U Baru jutros počelo rušenje ostataka nekada najmodernijeg hotela na crnogorskom primorju.
Generacije Barana koje su 60-ih i 70-ih godina prošlog vijeka odrastale na Topolici, centru grada koji je za sedam decenija tri puta mijenjao položaj urbanog jezgra, imale su jutros poslednju priliku da se prisjete jdnog od najažnijih objekata njihovog djetinjstva – hotela Agava. Preciznije, ostataka nekada najmodernijeg hotela na južnom Jadranu koji je urušen u katastrofalnom zemljotresu 1979. godine.
Jednospratno zdanje u kojem su nekada bili smješteni recepcija, restorani i ostali prateći sadržaj hotela, počelo je u jutarnjim satima da se ruši kako bi na ovom placu počela gradnja desetosrpatne stambene zgrade.
Uz buku bagera i građevinskih mašina tako je počela završna promjena identiteta najljepše ulice u Baru koja još uvijek nosi ime Maršala Tita koju danas sve češće zovu “bankarska” zbog činjenice da gotovo sve Banke koje posluju u Crnoj Gori imaju svoju poslovnicu u prvih stotinjak metara ove ulice.
Kada je otvoren, 24. jula 1966. godine, hotel Agava bio je najluksuzniji hotel na crnogorskom primorju. Objekat je bio jedinstven po tome što su sve prostorije u njemu bile klimatizovane a prepoznatljiv u nekadašnjoj SFRJ po čuvenoj terasi sa binom na kojoj su nastupale najveće jugoslovenske muzičke zvijezde onog vemena, od Mikija Jevremevića, Dragana Stojnića, Krste Petrovića... do Nezira Eminovskog koji je bio jedan od prvih narodnjaka koji je nastupio u tada čuvenoj Agavi.
Tokom sedamdesetih godina prošlog vijeka gotovo da nije bilo razglednice Bara na kojoj nije bilo i fotografije Agave. Nakon 15. aprila 1979. nekadašnji ponos grada postao je foto simbol najjačeg zemljotesa koji je ikada pogodio crnogorsko primorje.
Hotel je gradilo čuveno “Opštegrađevinsko preduzeće” iz Titograda (OGP), jedna od šest najvećih neimarskih kompanija velike Jugoslavije, a projekat je potpisao barski arhitekta Batrić Mijović. Gradnja hotela koštala je milijardu dinara!
Nažalost, objekat se 15. aprila 1979.godine urušio kao harmonika i samo je puka sreća spriječila katastrofu pošto u hotelu tog dana nije bilo gostiju. Nekadašnji direktor Direkcije za obnovu i izgradnju Bara Čedomir Čejović je svojevremeno odbio da izda saglasnost za tehnički prijem hotela „Agave“ ali su „viši interesi“ nadvladali njegovo stručno mišljenje pa je objekat bio u funkciji tačno 13 godina...
Nakon urušavanja, ostaci hotela korišćeni su neko vrijeme kao restoran, kasnije su u zgradi bile smještene prostorije Radio Bara, više ugostiteljskih objekata, diskoteka, saloni za namještaj, teretane i donedavno dječje igraonice.