Prioritet u radu uprave Glavnog grada u narednoj godini biće izgradnja postojenja za preradu otpadnih voda i tretman kanalizacionog mulja, kazao je gradonačelnik Podgorice, Slavoljub Stijepović.
"Ukupna vrijednost započetih, kao i projekata koji će početi da se realizuju u ovoj godini je oko 100 miliona eura", rekao je Stijepović u intervjuu agenciji MINA.
On je naveo da će ove godine nastaviti da realiziju počere infrastrukturne projekte i stvarau uslova za nove investicije koje će omogućiti dalji dinamičan razvoj grada.
"Prioritet gradske uprave u 2017. godini biće izgradnja postojenja za preradu otpadnih voda i tretman kanalizacionog mulja, kao najzančajnijeg infrastrukturnog projekta sa stanovišta daljeg održivog razvoja Glavnog grada i zaštite životne sredine", rekao je Stijepović.
Kako je kazao, svjesni činjenice da to postrojenje nije samo od ključnog značaja za razvoj Podgorice, već čitave Crne Gore, od početka mandata skoro svakodnevno su sa nadležnim predstavnicima Vlade posvećeno radili na stvaranju adekvatnih uslova za izgradnju novog sistema za prečišćavanje otpadnih voda.
Stijepović je saopštio da je Glavni grad, donacijom Njemačke Vlade, već obezbijedio idejna rješenja za sistem za prečišćavanje otpadnih voda i sistem za inseneraciju mulja.
"Zahvaljujući kreditnom aranžmanu sa KFV - Njemačkom razvojnom bankom, koji će uskoro biti formalizovan, pored 35 miliona EUR od kredita, Glavni grad je značajno povećao šanse da obezbijedi višemilionske iznose nepovratnih sredstava za realizaciju tog projekta", kazao je Stijepović
Kako je rekao, ukupna vrijednost tog projekta je 52,7 miliona EUR, i Nacionalna investiciona komisija Vlade Crne Gore nedavno je dala saglasnost za njegovo sufinansiranje bespovratnim sredstvima Zapadnobalkanskog investicionog fonda od 16,7 miliona EUR.
Stijepović je objasnio da su stvorene sve neophodne pretpostavke da početkom godine bude raspisan javni međunarodni poziv za izbor najpovoljnijeg ponuđača za izgradnju i bude početa realizacija najvažnijeg infrastrukturnog projekta u novijoj istoriji Podgorice.
Stijepović je najavio da će raditi i na natkrivanju vaterpolo bazena, rekonstrukciji male sale Sportskog Centra (SC) „Morača“, izgradnji Gradskog pozorišta, Gradske knjižare, rekonstrukciji Sat kule i Trga Bećir-bega Osmanagića.
On je naveo da će biti adaptirana rodna kuća Rista Stijovića, stavljana u funkciju biznis zona, izrađena Studija izvodljivosti za izgradnju Istočne tribine i revitalizaciju užeg centra grada, kao i izgradnji trga ispred Gradskog stadiona, Doma za strare, obilaznice i Srednje stručne škole u Golubovcima, postrojenja za proizvodnju električne energije iz deponijskog bio gasa, modernizaciji rasvjete novom LED tehnologijom i novih vrtića.
"Shodno našoj strategiji ravnomjernog razvoja grada i u ovoj godini nastavićemo sa izgradnjom nove putne infrastrukture, postavljanju savremene rasvjete, širenju vodovodne i kanalizacione mreže, stvaranju novih zelenih površina i ostalim aktivnostima, u prigradskom i seoskom području, kao i u opštinama u sastavu Glavnog grada – Tuzima i Golubovcima, kako bi radili na stvaranju uslova da se što prije počne živjeti istim kvalitetom u svim djelovima grada", poručio je Stijepović.
On je, govoreći o saradnji sa opozicijom u lokalnom parlamentu, ocijenio da kada je podnošena inicijativa za njegovo razrješenje sa funkcije gradonačelnika nije postojao niti jedan realan razlog za to.
"I njima je bilo jasno da nemaju ni argumente, ni dovoljnu podršku, ali pretpostavljam da je njihova inicijativa bila isključivo motivisana političkim razlozima, jer je kampanja za parlamentarne izbore ulazila u završnu fazu u trenutku podnošenja inicijative", naveo je Stijepović.
