Većina građana Crne Gore sa pravom glasa podržava članstvo države u NATO i izjasnila bi se na referendumu pozitivno, pokazala su istraživanja specijalizovanih agencija IPSOS – Strategic Marketing i Damar.
Prema terenskom istraživanju agencije Damar, od 8. do 14. juna, na 1.100 ispitanika u deset opština, 41,6 odsto građana izjasnilo se da podržava članstvo Crne Gore u NATO, 39,7 bilo je protiv, a 18,7 anketiranih odgovorilo je da ne zna.
Ti rezultati predstavljaju povećanje od 5,2 odsto broja pristalica NATO-a u proteklih pola godine, uz istovremeni pad za 2,3 odsto broja protivnika članstva Crne Gore u NATO-u.
To je, kako je saopšteno iz Komunikacionog tima Savjeta za članstvo u NATO, prvi put od kada se rade istraživanja javnog mnjenja na ovu temu da većina punoljetnih građana Crne Gore podržava članstvo.
Terensko istraživanje IPSOS – Strategic Marketinga sprovedeno od 4. do 11. juna na 1.050 ispitanika starijih od 18 godina u 17 mjesta Crne Gore pokazuje da bi se na eventualnom referendumu o članstvu Crne Gore u NATO-u 47 odsto građana koji bi glasali izjasnilo za članstvo, dok bi 41 odsto bilo protiv.
"U odnosu na februar 2015. podrška članstvu u NATO-u povećana je za oko deset odsto. Ovi procenti primjenjeni na broj građana sa pravom glasa znače da članstvo Crne Gore u NATO-u sada podržava oko 260 hiljada građana dok ih je u februaru bilo između 185 i 190 hiljada", navodi se u istraživanju.
Agencija Damar zaključuje da je u protekle četiri i po godine rastao broj pristalica učlanjenja Crne Gore u NATO, ali i procenat protivnika tom učlanjenju, jer se paralelno odvijao trend smanjenja procenta onih koji nemaju jasan stav o ovom pitanju.
„Od kraja 2014. godine, dolazi do pada procenta protivnika ulaska Crne Gore u NATO i blagog porasta procenta pristalica članstvu Crne Gore u NATO. Rezultati ovog istraživanja pokazuju da se blago smanjio i procenat onih koji još nemaju iskristalisan stav o ovom pitanju“, navodi agencija Damar.
Dodaje se da je crnogorsko javno mnjenje podijeljeno u vezi sa tim da li Crna Gora treba da bude članica NATO-a.
„Međutim, ukoliko se osvrnemo na dosadašnje trendove stepena podrške ulasku Crne Gore u NATO, možemo konstatovati da je on u stalnom porastu, da se on odvija realitivno usporeno, ali stabilno i kontinuirano, o čemu svjedoče i podaci istraživanja, koje je obavila Damar, u periodu od jula 2010. godine do kraja 2014. godine“, navodi se u zaključku agencija Damar.
Kako su objasnili, pristalice učlanjenja u NATO, kao najvažnije razloge za takvo opredjeljenje ističu da će Alijansa biti garant očuvanja suvereniteta Crne Gore, njih 37,4 odsto, da će biti garant da se na Balkanu neće ponoviti krvoproliće 33,1.
Da će članstvo u NATO doprinijeti razvoju odnosa Crne Gore sa Evropskom unijom i Sjedinjenim Američkim Državama smatra 12,7 odsto pristalica učlanjenja u Alijansu, 12,6 odsto da će doprinijeti ulaganju u Crnu Goru i dolazak kapitala iz inostranstva, a 3,1 da će doprinijeti efikasnosti sistema odbrane.
Ispitanici koji ne podržavaju ulazak u NATO, kao ključne razloge ističu da je Alijansa bombardovala Srbiju i Crnu Goru, 45,4 odsto, zato što je NATO uvijek bio protiv slovenskih zemalja 14,6 odsto, zato što bi na teritoriji Crne Gore bile stacionirane vojne baze NATO-a 9,7 odsto.
Iapitanici koji ne podržavaju ulazak u NATO, 6,7 odsto, kao razlog navodi i to što se po njima vlast u Crnoj Gori zalaže za članstvo u Alijansi zbog očuvanja svojih pozicija, zato što bi Crna Gora ulaskom u NATO postala potencijalna meta teroristickih napada 6,4 odsto.
Ispitanici koji ne podržavaju ulazak u NATO, kao razloge navodi da bi članstvo u Alijansi značilo obavezu slanja crnogorskih vojnika na strana ratišta, 6,3 odsto, zato što Crnoj Gori ne prijeti nikakva opasnost 5,6 odsto, zato što ulazak i članstvo u NATO mogo košta 2,9 i zato što Crna Gora može sama da se brani 2,4 odsto.
Terenski dio istraživanja agencije Damar obavljen je od 8. do 14. juna na 1.100 ispitanika u deset opština - Centralna regija: Podgorica, Nikšić i Cetinje; Južna : Bar, Herceg Novi i Ulcinj i Sjeverna: Bijelo Polje, Rožaje, Pljevlja i Berane)
Uzorak je stratifikovan (punoljetni građani Crne Gore).
Navodi se da je standardna statistička greška mjerenja +/- 2,95 odsto za pojave sa incidencom od 50 odsto sa intervalom povjerenja od 95 odsto.
Agencije IPSOS terenski dio istraživanje obavila je od 4. do 11. juna na 1.050 ispitanika (starijih od 18 godina) u 17 mjesta (130 teritorija biračkih mjesta, gradske, prigradske i seoske životne sredine).
Greška je ±1.33 odsto za pojave sa incidencom od 5 odsto; ±2.64 odsto za pojave sa incidencom od 25 odsto; ±3.05 odsto za pojave sa incidencom od 50 odsto (marginalna greška).