Nikšić je veoma važna tačka na kulturnoj mapi Crne Gore, ne samo u istorijskom smislu, nego i današnjem vremenu, kazao je ministar kulture Pavle Goranović.
Goranović je, kako je rekao, prvo obišao Nkšić realizujući svoju obavezu da Vladi do kraja godine dostavi informaciju o stanju u oblasti kulture u opštinama u Crnoj Gori.
„Nimalo to nije slučajno i zadovoljstvo je što smo danas u prilici da vidimo da ovo nije dan određen za kulturu, nego da kultura diše u ovom gradu i definitivno se vraća na onaj nivo i ono mjesto koje Nikšiću na kulturnoj mapi Crne Gore i pripada“, rekao je Goranović nakon radnog boravka u Nikšiću.
On je ocijenio da je proteklih godina mnogo urađeno i u programskom i u infrastrukturnom smislu i najavio nastavak saradnje na veoma važnim arheološkim istraživanjima, koja će s obzirom na svoju strukturu bitidugotrajna.
„Riječ je o radovima na svjetski važnom mjestu kakvo je Crvena stijena, ali i na arheološkom lokalitetu u Riječanima. Pred nama je prostor za unaprjeđenje saradnje i usklađivanje normativnih praksi sa onim što donosi Zakon o kulturi, kao i usklađivanje rada opštinskih javnih ustanova“, rekao je Goranović.
On je najavio da će biti inoviran Program podrške razvoju kulture, koji će se realizovati i naredne
godine.
„Nikšićka opština može da bude primjer drugim lokalnim upravama u Crnoj Gori kako se vodi briga o kulturi i kako kultura može da bude tačka koja pospješuje ukupan napredak jednog grada“, ocijenio je Goranović.
Predsjednik nikšićke opštine Veselin Grbović ukazao je na dobru saradnju sa Ministarstvom kulture i njenim čelnicima, prethodnim i sadašnjim.
„Razgovarali smo o programu Podrške koje Ministarstvo daje Nikšiću i obostrano zaključili da je ta akcija uspješna tokom čitave godine i da će i u narednom periodu biti nastavljena. Dogovorili smo se da će u narednom periodu biti obezbijeđena sredstva za kompletnu restauraciju i rekonstrukciju Dvorca kralja Nikole i koje aktvinosti treba da sprovedemo“, rekao je Grbović.
Prema njegovim riječima, Opština treba da uradi projekat na osnovu kog će se obezbijediti konzervatorski uslovi za kompletnu rekonstrukciju, a potom treba izračunati koliko je neophodno novca i mogu li se za narednu godinu obezbijediti u potpunosti za kompletan završetak posla.
Grbović je, govoreći o započetoj rekonstrukciji Rimskog mosta, kazao da insistiraju da se ove godine završi kompletna rekonstrukcija.
„Nadam se da ćemo to i realizovati ove godine. U narednom periodu za rekonstrukciju je predviđen i Carev most”, kazao je Grbović.
Konzervator Željko Kalezić podsjetio je da Rimski most na Moštanici datira od drugog do četvrtog vijeka, nekoliko puta bio je rušen, pa obnovljen 1957. godine, a pod zaštitu države stavljen je 1962. godine.
„Novac za sanaciju i konzervaciju ovog mosta, kome će se vratiti stari sjaj, obezbijedilo je akcijom Ministarstvo kulture, a logistiku opština Nikšić. Posao smo podijelili u nekoliko faza, a do sada je, za dva ipo mjeseca, utrošeno oko 20 hiljada EUR“, kazao je Kalezić novinarima nakon obilaska mosta.
Prema njegovim riječima, na početku posla glavno je da se konstruktivni elementi ograda i gaznih površina vrate u prvobitni položaj, a u sledećoj fazi treba raditi na stubovima ili pilonim lukovima čija konstrukcija nije baš u dobrom stanju.
Kalezić je kazao da na sanaciji radi šest stručnjaka i pet radnika i ida će ekipa biti pojačana, ako bude trebalo, kako bi se posao na jednom od najznačajnijih spomenika kulture u Crnoj Gori uspješno okončao.