Prema njegovim riječima, koliko je inicijativa opozicije bila ozbiljna i argumentovana, najbolje govori činjenica da ni predstavnici pojedinih opozicionih političkih partija nijesu za nju glasali, odnosno nijesu dali podršku za njegovu smjenu na osnovu navedenih razloga u inicijativi i rasprave koja je vođena po tim pitanjima.
Stijepović je naveo da se tokom čitave karijere trudio da sva otvorena pitanja sa političkim neistomišljenicima rješava dijalogom. "I uvijek sam imao i razumijevanja, i volje da oko pojedinih pitanja dogovorom dođemo do obostrano prihvatljivih rješenja", rekao je on, dodajući da je tako i sada.
Stijepović je poručio da opozicija u gradskom parlamentu od njega, kao gradonačelnika, ima punu podršku da zajednički rade u interesu građana i da se, na bazi principa, dogovaraju oko ključnih stvari koje znače veći kvalitet života u Podgorici.
"U tom smislu smo otvoreni za sve inicijative i konstruktivne predloge opozicije, jer kao izabrani predstavnici građana imamo obavezu i odgovornost da zajednički radimo u njihovom najboljem interesu", saopštio je Stijepović.
On je, govoreći o putnoj infrastrukturi u Podgorici, kazao da je uprava Glavnog grada u protekloj godini intenzivno radila na poboljšanju u toj oblasti.
Stijepović je ukazao da je na teritoriji Glavnog grada prošle godine asfaltirano oko 45 kilometara (km) novih saobraćajnica, a,u saradnji sa partnerima, probijeno je oko 50 km puteva na seoskom području.
Kako je rekao, asfaltirane su mnogobrojne ulice u svim djelovima grada, prigradskim i seoskim područjima, a, vodeći računa da se Podgorica ravnomjerno razvija, ugrađene su i značajne količine novog asfalta u opštinama u sastavu Glavnog grada - Golubovcima i Tuzima.
"Ulica Vojislavljevića je trenutno takozvano usko saobraćajno grlo u gradu i zbog toga već radimo na izradi Glavnog projekta za rekonstrukciju te saobraćajnice", saopštio je Stijepović.
On je objasnio da su projektom predvidjeli da nova proširena saobraćajnica ima četiri saobraćajne trake sa razdjelnim ostrvom i trotoarima sa obje strane.
Stijepović je kazao da je na na raskrsnici Nikšićkog i Cetinjskog puta planiran novi kružni tok koji će omogućiti znatno brži protok saobraćaja i smanjiti gužve i zastoje na toj veoma frekventnoj saobraćajnici.
"U tom cilju, već je raspisan tender za izradu projekata proširenja mosta na Morači u blizini raskrsnice Cetinjskog i Nikšićkog puta", saopštio je Stijepović.
On je najavio da će se, paralelno sa izgradnjom postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, graditi i Bulevar kroz Donju Goricu i novi most na Morači u blizini Kombinata aluminijuma sa svim priključnim saobraćajnicama, koji će potpuno rasteretiti saobraćaj, ne samo u ulici Vojislavljevića, nego ukupno gledano u tom dijelu grada.
Stijepović je naveo da će tokom ove godine biti relizovan projekat modernizacije javne rasvjete u prigradskim naseljima i seoskim područjima.
Kako je kazao, planiraju da postojeću javnu rasvjetu, odnosno 10.750 svjetiljki, zamijene savremenom LED rasvjetom.
Stijepović je dodao da će Glavni grad 6,75 miliona EUR za tu namjenu obezbijediti iz ušteda smanjenjem potrošnje električne energije za javnu rasvjetu.
"Na taj način, pored značajnih ušteda i racionalizacije u budžetu pratimo i savremene trendove u oblasti ekologije i energetske efikasnosti, jer ćemo omogućiti značajne uštede električne energije, bolje osvjetljenje i zaštitu životne sredine", objasnio je Stijepović.
On je, govoreći o izgradnji biciklističkih staza u Podgorici, podsjetio da je donacijom ambasade Kine sagrađen prvi koridor na potezu od Kraljevog parka i hotela Hilton, preko Bulevara Svetog Petra Cetinjskog i Bulevara Mihaila Lalića, do raskrsnice sa Ulicom Vlada Ćetkovića u Tološima dužine od 5.320 metara.
