U Zagrebu se održava vojna parada povodom obeležavanja 20. godišnjice od akcije "Oluja", u kojoj je proterano više od 200.000 Srba. Parada se održava bez vojski najvećih zapadnih sila, SAD, Nemačke. Velika Britanija poslala zastavu.
Predsednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović izdala je naredbu za početak parade, a zatim se čulo šest zvona i hrvatsku himnu je otpevala 13-godišnja Riječanka Mije Negovetić.
"Neka mimohod krene", kratko je naredila Kolinda, nakon čega je parada počela ispaljivanjem plotuna i nadletanjem vojnih aviona MiG-21.
U koloni su vojnici Albanije, Letonije, Estonije, Litvanije, i Poljske, a Velika Britanija je poslala zastavu.
Kolona duža od četiri kilometra prolazi potezom od Držićeve do Savske ulice, a učestvuje 3.000 pripadnika oružanih snaga, 300 vozila i 30 aviona.
Potom sledi svečana povorka pešadije, a zatim će Vukovarskom ulicom proći motorizovane oklopne mašine, među kojima su dve haubice od po 50 tona, ali i Patrie, tenkovi M-84, terenska borbena vozila, razna plovila, motocikli i druga vozila.
Svečanu povorku pratiće umetnički program.
Hrvatska je pozvala vojske najvećih zapadnih sila da učestvuju na paradi, ali su one to redom odbile, pa tako na paradi nije bilo američkih, nemačkih i britanskih vojnika, jer te države "nisu htele da raspiruju sukobe u regionu".
Hrvatsko Ministarstvo odbrane saopštilo je će paradi prisustvovati 15 predstavnika država članica NATO-a i predstavnici diplomatskog kora i vojno-diplomatskog kora ukupno 42 države, odnosno ambasadora i vojnih atašea.
Ministarstvo je najavilo prisustvo načelnika glavnih štabova vojski Albanije i Bosne i Hercegovine i ministarke odbrane BiH Marine Pendeš, dva američka generala, zamenika načelnika Glavnog štaba i jednog generala iz Poljske.
Zbog nesaglasnosti oko mesta i načina proslave, Dan pobede i domovinske zahvalnosti i 20.godišnjica "Oluje" ove godine slavi se dva dana – uz vojnu paradu u Zagrebu, državni vrh okupiće se 5. avgusta na tradicionalnoj svečanosti u Kninu.
Uz ceremoniju podizanja hrvatske zastave na Kninskoj tvrđavi biće otkriven i spomenik prvom predsedniku Hrvatske Franji Tuđmanu.
Hrvatska nevladina organizacija Documenta - Centar za suočavanje s prošlošću i Srpsko narodno veće upozorili su uoči "Oluje" da i ove godine izostaje službeno sećanje na žrtve.
Oni su podsetili da je prema izveštaju Hrvatskog helsinškog odbora tokom i posle "Oluje" stradalo 667 srpskih civila. Prema podacima UHNCR, Hrvatsku je napustilo više od 200.000.