Vjetroelektrane, njih 26 koje su nedavno postavljene na brdu Krnovo kod Nikšića, biće u funkciji početkom naredne godine, saopštio je direktor kompanije koja je realizovala taj projekat Akuo energy Med, Emil Bakić.
On je kazao da tačan datum puštanja u rad vjetroelektrana na Krnovu za sada nije poznat, jer to najviše zavisi od vremenskih uslova.
"Početkom naredne godine planirano je puštanje u rad vjetroelektrana. Međutim, sve zavisi od testova i uslova. Najviše od vremenskih uslova, ali možemo reći da će krajem januara, eventualno početkom februara naredne godine vjetroelektrane biti puštene u rad", rekao je Bakić Dnevnim novinama.
Projekat, vrijedan 140 miliona EUR, koji su realizovale francuska kompanija Akuo energy i austrijska firma Ivicom Consulting, najveći je u regionu.
"U pitanju je najveći projekat vjetroelektrana u regionu. U Hrvatskoj smo nedavno realizovali projekat vjetroelektrana. Postavljeno je njih 14, dok je na Krnovu 26", naveo je Bakić.
Za Akuo energy, kako tvrdi, Crna Gora je jedno od najinteresantnijih područja.
"Crna Gora akumulira vjetar, sunce i hidropotencijal. Potencijal je ogroman ne samo u vjetru, jer namjeravamo da budemo još dugi niz godina u Crnoj Gori. Pored nabrojanih, zainteresovani smo i za projekat biomase. Biomasa je veoma bitna jer se šume moraju čistiti i obnavljati, a to što ostaje od prerade se i te kako može iskoristiti i to na dva načina. Može se ložiti i koristiti za grijanje ili na drugi način industrijski iskoristiti", objasnio je Bakić.
Prema njegovim riječima, zainteresovani su i za projekat 'Krnovo 2', koji podrazumijeva postavljanje novih vjetroelektrana na istoimenom brdu kod Nikšića.
"Vidjećemo šta će biti sa tim, da ne prejudiciramo. Za sada je najvažnije da smo mi ovaj prvi projekat uspješno završili. Nakon puštanja u rad vjetroelektrane će moći da napajaju 50 hiljada domaćinstava. Međutim, za razliku od solarnih panela koji pune baterije, kod vjetroelektrana tek kada vjetar počne da duva direktno se u mrežu ubacuje energija", kazao je Bakić.
Za Crnu Goru je, kako smatra, veoma važan i projekat povezivanja energetskim kablom, koji uz vjetroelektrane može donijeti državi velike benefite.
"Na forumu Balkana koji je održan 4. jula tema razgovora bila je energetska povezanost regiona. Energetski kabl nije prilika samo za Crnu Goru nego za cijelu regiju. Italija ima problem sa električnom energijom na jugu i mislim da Crna Gora može tu njima dosta pomoći, kao i države regiona koje im mogu višak električne energiju ponuditi", ocijenio je Bakić.
Za izradu, dopremanje i instalaciju svih dijelova vjetroelektrane zadužena je bila američka kompanija General Electric.
Projekt menadžer za program i inženjering kompanije general Eletric, Saša Novak, smatra da je projekat urađen u skladu sa svim rokovima.
"Ubrzo, prije loših vremenskih prilika treba da krenemo sa probnim radom kako bismo digli sisteme. Crna Gora je za General Electric, kada su u pitanju obnovljivi izvori električne energije, nova država. Taj projekat je jedan od najvećih koji realizujemo u ovoj godini. Imamo mnogo projekata sa manjim brojem vjetroelektrana, ali u Crnoj Gori je jedan od najvećih. Nakon tog projekta, moram reći da smo otvoreni za saradnju sa Crnom Gorom i ubuduće", naveo je Novak.
U svaku vjetroelektranu, kako je objasnio, instalirana je savremena tehnologija.
"Preostaje nam poslednji sprint, odnosno da pustimo vjetroelektrane u probni rad, podignemo sisteme i zaštitimo naše turbine od vremenskih uslova. Imali smo multinacionalni tim i bilo je zadovoljstvo raditi na tom projektu. Domaće firme su takođe bile uposlene i svi zajedno smo 'veslali' do krajnjeg cilja koji je definitivno postignut, jer su sve vjetroelektrane postavljene u roku”, zaključio je Novak.