Građani imaju pravo da snimaju policijskog službenika dok primjenjuje policijska ovlašćenja, smatraju u Savjetu za građansku kontrolu rada policije.
Iz Savjeta su kazali da su to zaključili postupajući po pritužbama građana iz Bara i Podgorice, nakon intenzivnog rada, pribavljenih izjašnjenja i sprovedenog postupka.
Članovi Savjeta su o tome diskutovali sa Upravom policije i Agencijom za slobodan pristup informacijama i zaštitu podata o ličnosti koji su, kako se navodi, pokazali posvećenost i spremnost da se o svim spornim i nedovoljno poznatim pitanjima razgovora sa relevantnim stručnim i društvenim subjektima.
Savjet je ocijenio da je to jedno od pitanja koje je od interesa i značaja za dalju demokratizaciju crnogorske policije, i da iz tog razloga treba izaći sa jasnim i za građane korisnim i razumljivim ocjenama i preporukama.
„Savjet je zaključio da građani imaju pravo da, putem raspoloživog sredstva, slikom i zvukom, snimaju policijskog službenika koji obavlja policijski posao i primjenjuje policijska ovlašćenja u javnosti“, kaže se u saopštenju.
To, pojasnili su iz Savjeta, može podrazumijevati različite situacije u svakodnevnom životu, poput kontrole učesnika u saobraćaju, legitimisanje, hapšenje, postupanje na javnim okupljanjima.
„Savjet cijeni da je to i u interesu policijskih službenika za koje bi moglo da se tvrdi da su navodno neprofesionalno postupali ili zlostavljali građane“, kazali su iz tog tijela.
Prema njihovim riječima, zabrana snimanja potkopava povjerenje javnosti u policijski servis.
Iz savjeta su kazali da je građanin dužan, pri tim aktivnostima, da postupi po naređenju policijskog službenika ukoliko je opomenut da ga svojim radnjama sprječava u redovnom i efikasnom obavljanju policijskog posla.
„U takvoj situaciji, ne prekidajući snimanje, građanin se, shodno izdatom upozorenju i naređenju, udaljava na pristojno i razumno rastojanje kako fizički ili glasom ne bi ometao policijskog službenika u njegovom redovnom poslu. Ukoliko građanin ne postupi na dati način, podrazumijeva se da će policijski službenik postupiti redovno i zakonito prema njemu“, kaže se u saopštenju.
Navodi se da policijski službenik ne može, bez odgovarajućeg naloga, oduzeti građaninu telefon ili drugo sredstvo kojim ga je prethodno snimao pri obavljanju policijskih poslova.
„Kako bi se izbjegla situacija da policijski službenik iz određenog ličnog razloga, na primjer prikrivanja sopstvenog ili neprofesionalnog postupanja svog kolege, želi da manipuliše sadržajem na telefonu, preporuka je građanima da taj sadržaj ili uređaj u cjelini drže zaključanim, što bi, bar na licu mjesta, usporilo i spriječilo nezakonito postupanje i uništavanje dokaza“, pojasnili su iz Savjeta.
Prema njihovim riječima, kako usljed insistiranja policijskog službenika da mu se preda telefon ne bi došlo da konflikta i situacije koja bi se mogla prerasti u ometanje ili omalovažavanje policijskog službenika, Savjet preporučuje da pri takvoj situaciji građanin preda telefon a zaštitu svojih prava i korekciju policijskog ponašanja zatraži pred nadzornim tijelima i sudom.
Iz Savjeta su kazali da će, imajući u vidu ukupan kredibilitet policije i ozbiljne rezultate postignute kod unaprjeđenja odgovornosti, takve situacije biti rijetke.
Kakom su naveli, samo saznanje da mogu biti snimljeni tokom preduzimanja službenih radnji, značajno utiče na ukupan pristup i ponašanje policijskih službenika prema građanima.
„Savjet ovdje ukazuje i na istorijski važnu ocjenu Agencije za slobodan pristup informacijama i zaštitu podata od ličnosti da se omogućavanjem snimanja afirmiše odgovornost, a javni službenici podstiču da prilikom vršenja javnih ovlašćenja savjesno postupaju“, kaže se u saopštenju.
Iz Savjeta su pozvali građane da podrže i pomognu rad policije i dostave joj snimke i druge zapise koji bi mogli biti korisni za rasvjetljavanje nekog krivičnog ili prekršajnog djela.
„Video i drugi zapisi koji dolaze iz takozvanog građanskog novinarstva mogu biti višestruko korisni u naporima policije da sprovodi zakon i bori se protiv kriminala“, dodaje se u saopštenju.