U okviru festivala "Dani nauke", danas je u prostorijama Univerziteta Donja Gorica u Podgorici otvorena "Fabrika znanja", događaj posvećen informacionim tehnologijama, koji će u naredna dva dana predstaviti niz edukativnih sadržaja.
Ovaj jedinstven događaj, koji se u Podgorici održava već šestu godinu zaredom, dio je petodnevnog događaja "Otvoreni Dani nauke", koji se održava na nekoliko lokacija, pod pokroviteljstvom Ministarstva nauke i Ministarstva za informaciono društvo i telekomunikacije Crne Gore, uz podršku kompanije M-tel, kao i ostalih vodećih svjetskih proizvođača hardvera i softvera.
Pred velikim brojem okupljenih zainteresovanih gostiju iz stručne javnosti, učenika i studenata, kao i predstavnika elektronskih i štampanih medija, "Fabriku znanja" na Univerzitetu Donja Gorica svečano je otvorio rektor Univerziteta Donja Gorica prof. dr Veselin Vukotić:
"Morate misliti srcem da biste nešto istinski saznali i postigli. Saznanje koje nije pokrenuto iz srca je znanje bez duše, znanje bez karaktera, destruktivno znanje. Ne zaboravite svako od nas živi autentičan život, ako njegovo srce, njegova čast pokreću i njegov um. Zato, divite se svim ovim dostignućima koje ćete vidjeti i o kojima ćete čuti i zaista tehnika, dostignuća tehnike, često nas ostave bez daha. Divimo se tom čudu tehnike. Mi treba da se divimo tom nevidljivom, često nepoznatom stvaraocu, čovjeku, odnosno timovima koji su uložili prije svega svoju ljubav, strast, svoju emociju, svoje živote, pa tek onda znanje i ono što su stvorili.
Imamo čast da taj junak mašte na ovoj Fabrici znanja bude Nikola Tesla, jedan od najvećih umova koje je iznjedrilo čovječanstvo. On je imao srce i strast, čijom snagom i ljubavlju prema eksperimentisanju je savladao ogomne prepreke."
Na kraju izlaganja rektor Univerziteta Donja Gorica poručio je studentima i đacima da hvataju "svoju budućnost kao što je Tesla hvatao munje i gromove."
Potom se svim prisutnima obratio predsjednik Comtrade grupacije Veselin Jevrosimović:
"Fabrika znanja je najveća regionalna edukativna IT manifestacija, a na ovogodišnjem okupljanju obilježićemo i značajan jubilej – 160 godina od rođenja velikana svjetske nauke, Nikole Tesle. Nije slučajno što ovogodišnja izložba u okviru Fabrike znanja ima naziv "Nikola Tesla – čovjek budućnosti". Od začetka projekta 2009. godine pa do danas, kroz naše pogone prošlo je preko 17 000 mladih osoba iz različitih krajeva čitavog regiona."
Na svečanom otvaranju okupljenim se obratila i ministarka nauke u Vladi Crne Gore, gospođa Sanja Vlahović, koja je izjavila da je "veliko zadovoljstvo biti i ove godine na ovom mjestu i sa nekim novim programima, idejama, otvoriti još jednu Fabriku znanja, dio našeg festivala Dani nauke.“ Takođe, ministarka je svim prisutnim poručila "dragi mladi ljudi, budite svaki danom bolji. Neka vaše ideje vode vaš put u budućnost. Neka vam vizija bude ideja vodilja i ne obazirite se na prepreke."
Na svečanosti je uručena i nagrada za nagradni konkurs "Right Click 2016". Nagradu za najbolju ostvarljivu poslovnu ideju koja je trebalo da se odnosi na rješenja koja imaju pozitivan uticaj na život u lokalnoj zajednici osvojio je student Ivan Vukićević za idejno rješenje – rijesi.me. Za ovaj uspjeh nagrađen je Tesla televizorom.
Prisutni su imali priliku da se upoznaju sa Teslinim najznačajnijim izumima sa kraja 19. i početka 20. vijeka, kao i njihovom današnjom upotrebom. Cilj izložbe je da se učenicima osnovnih i srednjih škola na razumljiv način ukaže na univerzalnost Teslinih ideja i patenata koji su i dan danas neprevaziđeni. Na izložbi su prikazani rani modeli motora i transformatora iz zbirke Muzeja Nikole Tesle, kao i ilustracije savremenih predmeta, mašina i tehnologija koje sadrže izume ovog velikog naučnika.
Fabrika Znanja pokrenuta je 2009. godine u Beogradu, na inicijativu Comtrade grupacije, i prvenstveno je namijenjena promociji novih IT znanja i vještina. Kroz jedinstven spoj učenja i zabave, učesnici dobijaju priliku da se upoznaju sa najtraženijim profesijama u oblasti informacionih tehnologija. Glavni cilj projekta su kreativni podstrek i edukacija budućih lidera u rastućem IT sektoru.