Tokom ljetnje turističke sezone, tačnije junu, julu i avgustu, crnogorski drumovi "odnijeli" su 13 života.
"U junu su poginule tri osobe, u julu devet, dok je u avgustu u saobraćajnoj nesreći život izgubila jedna osoba. Da je u periodu ovogodišnje turističke sezone broj poginulih znatno smanjen, potvrđuju i uporedni podaci, prema kojima je lani, u istom periodu, na putevima život izgubilo 36 osoba", rekao je Janjušević.
Prije 2014. godine najbolji rezultat po pitanju bezbjednosti u saobraćaju zabilježen je 2012. godine, kada je na putevima, od juna do kraja avgusta, stradalo 17 osoba.
Takođe, kada je u pitanju i broj povrijeđenih osoba u udesima, tokom ovogodišnje ljetnje turističke sezone, u odnosu na prošlu godinu, bilježi se smanjenje za 20 odsto.
Tokom prošle i ove godine, Uprava policije je nabavila nove radare, alkometre, ali i dva policijska presretača, koji snimaju u pokretu kršenje saobraćajnih propisa.
Sve je to uticalo na smanjenje broja prekršaja, kao i najtežih udesa.
"Novi video radari snimaju sve prekršaje u pokretu i kod njih nema praštanja", naglasio Janjušević, a prenosi "Pobjeda".
On je naveo i da će policija uskoro dobiti i nova patrolna vozila, što će doprinijeti povećanju kontrola, pa samim tim i bezbjednosti u saobraćaju.
Ljudski faktor, put i tehnička ispravnost vozila ključni su momenti koji utiču na izazivanje najtežih saobraćajnih nezgoda.
"Upravo ljudski faktor, u 75 do 80 odsto slučajeva, rezultira najtežim saobraćajnim udesima. Prema statističkim podacima, daleko iza su put i tehnička ispravnost vozila", naveo je Janjušević.
Prema njegovim riječima, da bi doskočili svakom problemu, policija je povećala i broj provjera stanica za tehičku kontrolu vozila, tako da je sada „nemoguće da na put izađe neispravno vozilo“.
Najčešći prekršaji koji uzrokuju najteže saobraćajne nesreće su, prije svega, brza vožnja, preticanje na punim linijama, preticanje kolone vozila, kao i vožnja pod dejstvom alkohola.
Kako navodi Janjušević, prema našim, ali i iskustvima zapadnoevropskih zemalja, znatnu ulogu u smanjenju broja poginulih i teško povrijeđenih ima i propis koji obavezuje vozače i suvozače da vežu pojas.
"Statistika Uprave policije pokazala je da i u najtežim, čeonim sudarima, kao i prilikom prevrtanja automobila, prežive putnici koji su bili vezani sigurnosnim pojasevima. Prema iskustvima zapadnoevropskih zemalja, kada su uveli rigorozne kontrole, i kada su građane navikli da vežu sigurnosne pojaseve, stopa smrtnosti u saobraćajnim udesima značajno se smanjila, kao i broj teže povrijeđenih lica", kazao je Janjušević podgoričkom dnevniku.
On je naveo da je bilo saobraćajnih udesa u kojima su ginule osobe koje su sjedili pozadi, dok bi vozač i suvozač, koji su bili vezani pojasevima, prolazili sa lakšim povredama.
Janjušević je istakao da posljednjih godina nema selektivnog pristupa prekršiocima saobraćajnih propisa.
"U posljedne vrijeme imamo procesuirane i policijske službenike, među kojima su i neki načelnici centara bezbjednosti, ministri, njihovi pomoćnici… predsjednici opština. Apsolutno više nema značaja da li su na automobilu prekršioca saobraćajnog propisa nakačene CG ili MN tablice. Otkad smo nabavili nove video radare, više nema praštanja nikome", rekao je Janjušević "Pobjedi".
Radi poboljšanja bezbjednosti u saobraćaju, Ministarstvo unutrašnjih poslova je u susret turističkoj sezoni oformilo operativni štab ,,Ljeto 2014“, na čijem je čelu bio upravo Nikola Janjušević.
On smatra da je značajno poboljšanje stanja bezbjednosti u drumskom saobraćaju rezultat kontinuiranih pojačanih kontrola saobraćajaca, plansko sprovođenje akcija u svim organizacionim jedinicama, kao i kvalitetna saradnja sa ostalim subjektima.
Akcije „Alkohol“, „Brzina“, „Pješak“, „Motocikl“, „Helikopter“ (kontrola bezbjednosti drumskog saobraćaja iz vazduha), „Autobus“ se, osim u ljetnjim mjesecima, sprovode i tokom cijele godine.
Janjušević je naveo da su saobraćajci postigli odlične rezultate u akciji „Alkohol“, koja je zaživjela prije pet-šest godina.
"Nekada je problem predstavljao veliki broj vozača koji su za volan znali da sjednu iako su prije toga pili alkohol. Toga, nažalost, ima i danas, ali u mnogo manjoj mjeri", smata Janjušević.
MUP do kraja godine treba da izradi projekat stacionarnih sistema radara, što je predviđeno i nacionalnom strategijom za poboljšanje bezbjednosti u saobraćaju od 2010. do 2019. godine.
To znači da će Uprava policije na najfrekventnijim magistralnim putevima postaviti stacionarne radarske sisteme (kamere) sa visokom rezolucijom, koji će snimati vozila u prekršaju. Ti dokazi će se distributirati operativnom centru, koji će procesuirati saobraćajne prekršaje bez saobraćajne policije.
"Kamere će biti postavljene na lokacijama na kojima se dešavaju najteže saobraćajne nesreće. Naš plan je da stacionarne radarske sisteme postavimo na putu Podgorica - Nikšić, prema Cetinju i Budvi, zatim ka Baru, Kolašinu i Bijelom Polju, kao i u gradskom jezgru Podgorice. Ovo će povećati stepen bezbjednosti u drumskom saobraćaju, jer je to praksa svih razvijenijih zemalja Evrope", rekao je Janjušević "Pobjedi".
Statistike govore i o smanjenju broja stradalih na putevima iz godine u godinu.
Prošle godine, na crnogorskim cestama je stradalo ukupno 74 osobe, u 2012. godini 66 osoba, dok je u 2011. evidentirano 58 poginulih.
Godine 2010, prema podacima policije, stradale su 94 osobe. To je bio prvi put za deset godina da su brojke pale ispod 100.
Godinu ranije, dakle 2009. u saobraćajnim nesrećama život je izgubilo 100 osoba, a 2008. poginulo ih je 112, dok je crna statistika 2007. zabilježila 122 mrtvih.
Zbog katastrofalne situacije na drumovima, Strategijom bezbjednosti saobraćaja bilo je predviđeno da se taj broj do kraja 2018. godine svede na ispod 70 (10 stradalih na 100.000 stanovnika), što je u okvirima preporuka Evropske komisije za zemlje Jugoistočne Evrope.