Stijepović je ukazao da je, zahvaljući donaciji kineske kompanije CRBC, izgrađen dio drugog koridora biciklističkih staza, od brda Gorica do Trgovinske škole dužine oko 1.500 metara, koji će ubrzo biti nastavljen do ulice Vojislavljevića na Zabjelu.
"U Predlogu budžeta za 2017. godinu predvidjeli smo sredstva za izgradnju još tri. Znači biće ukupno pet koridora, kao što smo i planirali izbornim programom", rekao je Stijepović.
On je, upitan da prokomentariše spekulacije da će parking u još nekim gradskim zonama biti naplaćivan, naveo da je Podgorica, kao i svaki veliki grad, opterećena prekomjernim brojem vozila.
"Zvanično, u Glavnom gradu je registrovano oko 70 hiljada vozila, dok je realan broj vozila na ulicama Podgorice svakodnevno mnogo veći", saopštio je Stijepović.
On je ukazao da su zone za naplatu parkinga definisane Elaboratima o parking zonama koje usvaja Skupština Glavnog grada.
"Samo u ovoj godini, implementacijom novih Elaborata, u sistem Parking servisa je ušlo oko dodatnih 500 parking mjesta na više lokacija u gradu - ulice Ivana Crnojevića, Luke Boljevića, Moskovskoj, Serdara Jola Piletića, Mila Radunovića, Nikca od Rovina, Studentska, Pera Šoća i Bulevar Džordža Vašingtona", objasnio je Stijepović.
On je podsjetio da je za posjetioce i pacijente Kliničkog Centra (KC) otvoren parking kod Medicinske škole, kapaciteta 173 parking mjesta, čime je rješen problem parkiranja u blizini KC-a.
Stijepović je najavio da će nakon praznika biti otvoreno još jedno posebno parkiralište u ulici Serdara Jola Piletića, kapaciteta 50 parking mjesta, čime će biti riješen veliki problem parkiranja za građane koji imaju potrebu da ostvaruju svoja prava i obaveze u područnoj jedinici Ministarstva unutrašnjih poslova, sudovima i drugim institucijama u blizini.
Kako je kazao, u ovoj godini planirano je uređenje parkinga iza zgrade Simpa i proširenje podzemne garaže u Moskovskoj ulici, kao i izrada analize Elaborata o parking zonama na bazi čijih rezultata će se definisati eventualno povećanje broja parking mjesta kroz zakonsku proceduru.
Govoreći o gradskom prevozu, Stijepović je saopštio da je ove godine planirano uvođenje sistema elektronske karte u vozilima gradskog prevoza.
On je ukazao da je Skupština Glavnog grada u decembru 2016. godine usvojila Odluku o privatno-javnom partnerstvu za uvođene elektronske karte.
To će, kako je objasnio, podrazumijevati obezbjeđenje i instaliranje odgovarajuće infrastrukture za potrebe naplate vozne karte elektronskim putem, postavljanje terminala za validaciju voznih karata, opremanje vozila sa GPS sistemom i niz drugih tehničkih poboljšanja.
Stijepović je naveo da će uvođenje sistema elektronske naplate vozne karte za javni sektor značiti mogućnost vezanih putovanja u mreži javnog prevoza, bolji nadzor nad prihodima i subvencijama, integracija alternativnih načina prevoza u sistem gradskog prevoza i smanjenje troškova prodaje karata.
"Prednosti za korisnike usluga javnog prevoza biće takođe velike, u smislu pristupačnosti i brzine sistema, vezanih putovanja u sistemu više prevoznika sa više modaliteta prevoza, a time i ušteda u prevozu i dodatih usluga (razvoj optimalnih usluga kao što je integrisanje saobraćajne kartice u bankarski sistem kreditnih kartica i kartica za naplatu, i naplata drugih usluga)", pojasnio je Stijepović.
On je najavio da će u 2017. godini biti raspisan tender za izbor najpovoljnjeg ponuđača za implementaciju tog sistema, kao i tender za novu raspodjelu linija na teritoriji Glavnog grada i opšitna u njegovom sastavu.
To, naveo je Stijepović, podrazumijeva i moguću drugačiju organizaciju autobuskih linija i očekivanu modernizaciju gradskog prevoza kroz nabavku savremenih vozila koja ispunjavaju standarde Evropske unije.
Na pitanje da li u Podgorici postoji potreba za izgradnjom još vrtića, Stijepović je saopštio da su svjesni činjenice da postojeća infrastruktura ne odgovara onome što su realne potrebe za adekvatno predškolsko obrazovanje najmlađih sugrađana.
