Crna Gora je veoma blizu potpisivanja sporazuma sa italijanskom kompanijom A2A, u vezi daljeg upravljanja u Elektroprivredi (EPCG), saopštio je potpredsjednik crnogorske Vlade, Duško Marković.
On je u intervjuu italijanskoj agenciji Nova, prilikom posjete Rimu, kazao da su se italijanska kompanija i crnogorska Vlada, u posljednjih nekoliko dana dogovorile o osnovnim principima koji će, najkasnije do 15. decembra, voditi proces izrade novog višegodišnjeg Sporazuma za upravljanje crnogorskom energetskom kompanijom, čijih 41,7 odsto akcija posjeduje A2A.
„Koristim priliku da izrazim zadovoljstvo crnogorske Vlade zbog tog sporazuma. To smatramo velikim uspjehom i važnim podsticajem za jačanje ekonomske saradnje između Crne Gore i Italije”, rekao je Marković.
On, kako je saopšteno iz Vlade, potpisivanje konačnog dogovora sa kompanijom A2A iz grada Breše definiše kao „vrlo blisko”.
Potpisivanjem sporazuma, kako je ocijenio Marković, Italija i Crna Gora će održavati dobrosusjedske odnose i unaprijediti, kako političku, tako i ekonomsku saradnju.
„Veoma smo zahvalni kompaniji A2A što je razumjela našu ekonomsku potrebu da razvijemo projekat od velike važnosti za sjever Crne Gore, odnosno izgradnju termoelektrane u Pljevljima“, dodao je Marković.
Prema njegovim riječima, taj projekat ne predstavlja samo novi izvor energije, već i rješenje za nepremostive probleme s kojima se suočavaju Pljevlja i koji će biti riješeni stvaranjem elektroenergetskog sistema koji će obuhvatiti cijeli grad odgovarajući i ekološkim izazovima.
Prema nacrtu sporazuma, A2A će zadržati upravljanje EPCG.
Marković je kazao i da su se dvije strane dogovorile i o mogućoj put-opciji, ukoliko dođe do nepredviđenih ekonomskih rizika.
„Vlada je preduzela obavezu da otkupi akcije društva po cijeni od 250 miliona EUR u sedam godišnjih rata”, objasnio je Marković.
Sporazum između A2A i crnogorske Vlade mogao bi, kako je saopšteno, da podstakne više italijanskih investicija u energetskom sektoru, prije svega u oblasti obnovljivih izvora energije.
„Crna Gora ima veliki neiskorišćeni potencijal u oblasti obnovljivih izvora energije. Već su u toku neki projekti za izgradnju nekoliko hidroelektrana, kao što su, na primjer, oni na rijekama Morači, Kormanici i Tari. Dodajući i mogućnosti vodotoka manjeg obima, imamo potencijal koji varira između 300 i 400 megavata“, naveo je Marković.
On je poručio da nije u pitanju samo "zelena energija", već i ugljovodonici.
„Podgorica namjerava da eksploatiše naftu i gas iz Jadranskog mora, po uzoru na susjednu Hrvatsku kako bi proširila svoju energetsku ponudu“, rekao je Marković.
On je podsjetio da je tender za istraživanje ugljovodonika u Jadranu završen i da se, između ostalih, prijavio i rusko-italijanski konzorcijum.
„U pitanju je veoma važan projekat od kojeg Crna Gora ubuduće očekuje mnogo“, smatra Marković.
Među zainteresovanim konzorcijuma su italijanska kompanija Eni i ruska Novatek, holandska kompanija Marathon Oil i austrijsko-rumunska OMV, dok treći konzorcijum čine grčka kompanija Energean Oil & Gas i britanska Mediterranean Oil & Gas.