Bolovanje se izdaje kao lijek i pacijentu ne bi trebalo da se oduzima 30 odsto od zarade, poručili su iz nevladine organizacije (NVO) Ljekari.
Oni su kazali da je cilj da se zaštite pacijenti i da se pomogne oboljelima, kao i da se kroz izolaciju i mirovanje smanji širenje gripe.
Kako su pojasnili, do ove godine gripa kao zarazna bolest se tretirala kroz izolaciju i mirovanje, odnosno bolovanje kao prijeki lijek.
"Ljekari insistiraju na mirovanju i izolaciji na prvom mjestu kako bi se smanjio broj komplikacija koje se mogu javiti i koje mogu biti veoma teške, a još jedan razlog insistiranja na mirovanju i izolaciji je sprječavanje širenja virusa u populaciji", kazali su iz te NVO.
Dodaje se da su kao ljekari ove godine zatečeni novom administrativnom mjerom tretiranja bolovanja kao lijeka kod pacijenata oboljelih od gripe.
"Naime od ove godine, gripu možemo tretirari samo kao „obično“ bolovanje, odnosno bolovanje kod kojeg se pacijentu oduzima 30 odsto zarade. Ovo dovodi do medicinsko etičkog nonsensa, jer se bolovanje izdaje kao lijek i ne treba da bude odbijeno od zarade", poručili su iz NVO Ljekari.
Kako su pojasnili, njihov zahtjev kao ljekara praktičara kojima je osnovni cilj da pomognu i zaštite pacijente jeste da saznaju ko je donio takve adminsitrativne mjere i na koji ih način može kvalitetno obrazložiti.