Crna hronika

BLOKIRANA DVA STANA U BUDVI KOJA SU U VLASNIŠTVU LAZOVIĆA! Ime "Bemaksa" neizostavno

Autor Anđela Vukčević Izvor Vijesti

Šapa istražitelja kojima rukovodi Vladimir Novović, stavljena je i na stan Lazovića.

Izvor: MONDO/Miljana Dašić

Specijalno državno tužilaštvo (SDT) blokiralo je milionski vrijedna dva luksuzna stana u zgradi nadomak Staroga grada, za koje su njihovi istražitelji utvrdili da su u vlasništvu nekadašnjeg pomoćnika direktora Uprave policije Zorana Lazovića i biznismena Aleksandra Aca Mijalovića, jednog od nekadašnjih, neformalnih vlasnika građevinske kompanije “Bemax”.

To potvrđuju listovi nepokretnosti u koje su “Vijesti” imale uvid.

Privremene mjere upisane su na stanove od 170 kvadrata, na posljednjem 11 spratu, kao i na komforni stan od 120 kvadrata na devetom spratu, koji su uknjiženi na kompaniju “Bemax”.

Specijalno državno tužilaštvo, međutim, utvrdilo je da su Lazović i Mijajlović vanknjižni vlasnici tih nekretnina.

“Privremena mjera obezbjeđenja - zabrane raspolaganja i korišćenja nepokretnosti po naredbi Specijalnog državnog tužilaštva na apartmanu površine 170 kvadratnih metara, svojina ‘Bemax’ 1/1 (vanknjižni vlasnik Aleksandar Mijajlović)”, piše u listu nepokretnosti.

Šapa istražitelja kojima rukovodi Vladimir Novović, stavljena je i na stan Lazovića.

“Privremena mjera obezbjeđenja - zabrane raspolaganja i korišćenja nepokretnosti po naredbi Specijalnog državnog tužilaštva na apartmanu površine 120 kvadratnih metara, svojina ‘Bemax’ 1/1 (vanknjižni vlasnik Lazović Zoran)”, stoji u listu nepokretnosti u koji su “Vijesti” imale uvid.

Nekadašnji pomoćnik direktora Uprave policije Lazović i bivši glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić uhapšeni su 14. aprila, a Specijalno državno tužilaštvo (SDT) ih tereti da su počinili krivična djela stvaranje kriminalne organizacije i zloupotreba službenog položaja, odnosno da su javnu službu podredili kriminalnom klanu.

Par dana nakon što su Lazoviću stavljene lisice na ruke, pripadnici Specijalnog policijskog odjeljenja kojim rukovodi Predrag Šuković, zajedno sa ekipom forenzičara, ušli su u zgradu poznatiju kao “Perla” i započeli pretrese stanova na vrhu tog objekta.

Prema nezvaničnim informacijama Vijesti, forenzičari su izuzeli više dokaza koji navodno potvrđuju da stanovi koji se u katastru vode na “Bemax”, ustvari pripadaju Lazoviću i Mijajloviću, koji je optužen da je formirao kriminalnu organizaciju koja je rukovodila švercom cigareta.

On je uhapšen 19. februara, da bi 24. aprila bio pušten iz Istražnog zatvora u Spužu nakon je država upisala zabilježbu na nekretnine kojima je Mijajlovićeva odbrana jemčila da će se taj osumnjičeni redovno javljati na pozive suda.

Prethodno, sutkinja za istragu Višeg suda u Podgorici Suzana Mugoša prihvatila je 12. aprila ponudu Mijajlovića da se uz jemstvo od 1,1 milion eura sa slobode brani od optužbi da je rukovodio kriminalnom grupom koja je krijumčarila duvanske proizvode.

Da Šukovićev tim češlja stanove u “Perli”, Vijesti su objavile, upravo navodeći da je riječ o stanovima Lazovića, Mijajlovića, ali i nekadašnjeg policijskog funkcionera Zorana Tomčića i biznismena Ranka Ubovića.

Iz kompanije “Bemax” tada su reagovali, navodeći da su u pitanju stanovi koji pripadaju toj kompaniji. Objavljenu informaciju nazvali su lažnom, pišu Vijesti.

