Delegacije Crne Gore, Ujedinjenog Kraljevstva i SAD položile vijence na spomenik u Tološima
Borba heroina i heroja za ideale slobode, prava i mira ne može biti uzaludna sve dok se gaji kultura sjećanja na vlastitu prošlost, poručeno je sa obilježavanja 11. novembra – Dana sjećanja.
Iz Britanska ambasade u Podgorici saopštili su da su na Dan sjećanja delegacije Ujedinjenog Kraljevstva, Sjedinjenih Američkih Država (SAD) i Crne Gore položile vijence na spomenik u Tološima, posvećen članovima savezničkih posada aviona poginulih tokom Drugog svjetskog rata. Ta komemoracija, kako su rekli, simbolizuje počast hrabrosti i žrtve onih koji su dali svoje živote u sukobima, u borbi za slobodu i mir.
Dan sjećanja potiče iz vremena kada su saveznici i Njemačka potpisali primirje 11. novembra 1918. godine, čime je okončan Prvi svjetski rat.
„Ovaj istorijski trenutak, poznat kao 11. sat, 11. dana, 11. mjeseca, označava ne samo kraj neprijateljstava, već i početak tradicije sjećanja na sve koji su stradali u ratovima“, kaže se u saopštenju.
Kako se navodi, na Dan sjećanja su prisutne delegacije prisjetile hrabrosti vojnika, mornara, pilota i svih koji su se suočili s nezamislivim izazovima u odbrani univerzalnih vrijednosti slobode, pravde i jednakosti.
Ministar odbrane Dragan Krapović rekao je da je taj dan prilika da se prisjete svih heroina i heroja koji su se odsudno borili za ideale slobode, prava i mira, fundamentalnih demokratskih temelja na kojima počiva savremeno društvo.
„Njihova borba i žrtva za pomenute ideale nikada ne može biti uzaludna dok god, s dužnom pažnjom i posvećenošću, gajimo kulturu sjećanja na vlastitu prošlost“, poručio je Kparović.
On je naglasio da "samo tako, sjajem njihove požrtvovanosti i hrabrosti, sprečavamo da se tamne strane naše istorije ponove u sadašnjosti i budućnosti“.
„To je amanet naših predaka i zalog za budućnost naših potomaka“, naveo je ministar Krapović.
Britanska ambasadorka Don Meken podsjetila je okupljene na događaj iz avgusta 1944. kada je organizovana odvažna vazdušna spasilačka misija u Brezni, na sjeveru Crne Gore.
Kako je navela, više od hiljadu ranjenih evakuisali su piloti Kraljevskog vazduhoplovstva u posljednjem trenutku.
„Operacija je postala simbol savezničke podrške Crnoj Gori – kako otpora, izdržljivosti i hrabrosti onih koji su se borili za slobodu protiv ogromnih nevolja na zemlji, tako i pilota koji su rizikovali da slete u dolinu između planinskih vrhova, kako bi spasili živote bespomoćnih ranjenika“, rekla je Meken.
Ona je navela da se „moramo nadati da će žrtve prošlosti i borbe sadašnjosti uspjeti izgraditi temelje budućnosti u kojoj vladaju mir i sloboda“.
Otpravnica poslova Ambasade SAD Nikol Otala kazala je da Dan sjećanja svjedoči da sloboda ima veliku cijenu, kao i da on predstavlja ne samo poštovanje prošlosti, nego i poziv da se radi u pravcu mirne budućnosti.
„SAD su ponosne što stoje uz naše saveznike, Crnu Goru i Ujedinjeno Kraljevstvo, kao što smo činili u oba svjetska rata, kao što je danas i kao što ćemo činiti u godinama koje dolaze”, rekla je Otala.
Komemoraciji su, kako je saopšteno iz Britanske ambasade, prisustvovale i delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, Srbije, Turske, Njemačke, Slovenije.