Članstvom Crne Gore u Eurotransplantu građanima će biti dostupniji organi za presađivanje, a vrijeme čekanja za transplataciju značajno smanjeno, saopštio je ministar zdravlja, Kenan Hrapović.
On je, na konferenciji na kojoj su predstavljanje novine u oblasti transplantacione medicine, kazao je da je Crna Gora u utorak postala članica Eurotransplanta, najveće međunarodne neprofitne organizacije za transplataciju organa, koja posreduje i koordinira razmjenu organa za presađivanje između najrazvijenijih evropskih zemalja.
„Tim sporazumom, crnogorskim pacijentima biće dostupniji organi za presađivanje, a očekujemo da će vrijeme čekanja za transplantaciju organa biti značajno smanjeno“, rekao je Hrapović.
On je kazao da je crnogorska transplataciona medicina dobija zasluženo priznanje kao ravnopravan učesnik u evropskoj transplatacionoj medicini. Prema riječima ministra, biti dio te zajednice donosi mnogobrojne benefite za struku, pacijente i za društvo u cjelini.
Hrapović je rekao da je odlična vijest da je jedna crnogorska porodica potpisala saglasnost za donaciju organa svog člana koji je doživio moždanu smrt.
U KCCG izvršena eksplantacija pet organa
Urađena prva rekonstrutivna operacija genitalija
„Time se ruše tradiocionalne barijere i predrasude i daju naznake buđenja svijesti o donaciji organa“, istakao je Hrapović i doda da je transplataciona medicina je u vrhu prioriteta Ministarstva.
Direktor Kliničkog centra crne Gore (KCCG), Jevto Eraković, kazao je da mu je čast što je dio tima koji je učestvovao u velikom i veoma složenom projektu.
On je rekao da je oko trideset ljekara tri dana mukotrpno radilo i pokazalo svu svoju profesionalnost i spremnost da izađe u susret najkomplikovanijim oblastima medicine, a to je transplataciona medicina.
„Rezultati koje su postigli daju nam za pravo da razmišljamo u budućnosti u razvitak KCCG, jer sa ovakvim doktorima i srednjim medicinskim kadrom koji je učestovovao u projektu možemo sa pravom da očekujemo da KCCG bude regionalni centar i da prevaziđemo granice vezano za usluge koje se pružaju“, saopštio je Eraković.
Predsjednica nacionalnog koordinacionog tijela u oblasti presađivanja organa, Vesna Miranović, kazala je da uspješnost transplatacionog programa predstavlja ispit zrelosti za zdravstveni sistem i društo.
Ukoliko nema donacije organa, prema njenim riječima, nema održivog transplatacionog programa.
„Moramo svi zajednički da iskažemo zajednički napor da bismo nivo svijesti u Crnoj Gori podigli na taj nivo da svi shvatimo da u jednom trenutku možemo mi biti ti kojima će organ biti potreban. Činjenica je da je čak 16 puta veća mogućnost da budemo u potrebi za nekim organom, nego da što ćemo ga dati“, rekla je Miranović.
U Crnoj Gori se, kako je kazala, desilo da je jedna plemenita porodica stavljanjem potpisa na saglasnost za davanje organa produžila život za petoro ljudi.
„Ta činjenica obavezuje da na trasparentan način pristupimo priči o transplataciji organa i povratimo povjerenje građana da ono što radimo, radimo za njihovu dobrobit“, rekla je Miranović.
Medicinska direktorica KCCG, Marina Ratković, kazala je da je u toj zdravstvenoj ustanovi
urađeno 39 transplantacija bubrega, od čega je 36 živih, a tri kadaverična donora.
Kako je navela, urađena je transplantacija bubrega kod dva pacijenta sa hroničnog programa hemodijalize.
„Jedan pacijent je 1977. godište, iz Rožaja, i četiri godine je na hroničnom programu hemodijalize. Drugi pacijent je na hroničnom programu od 2013. godine“, saopštila je Ratković.
Ona je rekla da se ljudi sa kadaveričnim bubrezima mnogo se brže oporavljaju.
„Imali smo privilegiju da istovremeno jedan i drugi pacijent budu transplantirani. Bilo je dosta emocija, ali nijedne suze kod pacijenata koji su vraćeni. Srećni smo što smo smanjili broj, a možete misliti koliko su srećni pacijenti“, zaključila je Ratković.