imena, Slobodana "Miloševića na primer".
"Opet su na početku, Hrvatska i Srbija, Srbi i Hrvati, posle ove Oluje udaljeniji možda od starta nego ikad ranije. I šta nam onda ostaje? Izgleda, Severina. Uvek na nove, velike ljubavi spremna Severina. Ona je na dan Knina, naime, meditirala pored Gospe u Međugorju, sa svojim novim dečkom, Srbinom iz Beograda. Ko zna, možda će otud početi neka naša nova istorija", zaključuje bivši ambasador Srbije u Hrvatskoj.