Centar za laboratorijsku dijagnostiku Doma zdravlja radi po najvišim standardima laboratorijske prakse, kazao je direktor te zdravstvene ustanove Nebojša Kavarić.
Centar za laboratorijsku dijagnostiku podgoričkog Doma zdravlja akreditovan je u skladu sa zahtjevnim uslovima međunarodnog standarda, čime je potvrđeno da radi po najvišim standardima laboratorijske prakse, kazao je direktor te zdravstvene ustanove Nebojša Kavarić.
Centar za laboratorijsku dijagnostiku usaglašen je sa međunarodnim standardom MEST EN ISO 15189:2016, kojim se specificiraju zahtjevi za kvalitet i kompetentnost medicinskih laboratorija.
Kavarić je kazao da je menadžment Doma zdravlja ostvario viziju, a to je savremen, efikasan i akreditovan Centar za laboratorijsku dijagnostiku koji angažovanjem sopstvenog stručnog kadra, praćenjem savremenih trendova u oblasti laboratorijske dijagnostike i korišćenjem najsavremenije tehnologije postiže visok nivo kvalieteta laboratorijskih analiza.
“Dobijanjem akreditacije potvrđeno je da je Centar za laboratorijsku dijagnostiku Doma zdravlja Podgorica, u kojem se godišnje obavi oko miliona laboratorijskih analiza, radi po najvišim standardima laboratorijske prakse”, rekao je Kavarić.
Kako je naveo, dobijanje akreditacije predstavlja početak novog poglavlja u radu i omogućava saradnju sa međunarodnim kompanijama, jer je sertifikat priznat u cijelom svijetu.
Kavarić je rekao da je Centar za laboratorijsku dijagnostiku Doma zdravlja savremena laboratorija, koja radom odgovara najvišim standardima laboratorijske prakse i zahtjevima korisnika usluga.
“Opremljen je najsavremenijom laboratorijskom opremom renomiranih svjetskih proizvođača i sa stručnim kadrom postiže najviše ciljeve u domenu laboratorijske dijagnostike”, naveo je on.
Laboratorija obavlja djelatnost na 11 lokacija, u Bloku V, Staroj i Novoj varoši, na Starom aerodromu, Koniku, u Donjoj Gorici, Novom bloku na Zabjelu, u Tuzima Golubovcima i najnovijem objekatu Doma zdravlja na Zlatici.
Kavarić je dodao da uzorkuju i na 43 lokacije seoskih ambulanti.
“Pred nama je težak zadatak da dobijeni sertifikat zadržimo i prilikom redovnih godišnjih provjera pokažemo da radimo na stalnom unaprjeđenju sistema kvalieteta i da smo pouzdran partner građanima Crne Gore u oblasti primarne zdravstvene zaštite”, kazao je on.
Akreditacja, kako je objasnio, znači da Centar za laboratorijsku dijagnostiku ima upravljanje kvalitetom, da je čitav process od uzorkovanja, pregleda, opservacije do izdavanja laboratorijskih nalaza kontrolisan i praćen od Akreditacionog tijelo Crne Gore i kompletnog tijela za kvalitet unutar same laboratorije.
Kavarić je naveo da će najveće benefite od dobijanja akreditacije imati pacijenti.
“Tim polako širite naučnu bazu pružanja usluga pacijentima i povećavate stepen povjerenja građana, podižete kvalitet liječenja i tretmana drugih pripadajućih službi Doma zdravlja, koje se oslanjaju na laboratorijsku dijagnostiku”, kazao je on.
Ministar zdravlja Kenan Hrapović kazao je da akreditovanje jedne zdravstvene usluge ili nekog njenog segmenta predstavlja nagradu za kvalitet cjelokupnog zdravstvenog sistema.
Kako je naveo, ciljevi akreditacije su unaprjeđenje kvaliteta, bezbjednost pacijenata, stvaranje jednakih uslova za pružanje zdravstvenih usluga u cijelom sistemu zdravstvene zaštite, uspostavljanje povjerenja korisnika u sistem zdravstvene zaštite i unaprjeđenje menadžmenta u zdravstvu.
Hrapović je rekao da sigurna i visokokvalitetna zdravstvena zaštita treba da postane prioritet svake zdravstvene ustanove i pojedinaca koji sprovode zdravstvenu zaštitu.
Kako je naveo, crnogorske zdravstvene ustanove prepoznaju da je postupak akreditacije značajan za njihovo poslovanje, svjesni da ih pacijenti na taj način doživljavaju kao bolje, pouzdanije i profesionalnije pružaoce zdravstvenih usluga.
“Cilj je da se sve ustanove u Crnoj Gori akredituju po međunarodnim standardima kako bi u poštovanju medicinskih pravila i protokola stali rame uz rame sa najrazvijenijim evropskim državama kada je u pitanju medicina”, istakao je Hrapović.
Hrapović je podsjetio da je u Akcionom planu Strategije za poboljšanje kvalietata zdravstvene zaštite i bezbjednosti pacijenata 2019-2023. godine definisan strateški cilj – Uspostavljanje internacionalno priznatog postupka akreditacije u zdravstvu, koji utiče na upravljanje kvalitetom i bezbjednošću.
On je dodao da će do kraja sljedeće godine biti definisan model uspostavljanja akreditacije u Crnoj Gori i podsticaji za dalju implementaciju tog modela.
“Cilj je da sistemski doprinesu da pacijent ima isti tretman i uniformni pristup liječenju u svim zdravstvenim ustanovama na bilo kom nivou zdravstvene zaštite, bilo gdje u državi”, obajsnio je Hrapović.
Rukovodilac Službe za akreditaciju Tanja Radović kazala je da je Crna Gora dobila medicinsku laboratoriju koja ima dokazan rad po najvišim standardima.
“Ne tvrdimo da onaj ko nema akreditaciju ne radi kvalitetno i da onaj koji je ima neće imati bilo kakav propust”, navela je Radović.
Ona je kazala da će benefite od akreditacije imati svi korisnici zdravstvenih usluga.