Međunarodni festival glumca u Nikšiću treće večeri u takmičarskom zvaničnom programu bio je u znaku Crnogorskog narodnog pozorišta i komada “Šćeri moja”, urađene po tekstu Maje Todorović, a u adaptaciji i režiji Ane Vukotić.
U toj drami, čija je samo polazišna osnova istorijska dokumentarna građa o crnogorskom knjazu Nikoli Petroviću i njegovoj porodici, odslikan je položaj žene i odnos prema ženskom djetetu i upućen poziv na preispitivanje.
Likove iz tog komada, u kome je data i lična priča oca (knjaza Nikole) i njegovog “prvjenca” i miljenice najstarije šćeri Zorke, iznio je glumački ansambl koji čine Vanja Jovićević, Mirko Vlahović, Varja Đukić, Danilo Čelebić, Mišo Obradović, Slavko Kalezić, Slobodan Marunović, Stevan Radusinović, Goran Vujović, Zoran Vujović i Dušan Kovačević.
Moderator razgovora o predstavama, Vanja Kovačević, kazao je da je i u teatru, kao i u ostalim umjetnostima, mnogo bitnije ono što je moglo biti od onoga kako je bilo.
Predstava “Šćeri moja”, nastala je kako je kazala, rediteljka Vukotić, na spoju istorijskog i fiktivnog.
“Maja Todorović donijela je vrlo zanimljivu temu o poziciji žene, tačnije, odnosa kćerke i oca. To je nekako bio glavni motiv za koji smo se svi “zakačili”. Bilo nam je zanimljivo i zabavno i da kroz neku vrstu komedije, uigravajući se pokušamo da na neke važne istorijske ličnosti gledamo iz drugačijeg ugla. Da ih prosto vidimo kao ljude i bavimo se nekim duhovitim slojevima njihovih ličnosti, odnosa i uopšte mentaliteta i crnogorske istorije”, navela je Vukotić.
Lik Nikole Petrovića i njegovu unutrašnju borbu iznio je Mirko Vlahović, koji je, kako je kazao, napravio otklon od istorijskog jer je, izuzev u tri scene, u svima prvenstveno otac, a ne knjaz.
”To je ta skrivena strana istorije koja je jako zanimljiva u teatru. Mislim da je ovo univerzalna priča o odnosu oca i kćeri. I ne bi kralj Nikola bio takav, i ne bi bio ni takav otac da nije imao svoju ambicioznu, pametnu kćerku Zorku, koja je pretendovala na presto, na samo to što joj je i sam Bog podario. Ali običaji su nešto što nas koči i danas”, rekao je Vlahović.
Tumačeći lik knjegije Milene, glumica Varja Đukić, pokazala je tradicionalnu snagu crnogorske žene.
Govoreći o predstavi kazala je da se ne može reći ni da je komedija, drama ili melodrama. Rukopisi i ideje su potpuno raznorodni, ali, ipak, idu u jednom smjeru, jednoj priči.
Đukić je istakla da je u tom komadu veoma važno istaći važnost i vrijednost glumačkog zanata i umijeća.
Uloga knjeginjice Zorke povjerena je mladoj Vanji Jovićević, koja je osvojila publiku u Nikšićkom pozorištu.
U razgovorima nakon predstave nije krila da je, kako je kazala, bila neizmjerno srećna što je baš njoj dodijeljena ta uloga i ukazano povjerenje da je iznese na najbolji mogući način.
”Krivo mi je što se o Zorki Petrović jako malo zna. A bila je velika humanitarka, ne samo ambiciozna žena koja je pošto-poto željela presto. Mislim da je dosta dobrog uradila za Crnu Goru”, ocijenila je Jovićević.
U takmičarskom zvaničnom programu drugo veče Međunarodnog festivala glumca bilo je rezervisano za priču o prijateljstvu i komediju karaktera ”Art”, u produkciji beogradske Agencije ”Tri za groš”, a po tekstu francuske spisateljice Jasmine Reze.
Rediteljsku postavku potpisuje Miljan Prljeta, koji je sa Milanom Lanetom Gutovićem i Nebojšom Dugalićem ispričao priču o prijateljstvu koje je na ozbiljno preispitivanje stavio naizgled banalan povod kupovine slike – običnog bijelog platna za nerealno visoku cijenu.
Prljeta vjeruje da ”duboko u svima nama čuči potreba da se negdje podvuče debela crta priče o prijateljstvu”.
On je istakao da je ”Art” svojevrsna rašomonijada o rasturanju drugarstva kroz tipične situacije koje dugogodišnje prijatelje mogu da snađu.
”Svjedoci smo da danas ostajemo polako sami sa sobom, što nije dobro i vodi u potpunu autoizolaciju. Što je čovjek više izolovan, ima dublju potrebu za vezivanjem za trivijalne stvari i to vodi u apsurd", kazao je Prljeta u razgovorima nakon predstave.
On je istakao da je slika bjeline savršeno sredstvo i i simbol vraćanja čovjeka na pravi put i u prijateljstvo, i ocijenio da su u predstavi uspjeli da ”dobiju jednu vrstu slojevitosti i da to djeluje pitko i tačno”.
Glumac Nebojša Dugalić podsjetio je da je čovjek kao pojedinac jedinstven i neponovljiv i da kod njega uvijek postoji rana prema nekom drugom.
"Paradoks te rane je činjenica da čovjek s jedne strane ima neutoljivu žudnju za bliskošću. Sa jedne strane potreban mi je drugi da bih se legitimisao kao prijatelj i kao ličnost, a opet moram ostati svoj i jedinstven. Kako pomiriti oštrinu te razlike, ono je čime se ovaj tekst bavi na raznim planovima, i psihološki, i ontološki”, rekao je Dugalić.
Na sceni Nikšićkog pozorišta večeras je drama klasik južnoslovenske dramaturgije ”Divlje meso”, sarajevskog Narodnog pozorišta, urađena po tekstu Gorana Stefanovskog, a u režiji Dina Mustafića.
U toj “drami vijeka“, jugoslovenske dramaturgije, kako su je nazivali mnogi pozorišni kritičari i teatrolozi, uloge tumače Josip Pejaković, Vesna Mašić, Aldin Omerović, Amar Selimović, Ermin Sijamija, Ejla Bavčić Tarakčija, Branko ličen, Džana Pinjo, Zijah Sokolović, Slaven Vidak, Vedran Đekić, Merima Lepić, Sanela Pepeljak, Riad Ljutović i Raisa Bužimkić.
Takmičarski zvanični program Festivala glumca zatvoriće sjutra nagrađivana predstava SHAKEspeare na Exit, Teatra Exit iz Zagreba, u režiji Marka Raguža, u kojoj Željko Anočić, Marko Matkovičić i Saša Anočić donose zanimljivu tragično-komičnu igru po Šekspirovim fragmentima.
U čast nagrađenih, na sceni Nikšićkog pozorišta nastupiće crnogorski gitarski duo Srđan Bulatović i Darko Nikčević sa Kamernim orkestrom, koji su nedavno svirali i u Karnegi holu.
Na Festivali glumca u Nikšiću o najboljima odlučiće žiri u kojem su Meto Jovanovski, Dubravka Drakić i Sreten Mitrović.
Smotru u slavu glumca, organizuju Nikšićko pozorište, pod pokroviteljstvom Opštine i Ministarstva kulture.