U nastavku suđenja vlasniku "Delta Holdinga" Miroslavu Miškoviću I ostalim optuženima, optužrni Dejan Jevtić je pričao o političkom pritisku Demokratske stranke.
Jeftić, koji je bio prokurista Nibens grupe, rekao je da ga 26. aprila 2011. godine (tadašnji polsanik URS) Ivica Kojić pozvao telefon i preneo mu da postoji politički pritisak da se Nibens grupa isključi iz posla oko koridora 10 jer DS favorizuje svoje ljude.
"Postoji pritisak. Žuti nam rade o glavi hoće da nas ubiju", rekao je Jevtić u nastavku izlaganja svoje odbrane pred Specijalnim sudom.
On je dodao da nema razloga da sumnja u reči Kojića, jer je on kredibilna osoba, a da o tome koji su to čelnici iz DS -a vršili pritisak ostavlja nadležnim organima da istraže.
Nibens grupa je bila nosilac posla za izgradnju Koridora 10 i 11, kičma putarske privrede, rekao je Jevtić.
"Ovim postupkom je ubijen lider u putarskoj privredi, akcije su podržavljene i stvoren je pristor za nove učesnike u ovoj profitabilnoj branši", rekao je Jetvić.
Na početku današnjeg suđenja Miškoviću, njegovom sinu Marku, vlasniku "Nibens grupe" Milu Đuraškoviću i još osmorici optuženih da su zloupotrebama oštetili putarska preduzeća, Jevtić je negirao da je izvršio bilo koje krivčno delo.
Jevtić, koji je bio predsednik skupštine akcionara PZP Niš, prokurista Đuraškovićevog preduzeća Nibens grupa, istakao je da nije izvršio nijedno krivično delo za koje je optužen niti da je pomagao Miškovićima i Đuraškoviću da učine bilo koje krivčno delo.
"U mojim radnjama nema ničeg nezakonitog a ni u radnjama drugih optuženih. Kako je tužilac i sama rekla u svim ovim radnjama kada se pojedinačno sagledaju nema ničeg nezakonitog, ali kada se posmatraju zajedno ima. Ali ja nisam učestvovao u tim radnjama i nisam mogao da sagledam", rekao je Jevtić po zanimanju advokat.
Izričito je naveo da je uvek postupao kao punomoćnik, advokat svojih klijenata i u njihvom interesu.
Jevtić je detaljno negirao optužbe da je na Zorana Kaitovića uticao da započne, a kasnije i obustavi trgovinu akcijama PZP Niš kako bi im povećao vrednost.
"Da je bilo šta nezakonito Beogradka berza bi obustavila trgovinu akcijama i dala brokerskim kućama nalog za dalje postupanje", rekao je poslednji optuženi u ovom postupku tokom izlaganja svoje odbrane.
Suđenje je zakazano i sutra kada se očekuje početak dokaznog postupka.
Miroslav Mišković je odbranu izneo krajem decembra a potom i ostali optuženi.
On je položio jemstvo od 12 miliona evra u kešu u zamenu za pritvor, a njegov sin Marko je založio nekretnine vredne 3,2 miliona evra za odbranu sa slobode.
Optužnica tereti Miškovića i ostale da su od 2005. do 2010. godine nezakonitim izvlačenjem novca iz putarskih preduzeća i utajom poreza oštetili putarska preduzeća za 16,95 milijardi dinara, a budžet za 472 miliona dinara.
Miroslavu i Marku Miškoviću i Milu Đuraškoviću na teret se stavljaju krivična dela zloupotreba položaja odgovornog lica u saizvršilaštvu i poreska utaja. Za oba dela zakonom je zaprećena kazna do 10 godina zatvora.
Optužnica obuhvata i Rista Ristića, Milutina Gaševića, Zorana Mihailovića, Dejana Jevtića, Zdravka Raša i Predraga Filipovića koji se terete za pomaganje u izvršnju krivičnog dela zloupotreba položaja odgovornog lica.
Živojin Petrović i Jadranka Bardić optuženi su za krivično delo poreska utaja.
Svi optuženi su u istrazi kao i na početku suđenja u izjašnjavanju o krivici negirali da su izvršili krivična dela za koja se terete.
Vlasnik "Delta holdinga" pušten je 23. jula iz pritvora, koji mu je zamenjen jemstvom od 12 milona evra u dinarskoj protivvrednosti, a koje je uplatila njegova kompanija da bi se branio sa slobode.
Miškoviću je privremeno oduzet pasoš i odredena mera zabrane napuštanja boravišta, uz obavezu javljanja Policijskoj upravi za grad Beograd - PS Savski venac, svakog prvog radnog dana u mesecu.
Ista ova mera predviđena je i za njegovog sina Marka, kome je 7. oktobra ukinut kućni pritvor za jemstvo hipotekom na lokal vrenosti 3,3 miliona evra.