Skupština je večeras završila raspravu o Predlogu zakona o potvrđivanju Protokola između vlada Crne Gore i Češke o saradnji u oblasti energetike i infrastrukture.
Ministar ekonomije, Vladimir Kavarić, rekao je da će se potpisivanjem Protokola uspostaviti adekvatan pravni okvir za dalje unaprijeđenje bilateralne ekonomske saradnje u navedenim oblastima.
Protokolom su definisani određeni ciljevi, među kojima su unaprijeđenje energetske proizvodne strukture Crne Gore, obezbijeđenje sigurnosti snabdijevanja potrošača energijom i ispitivanje mogućnost za dalju saradnju u oblasti hidro i termo energije.
“Protokolom će se uticati na podsticanje razvoja investicija u oblasti energetike i infrastrukture i kreiranje pogodnijeg investicionog ambijenta za kompanije obje zemlje kroz definisanje konkretnih mjera u realizaciji inicijativa čeških investitora na najznačajnijim energetskim projektima u Crnoj Gori”, kazao je Kavarić.
Poslanik Demokratske partije socijalista (DPS), Branko Čavor, rekao je da je Protokol značajan, jer se njime stvara pravni okvir za realizaciju projekta drugog bloka Termoelektrane (TE) Pljevlja.
“Koristi i benefiti od drugog bloka značajni su za razvoj energetske nezavisnosti i sugurnosti snabdijevanja, smanjenje energetskog deficita, dugoročnu perspektivu pljevaljskog Rudnika uglja, otvaranje novih radnih mjesta i toplifikaciju Pljevalja”, smatra Čavor.
Poslanik Demokratskog fronta (DF), Branko Radulović, saopštio je da je energetika jedna od osnovnih stvari koja će odrediti budućnost Crne Gore.
“Raduje me saradnja s Česima, jer su oni pojam tehnike, rodoljublja i principijelnosti. Za Termoelektranu sam, za valorizaciju uglja, ali naučno, ekonomski i pametno, u interesu države Crne Gore”, kazao je Radulović.
Nezavisni poslanik, Damir Šehović, rekao je da nakon odabira Škode Prahe kao najpovoljnijeg ponuđača za izgradnju drugog bloka TE, nije bio nijedan prigovor na takvu odluku.
“Na bazi studija koje su rađene postoji značajan raspoloživi ugljeni resurs. Grijeh je prema državi da se taj resurs ne iskoristi”, smatra Šehović.
On tvrdi da je projekat izgradnje drugog bloka TE isplativ, jer se njime obezbijeđuje energetska nezavisnost države, koja je preduslov ekonomske i političke nezavisnosti.
“Benefiti od ovog projekta su da se povećava sigurnost snabidjevanja potrošača, jer će prvi blok TE raditi do 2023. godine, nakon čega, u slučaju da se ne izgradi drugi blok, Crna Gora ostaje bez termo izvora električne energije”, kazao je Šehović.
Izgradnjom drugog bloka, kako je poručio, čuva se i 1,2 hiljada radnih mjesta u Rudniku uglja i TE.
Poslanik Socijalističke narodne partije (SNP), Aleksandar Damjanović, rekao je da ta partija podržava Protokol i da je za igradnju drugog bloka TE.
Skupština će se o Predlogu zakona o potvrđivanju Protokola između vlada Crne Gore i Češke o saradnji u oblasti energetike i infrastrukture izjasniti naknadno.
Skupština je danas usvojila i izmjene i dopune Zakona o porezu na ugljovodonike, koje podrazumijevaju da Vlada posebnim aktom osnuje Fond za ugljovodonike, najkasnije do 31. decembra naredne godine.
Aktom o osnivanju fonda za ugljovodonike utvrđuju se njegov status, nadležnosti i organi, zatim način rada i odlučivanja organa, kao i pravila korišćenja prihoda od ugljovodonika.
Zakonom o porezu na ugljovodonike, koji je u primjeni od 1. avgusta 2014. godine, uveden je novi fiskalitet i kreirana politika oporezivanja dobiti od obavljanja tih djelatnosti.
Odredbama toga zakona bila je propisana obaveza utvrđivanja i dostavljanja Predloga zakona o Fondu za ugljovodonike Skupštini do 31. decembra 2014. godine, što nije urađeno imajući u vidu da je ta oblast veoma kompleksna i nedovoljno poznata materija.
Skupština je usvojila i izvještaj Centralne banke (CBCG) o nadzoru nad primjenom Zakona o konverziji kreidta u švajcarskim francima (CHF) u eure sa predlogom zaključaka Odbora za ekonomiju, finansije i budžet.
Zaključcima se, između ostalog, konstatuje spora i nedosljednja primjena zakona i prebacivanje odgovornosti nadzora nad njegovom primjenom između nadležnih državnih institucija.
Zaključcima se pozivaju specijalni i državni tužilac da dostave informacije po krivičnim prijavama koje su podnesene u tom postupku.
Skupština će se o Predlogu odluke o obrazovanju odbora za praćenje i kontrolu realizacije projekta izgradnje autoputa Bar-Boljare izjasniti sjutra.
Predlog odluke o obrazovanju odbora podnijelo je, krajem jula prošle godine, grupa poslanika, a napisala ga je Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS).