U Crnoj Gori se prošle godine dogodilo 128 samoubistava, a u prva tri mjeseca ove čak 44. Tragična vijest da je za samo sedam dana u Nikšiću prošle nedjelje pet osoba sebi oduzelo život uznemirila je u crnogorsku javnost.
“Duševne bolesti i depresija posebno predstavljaju ključni faktor rizika “, objasnio je Peković, koji se godinama bavi proučavanjem samoubistava.
On je za crnogorsko izdanje Blica odao da prema nekim opservacijama crnogorska populacija u svom mentalnom habitusu „posjeduje” depresivni crtu, koja je pretpostavka za nastajanje depresija, kao kliničkog fenomena.
Prema tome moglo bi se povjerovati da su depresije najčešći uzroci većine samoubistava kod nas kazao je naš sagovornik.
Na samoubistvo se odlučuju osobe svih obrazovnih profila od intelektualaca, pa do ljudi najniže školske spreme.
“Činjenica je da je više samoubistava u gradu, jer gradski život nudi više faktora rizika i stresa. U posljednje vrijeme radikalno je izmijenjen vrijednosni sistem, etičke norme, odsustvo solidarnosti, empatije i etičko osiromašenje, što je neke ljude zateklo i dovelo u slijepu ulicu, koja može da vodi u samoubistvo”, kaže Peković.
On dodaje kako je kuriozitet da je u Crnoj Gori više samoubistava kod žena nego kod muškaraca. Nepisano pravilo je da se na suicide u mnogo većem broju odlučuju muškarci, od dva-tri puta, pa čak i do sedam puta više. To, međutim, nije slučaj i u Crnoj Gori.
“Indeks samoubistva je mjera rizika od ove pojave. On predstavlja broj samoubistava na 100.000 stanovnika. „Po toj ,mjeri‘ stopa samoubistva kod nas posljednjih godina je mahom preko 20, što Crnu Goru nas svrstava u visoko rizične regione po pitanju broja samoubistava” rekao je Peković za Blic Crna Gora.