Crna Gora mora da donese zakon koji kažnjava njene državljane koji se bore u inostranstvu i one koji ih finansiraju ili podržavaju, jer su kada se vrate, prijetnja bezbjednosti države, poručeno je na Simpozijuma o zakonskoj regulativi.
Generalna direktorka Direktorata za pravosuđe, Branka Lakočević kazala je da se danas u svijetu, na više frontova vode oružane bporbe i sukobi.
„To je jedan od najutežih oblika kršenja ljudskih prava zagarantovanih međunarodnim konvencijama. Potrebno je posebno istaći negativan uticaj sukoba na svjetska dešavanja kao i na države koje nisu uključene u sukobe“, navela je Lakočević.
Prema njenim riječima, nova pojava koja je u poslednje vrijeme postala učestala jeste učešće stranih boracca u tim sukobima i zato se, smatra ona, tom problemu mora pristupiti ozbiljno.
„To znači da se mora rješavati na pravnom terenu. Svaka demokratska država koja poštuje vladavinu prava mora stati na kraj ovoj pojavi i sankcionisti u domaćem zakonodavstvu učešće svojih državljana u sukobima u inostranstvu“, navela je Lakočević.
Kako je kazala, najprostranjeniji način stranih boraca u inostranim sukobnima jesu plaćenici.
„Kada je riječ o stranim plaćencima međunarodno humanitarno pravo im ne priznaje status legalnog ratnika jer je njihivo učešće motivisano ličnom korišću. Samo bi pravna država bila djelotvorna u borbi protiv njih“, poručila je Lakočević.
Kako je kazala, neophodno je sankcionisati i svaki vid učešća bez obzira na pobude, finansijske, političke, religiozne ili iz ličnih razloga.
„Ne smijemo dozvoliti da naši državljani učestvuju u ratnim i oružanim sukobima i tako krše pravila međunarodnog prava“, rekla je Lakočević.
Vlada je povodom ovog pitanja dobila Predlog zakona o dopuni Krivičnog zakonika koju je uputio poslanik Zoran Miljanić ali ona,kako je navela Lakočević, nije u skladu sa Rezolucijom Savjeta bezbjednosti UN o stranim borcima plaćenicima.
Ona smatra da bi rješenje bilo definisanjem posebnog krivičnog djela. "Vlada će, najkasnije do kraja mjeseca, uputiiti Predlog Sklupštini za uvođenje tog krivičnog djela.
Zamjenik šefa misije Ambasade SAD u Podgorici, Biks Aliu, naveo je da je nephodno da svaka država radi u iskorjenjivanju i suzbijanju ove pojave.
“Pitanje boraca na Balkanu nije novo ali je sve važnije od kada je rezolucija SB usvojena. Ona traži da sve države UN-a krivično gone borce u inostranstvu i obezbijede da domaće zakonodavstvo i propisi to prepoznaju kao krivično djelo i propišu kazne“, kazao je Aliu.
On je ukazao da ima crnogorskih građana koji se i dalje bore u Siriji, Iraku ili Ukrajini.
„Ti pojedinci postavljaju potencijalnu opasnost za crnogorsko društvo kada se vrate. Vodi želja za finansijama ili vjerski motivi. Oni se vraćaju u matične države, što je prijetnja miru i religijama", kazao je Aliu.
On je poručio da Crna Gora mora da donese zakon i da kazni one koje učestvuju, ali one koji finansiraju i podržavaju takve ljude.
„Takav zakon će biti preventivna mjera, obrazovaće ljude. Ovo djelovanje nije djelovanje protiv bilo kakve vjere ili naroda već poruka da želimo da se borimo protiv zla koje prijeti miru i bezbjednosti", zaključio je Aliu.