Načelnik Direkcije za standardizaciju i kodifikaciju u Ministarstvu odbrane Marinko Aleksić saopštio je da je do sada kodifikovano 87 originalnih crnogorskih proizvoda, i da je 47 kompanija dobilo takozvani NCAGE kod.
Komunikacioni tim Savjeta za članstvo u NATO Vlade Crne Gore i Udruženje preduzetnica organizovali su danas Dan otvorenih vrata u Vladi. Iz Komunikacionog tima za članstva za NATO saopšteno je da je učestvovalo više od 70 sedamdeset preduzetnica iz Crne Gore, koje su željele da se informišu o načinu funkcionisanja Vlade.
Navodi se da su poseban interes iskazale za ekonomsku, privrednu dimenziji NATO integracija, odnosno procedure koje nudi NATO kodifikacioni sistem proizvoda i usluga.
Aleksić je, kako je saopšteno, detaljno obrazložio sve faze koje privrednik, preduzetnik mora proći do dobijanja NATO koda za proizvod ili uslugu.
Aleksić je kazao da je do sada kodifikovano 87 originalnih crnogorskih proizvoda, te da je 47 kompanija dobilo tzv NCAGE kod.
On je naglasio da mogućnosti koje se otvaraju privrednicima Crne Gore nijesu limitirane, i da se mogu kodifikovati svi proizvodi i usluge koje koristi vojska ali i roba široke potrošnje.
Ilustrujući razumijevanje potencijalnih ekonomskih benefita Aleksić je kazao da u međunarodnim misijama učestvuju vojske različitih država, koje govore različiitim jezicima, uz obavezno poznavanje engleskog kao službenog".
"No, jezik koji svi u savezu razumiju jeste NATO kodifikacioni sistem, kojim komunicira 240 hiljada proizvođača koji su dobili kompanijski kod", rekao je Aleksić.
On je posebno govorio o mogućnosti standardizacije usluga navodeći dobre primjere luka Kotor i Bar, kompanije Plantaže i Ekotoksikološkog zavoda Crne Gore.
Aleksić je, kako su kazali, ohrabrio preduzetnice da apliciraju, kako bi time stekle šansu da se njihova preduzeća i kompanije nađu u jedinstvenoj bazi podataka pružalaca usluga i proizvoda kodifikovanog NATO sistema.
Savjetnica predsjednika Vlade i šefica Biroa za komunikaciju sa građanima Valentina Radulović Šćepanović zahvalila je na velikom odzivu i interesovanju i naglasila da to predstavlja ohrabrenje za privredni potencijal posebno kada je riječ o razvoju malih i srednjih preduzeća.
Ona je istakla da se preduzetništvo žena u Crnoj Gori sve više prepoznaje kao iskorak ka stabilnom poslovnom okruženju.
"Takav ambijent, uz prepoznavanje Crne Gore kao bezbjedne destinacije, otvara mogućnost većeg priliva dtranih investicija i razvoja kooperativnih poslova sa velikim investitorima iz zemalja članica NATO-a", kaže se u saopštenju.
Predsjednica Udruženja Edita Dautović zahvalila je na saradnji sa Komunikacionim timom i iskazala uvjerenje da će sličnih skupova biti i ubuduće.
"Ona je veoma zadovoljna što su preduzetnice imale priliku da se informišu o zahtijevanim procedurama izražavajući nadu da će se veći broj njih odlučiti da apliciraju za NATO kod kako bi plasirale proizvode i usluge na velikim tržiština kakvo je tržište NATO članica", navodi se u saopštenju.