Predstavnici udruženja žrtava hrvatske vojne operacije "Oluja" ocenili su danas da još uvek nema velikog napretka u kažnjavanju odgovornih za ratne zločine koji su tada počinjeni.
"Nakon 20 godina nema pomaka u mnogim segmentima. Za mnoge porodice 'Oluja' još traje", rekla je predsednica Udruženja "Suza" Dragana Đukić na konferenciji u Beogradu.
Prema njenim rečima, porodice žive u neizvesnosti već 20 godina, a njihov bol produbljuje to što počinioci zločina nisu kažnjeni.
Predsednik Komisije Vlade Srbije za nestala lica Veljko Odalović podsetio je da se oko 1.100 osoba srpske nacionalnosti vodi kao nestalo tokom rata u Hrvatskoj.
On je istakao da Srbija ne želi da produbljuje sukobe već da nudi ruku pomirenja, i izrazio nadu da će to naići na razumevanje u regionu.
"Ono što imamo ovih dana u Hrvatskoj se ponavlja od izbora do izbora. Poruke koje se u tom periodu čuju nisu poruke dobre volje", kazao je Odalović.
Petar Damjanović, kome su u ratu ubijena oba roditelja zajedno sa još pet osoba, poveo je proces protiv države pred hrvatskim sudom zbog toga što počinioci tog zločina nisu procesuirani.
"Samim otvaranjem procesa počela je opstrukcija", kaže Damjanović i dodaje da je njegov predmet na kraju stigao do Vrhovnog suda, koji mu nije odgovorio iako je zakonski rok odavno prošao.
"Uopšte ne razmišljam o materijalnim stvarima, nego da taj ne šeta Hrvatskom uzdignutog čela i troši pare zarađene na krvav način. Mislim da je motiv svih ljudi koji su podneli tužbe da se otkrije zločin, a ne da se dođe do materijalnih sredstava", naglasio je on.
Čedomir Marić tragao je osam godina za sinom koji je ubijen po ulasku hrvatske vojske u Knin, iako nije bio pripadnik srpskih snaga nego gradskog orkestra.
"Njegovo ubistvo je posledica orgijanja hrvatskih vojnika po ulasku u grad", rekao je Marić navodeći da se za njega uslovno može reći da je imao sreće, jer ne živi u neizvesnosti, dok mnoge porodice ne znaju sudbinu svojih članova, a od sporova odustaju iz straha ili nedostatka sredstava.
Predsednica Udruženja "Protiv zaborava" Marica Šeatović i sama je prošla, kako kaže, "administrativnu torturu" hrvatskih sudova.
Ona je kazala da njeno udruženje nastoji da obeleži mesta stradanja u Hrvatskoj, ali da to ide "jako teško".
Zamenik predsednika Srpskog narodnog veća u Hrvatskoj Saša Milošević ocenio je da je hrvatska javnost neinformisana o procesu koji se vodio pred Haškim tribunalom za operaciju "Oluja".
Milošević je pozvao građane u Hrvatskoj i Srbiji da se informišu preko aplikacije "Oluja u Hagu", koja prikazuje argumente odbrane i optužbe, kao i dokumentaciju obe strane u sporu.
Parastos žrtvama "Oluje" biće služen sutra u 11.00 u crkvi Svetog Marka.