Udruženje sudija Crne Gore smatra krajnje neprimjerenim i neprofesionalnim poslednji komentar ministra pravde Marka Kovača povodom presude Ustavnog suda Crne Gore, po tužbi Svetlane Vujanović i drugih sudija, saopštio je danas Sava Mušikić, predsjednik Izvršnog odbora.
“Naime, ministar pravde je još jednom uzeo za pravo da komentariše odluke nadležnih sudova, pokazujući pritom elementarno nepoznavanje materije u koju se upušta. Stoga, u obavezi smo ukazati gospodinu Kovaču da je u članu 9 Ustava Crne Gore propisano da “Potvrđeni i objavljeni međunarodni ugovori i opšteprihvaćena pravila međunarodnog prava sastavni su dio unutrašnjeg pravnog poretka, imaju primat nad domaćim zakonodavstvom i neposredno se primjenjuju kada odnose uređuju drukčije od unutrašnjeg zakonodavstva””, istakao je Mušikić, saopštava CdM
Dakle, dodaje da u ovoj su pravnoj stvari (niti prvi, ni posljednji put) “primijenjene norme međunarodnog, nadnacionalnog prava, akata i ugovora, jer predmetno pitanje tretiraju na drugačiji način od domaćeg zakonodavstva”.
“Na hiljade sudskih odluka, u različitim formama i fazama postupaka (od rješenja o određivanju pritvora, preko procesnih odluka, do presuda) obrazložene su i utemeljene na pravilima međunarodnog prava, presudama Evropskog suda za ljudska prava i drugim normama koje imaju univerzalni karakter, u što se može uvjeriti i svaki pravni laik (uvidom u javnu bazu odluka na sajtovima sudova)”, rekao je Mušikić.
Prema njegovim riječima, da je uvaženom ministru poznata sadržina odluka, principa i odredaba na koje se Upravni sud u odluci pozvao, “svoju bi energiju usmjerio na poboljšanje statusa crnogorskih sudija”, na koji, ukazao je, problem Udruženje sudija Crne Gore upućuje od svog osnivanja i u kontinuitetu, a samim tim se i “suzdržao da iskoristi svaku priliku da izrazi lično nezadovoljstvo pojedinim presudama nadležnog suda”, piše CdM
“Sa tim u vezi, ostaje nejasno i na šta je ministar mislio govoreći o “privatizaciji” Vrhovnog suda Crne Gore i “korporativizmu”, jer bi svakako trebalo da zna da se u sudu funkcije ne “dijele za stolom” niti dogovaraju po bilo kakvom „ključu“ , već se zavređuju radom, znanjem i ugledom. Uz to, sudije bira nezavisno tijelo, Sudski savjet Crne Gore”, naglasio je on.
Mušikić kaže da zabrinjava i činjenica da uvaženom ministru nije poznato da Sudski savjet, čiji je član u tekućem mandatu, ne može, ističe, ponovno odlučivati i donositi “identičnu odluku”, jer je “odluka Upravnog suda meritorna (predmet nije vraćen na ponovno odlučivanje tuženom organu)”.
“Naposlijetku, po ko zna koji put smo prinuđeni apelovati na prestanak vršenja pritiska predstavnika izvršne vlasti na nosioce pravosudnih funkcija, jer princip podjele vlasti – u svim državama čiji je nivo razvoja (valjda) cilj i naše – ima primat nad ličnim utiscima i željom da se utiče na odluke nezavisnih organa, pa bi se poštovani ministar trebao okanuti poziva na “preispitivanje odgovornosti nosilaca svih pravosudnih funkcija”, jer se povjerenje u rad sudova ne održava niti snaži na takav način”, rekao je predsjednik Izvršnog odbora Udruženja sudija Crne Gore.
Na kraju, dodaje Mušikić, još jednom su “primorani upozoriti na kontinuirani animozitet prema crnogorskom sudstvu i njegovim predstavnicima”.
“Ovaj problem, uz neznanje, revanšizam i amaterizam koji sve više dolaze do izražaja će, konačno, našu državu mnogo koštati. Nezavisnost sudova je jedna od ključnih tekovina svake moderne i civilizovane države. A čemu vodi narušavanje te nezavisnosti, ostavljamo javnosti da procijeni sama”, zaključuje u saopštenju, zaključuje CdM