Italijanska kompanija A2A pristala bi da Elektroprivreda bude investitor izgradnje drugog bloka Termoelektrane (TE) Pljevlja, samo pod uslovom da uloži 49 odsto potrebne sume za gradnju tog objekta.
Prema nezvaničnim informacijama, ovo je rezultat dosadašnjih pregovora A2A i Vlade, koji su trenutno prekinuti zbog praznika.
A2A je u pregovore ušla sa odlukom da ne prihvati učešće EPCG u izgradnji drugog bloka TE, jer do sada nijesu uspjeli da povrate ni dio svoje investicije u Elektroprivredu, koja je 2009. godine iznosila 430 miliona eura.
Kako su, međutim, pregovori tekli i na insistiranje premijera Mila Đukanovića, Italijani su revidirali stav. Problem je, međutim, kako naći partnera za veći dio investicije u novi energetski blok u Pljevljima.
Radi se o sumi od 277, odnosno 356 miliona eura, za koliko bi drugi blok gradile kineska i češka kompanija. Ponuda kineske firme Hubei Power je niža, dok bi Škoda Praha taj posao uradila za 356 miliona eura. Obje kompanije su spremne da investitoru obezbijede kredite kod svojih nacionalnih banaka.
Ukoliko bi A2A, koja u EPCG ima 41,7 odsto udjela, i država Crn Gora sa 55 odsto kapitala, našli suinvestitora, to bi podrazumijevalo i izdvajanje postojećeg bloka TE iz Elektroprivrede i spajanje sa Rudnikom uglja Pljevlja u jednu kompaniju.
To bi podrazumijevalo i promjenu vlasničkog udjela shodno ulaganju novog partnera. A2A i država trenutno u TE imaju isti udio kao u cijeloj EPCG, dok A2A u Rudniku ima 49 odsto učešća u kapitalu.
Taj bi se omjer u novoformiranoj kompaniji značajno promijenio kad bi ona, zbog gradnje novog bloka TE, bila dokapitalizovana sa 137, odnosno 180 miliona eura, zavisno od toga čija će ponuda za izgradnju biti prihvaćena.
U drugoj polovini januara pregovori predstavnika A2A i Vlade će biti nastavljeni i mogu trajati do polovine marta. To je datum do kojeg važi sadašnji ugovor o menadžmentu A2A u Elektroprivredi.
Ukoliko, međutim, uspiju da riješe ključni problem investicija u drugi blok, koji je za Vladu prioritet, ostale pozicije ce biti lakše usaglasiti. Radi se o odluci da li će se nastaviti sa podijeljenim menadžmentom, ili će A2A upravljati EPCG uz određene uslove koje će morati da ispuni.
Za Italijane je, međutim, ključan i zakonski okvir, jer insistiraju da on bude stabilan. To objašnjavaju činjenicom da su se, otkako su oni preuzeli upravljanje EPCG, promijenile metodologija računanja cijene struje, kao i zakon o energetici.