Gradnjom Transbalkanskog elektro-energetskog koridora proširuje se priča o povezanosti saopštila je ministar ekonomije, Dragica Sekulić.
Gradnjom Transbalkanskog elektro-energetskog koridora proširuje se priča o povezanosti, jer, osim povezivanja Crne Gore sa Italijom podmorskim kablom, dalekovodom se povezuje sa Bajinom baštom u Srbiji i Višegradom u Bosni i Hercegovini (BiH), saopštila je ministar ekonomije, Dragica Sekulić.
Ona je kazala da ono što je autoput za kompletnu ekonomiju i trgovinu jedne zemlje, to je podmorski kabl između Crne Gore i Italije za energetiku cijelog regiona, jer će povezati proizvođače i potrošače električne energije u istočnoj i zapadnoj Evropi.
„Crna Gora je aplicirala kod Zapadno-balkanskog investicionog fonda za nastavak ovog projekta, koji bi podrazumijevao dalje povezivanje Crne Gore sa Srbijom i BiH“, kazala je Sekulić za TV BiH.
Prema njenim riječima, izgradnjom podmorskog kabla prema Italiji, kao i izgradnjom 400 kilovoltnog (kV) dalekovoda na sjeveru, Crna Gora će postati energetsko čvorište i imaće izuzetno dobru povezanost sa Srbijom i BiH.
Izvršni direktor Crnogorskog eletroprenosnog sistema (CGES), Ivan Bulatović, potvrdio je za TV BiH da je do sada urađen veliki posao na projektu polaganja kabla od Crne Gore prema Italiji.
„CGES ima obavezu da izgradi trafostanicu gdje bi se priključio podmorski kabl, kao i dalekovode od Lastve do Čeva i od Čeva do Pljevalja. Radovi na terenu su u toku, trafostanica je skoro završena, dok su dalekovodi od Čeva do Pljevalja u fazi izgradnje“, kazao je Bulatović.
On je, kako je saopšteno iz Ministarstva ekonomije, podsjetio da je vrijednost cjelokupne investicije oko milijardu eura.
Direktor Direkcije za odnose sa javnošću u EPCG, Rajko Šebek, saopštio je da se završetkom tog projekta otvara mogućnost investicija u energetski sektor, ne samo u Crnoj Gori, već i u zemljama regiona.
„Samim tim naša kompanija intenzivirala je radove na gradnji drugogo bloka Termoelektrane (TE) Pljevlja. Naime, kao proizvođač i snabdjevač električnom energijom sa podzemnim kablom koji se planira između Italije i Crne Gore, naša kompanija će raditi na tržištu ne samo Blakana, već i EU“, kazao je Šebek za TV BiH.
Gradnja Transbalkanskog koridora finansira se iz kredita Evropske banke za rekonstrukciju i razvoj (EBRD) i Njemačke razvojne banke (KfW), a njegov završetak planiran je do kraja naredne godine.