Radiolozi i onkolozi širom regiona trebalo bi da se bolje povežu i razmijene iskustva sa vodećim ekspertima i kolegama iz jugoistočne Evrope, saopšteno je iz Ministarstva nauke.
Ministarka nauke Sanja Damjanović i direktor Kliničkog centra Crne Gore (KCCG), Jevto Eraković, svečano su danas otvorili sastanak Mreže jugoistočne Evrope za radiologiju i onkologiju.
Dvodnevni sastanak u Podgorici organizuje KCCG, u saradnji sa Ministarstvom. Tema sastanka, na kojem učestvuju direktori onkoloških centara iz zemalja regiona, je formiranje mreže radiologa i onkologa.
“To predstavlja i jednu od faza u daljem razvoju projekta Međunarodnog instituta za održive tehnologije na prostoru jugoistočne Evrope, odnosno Hadronske kancer terapije sa istraživanjima iz Biomedicine”, navodi se u saopštenju.
To, kako je objašnjeno, znači da će jednog pacijenta istovremeno gledati onkolozi iz različitih djelova Evrope.
Eraković je u uvodnom izlaganju govorio o projektu Telemedicine, koji je pokrenut ove godine, i upravo elektronski povezuje najveću medicinsku instituciju, na čijem je čelu, sa ostalim zdravstvenim ustanovama u zemlji.
“Sve državne institucije su u obavezi da podrže ovakav projekat i čim se ukazala prilika da KCCG pruži podršku, nijesmo se dvoumili. Krajnji cilj sastanka je da formiranje onkološke mreže jugoistočne Evrope i voljeli bismo da sjedište bude upravo u Kliničkom centru”, rekao je Eraković.
Damjanović je predstavila Projekat Međunarodni institut za održive tehnologije na prostoru jugoistočne Evrope (SEEIIST).
Ona je učesnike upoznala sa narednom fazom, koja podrazumijeva formiranje kliničke mreže, a koja će radiolozima i onkolozima širom regiona omogućiti da se međusobno povežu, ostvare kontakte sa kolegama u Institutu, kao i drugim renomiranim evropskim centrima i bolnicama.
“Ovo nije samo povezivanje onkologa regiona, već je cilj da se ojača infrastruktura, zato što je bitno da se povežu onkološke institucije, ne samo sa ovim Institutom, nego i evropskim onkološkim institucijama”, dodala je Damjanović.
Prema njenim riječima, značaj jačanja infrastrukture je realizacija elektronskog registra za kancer.
“To znači da će jednog pacijenta istovremeno gledati onkolozi iz različitih djelova Evrope i cilj je da napravimo međunarodni odbor”, kazala je Damjanović.