Branimir Glavaš danas je hitno prebačen u zatvorsku bolnicu u Zagrebu, objavljeno je na Glavaševoj službenoj stranici na Facebooku. Vrhovni sud Hrvatske odlučio je da Branimir Glavaš ostaje u istražnom zatvoru najduže do 5.5.2016.
Glavaš je započeo štrajk glađu pošto je ponovo završio u istražnom zatvoru u Remetincu, a u zatvorsku bolnicu je, zbog narušenog zdravlja, bio prebačen i 11. marta, podseća list.
Glavaš je tada ubrzo vraćen u zatvor, jer nije dozvolio lekarima da ga pregledaju.
Vrhovni sud Hrvatske odlučio je da Branimir Glavaš ostaje u istražnom zatvoru koji ne sme trajati duže od 5. maja 2016, godine.
Kako je potvrđeno agenciji Beta danas u Zagrebu, Glavaš je prvostepeno osuđen na deset godina zatvora zbog ratnih zločina nad civilima srpske nacionalnosti u Osijeku 1991. u slučajevima poznatijim kao "Garaža" i "Selotejp".
Portparol Županijskog suda u Zagrebu Krešimir Devičić rekao je za agenciju Beta da prema odluci Vrhovnog suda Glavaš može da ostane u pritvoru do 5. maja 2016.
Glavaš je već štrajkovao glađu 2007. godine kada je završio u pritvoru zbog optužbi za ratne zločine protiv srpskih civila u Osijeku 1991. I tada je zbog lošeg zdravstvenog stanja bio u bolnici.
Ustavni sud prošle sedmice delimično je prihvatio Glavaševu žalbu i ukinuo ranije rešenje Vrhovnog suda da mu "istražni zatvor može trajati do pravosnažnog okončanja krivičnog postupka, ali ne duže od kazne na koju je nepravosnažno osuđen".
Od Vrhovnog suda je zatraženo da novu odluku o istražnom zatvoru za Glavaša donese do 5. aprila.
Branimir Glavaš je u istražnom zatvoru u zagrebačkom Remetincu od 5. marta, kada je počeo štrajk glađu. Zbog narušenog zdravlja, on je juče ponovo završio u bolnici.
Pravne nedoumice proizvela je januarska odluka Ustavnog suda Hrvatske o poništenju pravosnažne presude Vrhovnog suda kojom je Glavaš bio osuđen na osam godina zatvora zbog ratnih zločina. Ustavni sud je naložio da se drugostepeni postupak ponovi, a na snazi je ostala desetogodišnja prvostepena presuda suda u Zagrebu.
Branimir Glavaš potom je pušten iz mostarskog zatvora u kojeme je završio, jer je uoči izricanja presude u Hrvatskoj pobegao u susednu državu, čije državljanstvo ima uz hrvatsko. U zatvoru je proveo više od pet godina.