Unija slobodnih sindikata je, prema riječima njenih predstavnika, zatečena izjavom premijera Mila Đukanovića da će do kraja mjeseca biti gotova prva verzija novog zakona o radu, u kojoj će biti uvažene primjedbe privrednih asocijacija.
Iz USSCG su reagovali na izjavu Đukanovića koji je u srijedu, na skupu koji je organizovala Američka privredna komora u Crnoj Gori (AmCham), rekao da do kraja mjeseca očekuje prvi predlog novog zakona o radu, nakon ćega će biti nastavljeni razgovori sa udruženjima poslodavaca i drugim socijalnim partnerima.
“Đukanović se na taj način, izvan duha dobrog socijalnog dijaloga i krajnje nekorektno, direktno svrstao na ionako nadmoćniju stranu svijeta kapitala, pri čemu o navedenim izmjenama Zakona o radu nije bilo nikakvih najava niti konsultacija sa USSCG kao socijalnim partnerom” navodi se u saopštenju.
Iz USSCG su kazali da se Vlada pred institucijama Evropske unije (EU), ali i na drugim događajima u regiji i šire, hvali dostignutim nivoom socijalnog dijaloga u Crnoj Gori, dok na drugoj strani, zakulisno, sa stranim i domaćim poslodavcima piše ključni zakonski propis, koji je od sudbonosnog značaja za sve zaposlene i građane u Crnoj Gori.
Iz USSCG su uputili apel svojim članovima i svim zaposlenima u Crnoj Gori da shvate alarmantnost ovog trenutka.
“Kao što svi zaposleni u Crnoj Gori dobro znaju, a što su mnogi od njih i osjetili na sopstvenoj koži, aktuelni Zakon o radu na strani je poslodavaca i ne predstavlja nikakvu barijeru da poslodavci kreiraju radnu snagu i organizaciju rada u svojim kompanijama prema sopstvenom viđenju”, rekli su predstavnici USSCG.
Oni su dodali da nijesu tačne tvrdnje da važeći zakon nije fleksibilan i da u njemu postoje bilo kakve biznis barijere.
“Strani investitori u Crnoj Gori, preko Američke privredne komore i Savjeta stranih investitora, u kontinuitetu vode kampanju za 'liberalizaciju' tržišta rada, kako bi se ukinule navodne biznis barijere koje sadrži važeći Zakon o radu”, kazali su iz USSCG.
Tim povodom su, kako su naveli, krajem prošle godine pod dirigentskom palicom Američke privredne komore, sve poslodavačke organizacije u Crnoj Gori potpisale Memorandum o razumijevanju, kojim se definišu glavna pitanja koja treba regulisati novim Zakonom o radu.
“Poslodavci su se složili da treba ponovo otvoriti mogućnost beskonačnog zaključivanja ugovora o radu na određeno vrijeme, ukinuti odredbu kojom je propisano da ne zastarijevaju novčana potraživanja iz radnog odnosa, ukinuti aktuelni model za utvrđivanje zarade i ostaviti mogućnost poslodavcu da sa svakim zaposlenim pojedinačno ugovara zaradu po sopstvenom nahođenju, kao i omogućiti poslodavcu da daje otkaz zaposlenom kad god to on ocijeni cjelishodnim”, navodi se u saopštenju.
Iz USSCG su podsjetili da su, nakon godinu i po teških pregovora, u decembru 2011. godine, konsenzusom sa socijalnim partnerom i Vladom, dobili izmjene i dopune Zakona o radu kojima je vraćen dio minimuma prava zaposlenih ukinutih, kako su ocijenili, neoliberalnim i nakaradnim Zakonom o radu iz 2008.
“Dakle, zahtjevom za pisanjem novog zakona o radu i vraćanjem na zakonska rješenja iz 2008. godine, strani investitori u Crnoj Gori žele dodatno da obesprave zaposlene u Crnoj Gori i na taj način ih pretvore u jeftinu najamnu radnu snagu, a sebi da otvore prostor za ekstra profit”, tvrde u USSCG.
U toj namjeri im se, kako su zaključili, pridružila Vlada i domaći poslodavci.