Račun Opštine Budva ponovo je blokiran, a, iako u lokalnoj upravi očekuju da će blokada biti okončana do kraja mjeseca, situaciju usložnjavaju najnovija dešavanja i pritvaranje opštinskog rukovodstva.
Budva se prije nekoliko dana "iščupala" iz blokade koja je trajala skoro 20 dana. Račun je bila blokirala Komercijalna banka Budva koja je naplatila 1,8 miliona eura na ime dugovanja lokalne uprave za milionski kredit.
Nakon toga je uslijedila nova blokada, a povjerioci u redu čekaju da naplate potraživanja, kako građani za izuzimanje zemlje, tako i preduzeća i banke.
Sekretar za finansije Mihailo Đurović kaže da su problemi u finansijskom poslovanju nastali zbog kreditnog zaduženja Opštine.
"Imali smo veliki problem u funkcionisanju, finansijskom poslovanju, kada se 1. jula, i pored dogovora da se napravi reprogram postojećeg kredita kod Komercijalne banke Budva, dogodila blokada računa. Poslovodstvo banke je odlučilo da blokira naš račun i naplaćen je dug", rekao je Đurović za Televiziju Budva.
U Opštini su, kako je kazao, planirali da od tih para isplate zarade i pokriju tekuće potrebe pa je ta blokada značajno poremetila poslovanje Opštine.
"Blokada je okončana, ali se zbog nelikvidnosti dogodio domino efekat. Tako da sada imamo par stotina hiljada eura blokadu. Do kraja mjeseca blokada bi trebalo da bude sanirana, a obaveze izmirene", naveo je Đurović.
Nakon toga bi, kako je kazao, trebalo da počne isplata zarada korisnicima budžeta i ostalima.
Opština Budva je kredit kod Komercijalne banke uzela 2009. godine na iznos od tri miliona eura, sa kamatom od 11 odsto. Kao garanciju založila je Mediteranski sportski centar od preko četiri hiljade kvadrata i zemljište u Reževićima od oko 34,3 hiljade kvadrata, na koje je banka upisala fiduciju.