Kako je kazao, Glavni grad je u partnerstvu sa Vladom, odnosno resornim Ministarstvom prosvjete, uključen u realizaciju projekta izgradnje četiri nova vrtića u Podgorici.
"Vrtić u Zagoriču nedavno je otvoren, a očekuje se uskoro i početak izgradnje vrtića u Bloku VI i na Starom Aerodromu, kako bi naši mališani imali adekvatne uslove za odrastanje i vaspitanje", rekao je Stijepović.
Prema njegovim riječima, posvećeno rade i na stvaranju neophodnih pretpostavki za izgradnju vrtića u Tuzima.
Stijepović je naveo da je gradska uprava tokom godine intenzivno radila i na unapređenju sportske infrastrukture.
"Podgorica će, početkom radova na natkrivanju vaterpolo bazena koji će koštati dva miliona EUR, ubrzo dobiti i zatvoreni bazen čime će se steći sve neophodne pretpostavke za razvoj vaterpola i plivačkih sportova i u Podgorici" rekao je Stijepović.
On je saopštio da su Glavni grad i predstavnici C.R.E.A.M Montenegro potpisali ugovor o donaciji za izradu Studije izvodljivosti sa idejnim rješenjem za izgradnju Istočne tribine Gradskog stadiona i revitalizaciju centra grada.
Studiju će, prema njegovim riječima, raditi renomirani Konzorcijum švajcarskih kompanija HRS international i HMB partners.
"Nakon izrade Studije, u slučaju da optimalno rješenje za Istočnu tribinu ne bude podrazumijevalo izmjene detaljnog planskog rješenja, odmah ćemo raspisati javni međunarodni poziv za izbor privatnog partnera sa kojim ćemo ući u proceduru realizacije tog veoma važnog infrastrukturnog projakta, ne samo za Podgoricu, već i za čitavu Crnu Goru", rekao je Stijepović.
On je kazao da je u toku javni poziv za odabir partnera sa kojim će rekonstruisati malu salu SC „Morača” i pretvoriti je u adekvatan prostor za dvoranske sportove.
Vrijednost te investicije je, dodao je, 4,2 miliona EUR.
Na pitanje da li će i dalje u direktnoj komunikaiciji sa građanima raditi na rješavanju njihovih problema, Stijepović je ocijenio da je neposredna komunikacija sa građanima najvažnija, možda čak i ključna, za uspješno obavljanje odgovorne funkcije gradonačelnika Podgorice.
"Drago nam je što građani prepoznaju naš rad, ali moram da naglasim da naše namjere nijesu ni populističke ni marketinške, već se trudimo zajednički da svoj posao obavljamo profesionalno i odgovorno", naveo je Stijepović.
Zbog toga, kako je kazao, svakodnevno obilazi sve djelove grada, jer je čvrsto uvjeren da ovaj posao ne može kvalitetno da radi ako sjedi u kabinetu i sastanči.
Stijepović je rekao da, obilazeći sve djelove grada, najčešće sa saradnicima, a često i sam, stiče realnu predstavu o onome što treba uraditi.
Prema njegovijm riječima, građani se sve češće obraćaju raznim povodima i raznovrsnim zahtjevima koje traže da im riješe.
Stijepović je naveo da ga raduje to što ga građani direktno kontaktiraju, jer smatra da je neposredna komunikacija najefikasniji način da se određeni problemi evidentiraju i pokušaju da se riješe u što kraćem roku.
Kako je kazao, građani Podgorice svakodnevno im se obraćaju i putem Biroa za komunikaciju i koordinaciju odnosa s građanima (u toku 2016. godine Biro je primio 4.286 zahtjeva građana).
Na taj način su, dodao je, gradsku upravu približili građanima i suštinski smo pokazali da su nam građani Podgorice na prvom mjestu.
Stijepović je poručio da će nastaviti tako da rade, jer samo kao istinski servis građana Podgorice, mogu biti u funkciji obezbjeđivanja boljeg i kvalitetnijeg života za sve koji žive u Glavnom gradu.
"Sve to skupa najbolji je dokaz da građani vjeruju gradskoj upravi i dodatna potvrda da gradska uprava ima razumijevanja za probleme građana, jer se prema njima odnosi krajnje odgovorno, efikasno i profesionalno", zaključio je Stijepović.