Nezakonito i bezrazložno otpuštenih deset radnika Toščelika, nekadašnje Željezare, moraju biti vraćeni na posao do kraja naredne sedmice, zaključeno je na večerašnjoj vanrednoj Skupštini Sindikata Toščelika u Nikšiću.
Izvor: mondo.me
Kadović je saopštio da će ponovo uputiti apel svim nadležnim institucijama u Crnoj Gori, Skupštini, ministarstvima, inspekcijama da pomognu u rješavanju problema u Toščeliku koji su rezultirali otpuštanjem najboljih radnika.
„Riječ je o našim kolegama, a isti scenario sleduje i sve nas ostale, danas ili sjutra. Moramo se odbraniti od poslodavaca koji ne poštuju zakon ni radnička prava, a ako nas država ne želi da odbrani, uardičemo to sami“, predočio je Kadović zaključke Skupštine.
On je potvrdio da nadležne inspekcije vrše kontrolu rada u fabrici, što je ocijenio pomakom nakon obraćanja ministarki rada i socijalnog staranja Zorici Kovačević
Na pitanje kakvi su potezi uprave Toščelika nakon sindikalnog obraćanja medijima zbog otpuštanja radnika i ukazivanja šta se dešava u fabrici, Kadović je kazao da je „nastavljeno sve kao i ranije“.
„Umjesto otpuštenih, dovedeni su drugi radnici po ugovoru na njihova mjesta u Čeličani“, kazao je Kadović.
Na vanrednoj Skupštini podršku radnicima Sindikatu Željezare iskazali su predstavnici Unije slobodnih sindikata Aleksa Marojević i generalni sekretar Srđa Keković, koji je podsjetio da Zakon o radu precizira da poslodavac može da angažuje zaposlenog da radi prekovremeno najviše deset sati u nedjelji.
Jedan od otpuštenih radnika Čeličane, Ljubomir Golubović, kazao je da otkad je Toščelik preuzeo Željezaru njihova grupa koja je ostala bez posla, stalno radi treću smjenu, što je postalo neizdrživo, ali su trpjeli sve do sada da bi izbjegli otkaze.
„Kap je prelila čašu kada su zatražili da na slobodan dan u petak dođemo uveće i radimo, što smo odbili, jer više nijesmo mogi fizički izdržati. Zbog iscrpljenosti radnici se stalno povrjeđuju, ginu, ali ćute i trpe.U nedjelju smo odradili 16 sati nakon tog spornog dana da bi nas u ponedjeljak poslali na prinudni odmor, a potom su uslijedili otkazi“, rekao je Golubović.
I njegov kolega Ivan Vujović, koji je radio na kranskoj peći u Čeličani, istakao je da su otpušteni radnici koji su provodili od 14 do 16 sati radeći i jedini u fabrici nijesu imali zamjene, a ćuteći su trpjeli i nedopustiv odnos poslodavca.
Keković je istakao da je u Zakonu navedeno da kada poslodavac angažuje zaposlenog da radi prekovremeno mora biti vanredna situacija.
„Ne može radnik ni kod jednog poslodavca da radi prekovremeno za redovne uslove rada, ni u Željezari, ni drugim firmama u Crnoj Gori. Ali, svuda imamo pravila da radnici rade prekovremeno pri čemu je njihova satnica toliko mizerna da se poslodavcu isplati da ih angažuje prekovremeni i uveća im taj eura za 0, 40 centi, o čemu nadležni u državi ćute“, rekao je Keković.
On je kazao da je vrijeme da se kaže i državi da zaštiti zaposlene od takvih poslodavaca i poručio Toščeliku da ide ukoliko ne želi da poštuje zakone i radi kako treba.
Turska kompanija Toščelik preuzela je Željezaru 25. juna 2012. godine, a po odluci njene uprave 12 radnika je nedavno dobilo otkaze, ali su za dvojicu takva rješenja povučena, jer su stekli uslov za penziju.
Riječ je o sedam stalno zaposlenih i pet radnika angažovanih po ugovoru koji su, kako je ranije predočio Sindikat, radili od 55 do 60 sati u sedmici u kojoj su dobili otkaz , iako je zakonom preciziran četrdesetočasovni radni učinak.
Ti radnici, kako je ukazano, od septembra stalno rade treću smjenu u najtežim uslovima koji se mogu zamisliti, zbog čega su zaposleni i ginuli, i veoma često povređivani.
Otpušteni radnici su ukazali da se te sporne večeri nije radio nikakva specijalni čelik ništa hitno mimo onoga što već nema na lageru, zbog čega smatraju da je sve unaprijed pripremljeno i da se samo čekao dan i povod da uslijedi ovakva situacija u Željezari, koja je rezultirala njihovim otkazima.
Prosječna plata u Željezari, za rad sa prekovremenim satima i stalnom noćnom smjenom, iznosi od oko 300 do 450 eura za radnike po ugovoru, dok stalno zaposleni imaju primanja nešto više od 500 eura .