“Zgradu smo gradili, odnosno izvodili građevinske radove i, po ugovornoj obavezi, u kompenzaciju dobili pet stanova. Dokaz da je ‘Bemaks’ vlasnik jeste i nesporna činjenica da od prvog dana do danas - dakle, punih pet godina - sve račune održavanja, potrošnje struje i vode, kao i sve druge pripadajuće račune, kao što su kablovska ili porezi za te nekretnine izmiruje isključivo kompanija ‘Bemaks’. Stanovi su, kompletno opremljeni, tokom prethodnih pet godina bili, povremeno, ponuđeni i na tržištu nekretnina - za izdavanje. Podatke o tome je moguće lako i brzo provjeriti. Lažna vijest lansirana je iz koncerna Vijesti, a, po oprobanom receptu, preuzela ju je mreža medija formirana za širenje uticaja. Kako smo i sami, kao kompanija, na meti istih, jasno nam je da je i motiv lansiranja ovog spina isti - nečasan pritisak na osobe koje se u lažnoj vijesti targetiraju”, naveli su tada iz Ubovićeve kompanije.

Međutim, dokazi do kojih su došli u Specijalnom policijskom odjeljenju - od ličnih stvari, do DNK uzoraka na pojedinim stvarima, bili su dovoljni da Specijalno državno tužilaštvo naredni blokadu te imovine, navodi izvor lista.

Upravo su SDT i SPO oglasili su se četiri dana nakon hapšenja, kada su u javnosti objavili video-snimke zvanične imovine Lazovića i Katnića.

Ograđeni luksuzni kompleks sa najmanje tri kuće, bazenom i pomoćnim objektima u selu Bajramovica, kuće, stanovi, vrijedan vinski podrum... na spisku su Specijalnog državnog tužilaštva do sada popisane imovine nekadašnjeg policijskog funkcionera i bivšeg glavnog specijalnog tužioca Katnića. Šta sve stvarno njima pripada znaće se nakon što SDT i službenici SPO-a okončaju finansijsku istragu, koja je otvorena uporedo sa krivičnim postupkom protiv njih zbog sumnje da su počinili krivično djelo - stvaranje kriminalne organizacije i zloupotreba službenog položaja.

Iz tužilaštva kojim rukovodi Vladimir Novović saopštili su tada da zajedno sa SPO svakodnevno preduzimaju brojne radnje u cilju identifikacije imovine tih okrivljenih.

“Ukazujemo da će javnost u daljem toku postupka biti obaviještena i o drugoj imovini za koju postoji osnovana sumnja da je stvarno vlasništvo okrivljenih i sa njima povezanih lica... Kako one koja je upisana na okrivljene i članove njihovih porodica, tako i one za koju postoji određeni stepen sumnje da je upisana na druga fizička i pravna lica, a čiji su stvarni vlasnici okrivljeni i članovi njihovih porodica”, navodi se u saopštenju SDT-a sredinom aprila.

Vijeće Vrhovnog suda 12. avgusta donijelo je rješenje kojim se Lazoviću i Katniću pritvor produžava za još tri mjeseca.

Produženje pritvora predložilo je Specijalno državno tužilaštvo.

Advokat Zoran Piperović, branilac Zorana Lazovića, najavio je na da će biti pokrenute krivične prijave protiv sudija Vrhovnog suda Crne Gore Vesne Vučković, Marijane Pavićević i Ane Vuković, zbog zloupotreba službenog položaja.

Ocijenio je da je skandalozna najnovija odluka Vrhovnog suda o produženju pritvora Lazoviću.

Zvicerovi stanovi u Master kvartu
Službenici Specijalnog policijskog odjeljenja, nedavno su tokom finansijske istrage došli do podataka da je pet stanova u stambeno-poslovnom kompleksu “Master kvart” u Podgorici zapravo imovina odbjeglog šefa kavačkog klana Radoja Zvicera, a koja je upisana na firmu “Master-inženjering”.

Kompanija “Master-inženjering”, čiji je jedini osnivač i izvršni direktor Podgoričanin Vladan Ivanović, između ostalog i formalni vlasnik kolokvijalno nazvane “ničije kuće” na Gorici, gradila je luksuzni kompleks u kojoj SDT osnovano sumnja da je stanove, ukupne površine 363 m2, kupio Zvicer od novca koji je stekao baveći se kriminalom.

Upravo je ta imovina, za koju je SDT prikupio dokaze da je od “Master inžinjeringa” kupio Zvicer, bila dio pravne bitke na relaciji Tužilaštvo - Viši sud u Podgorici, a nakon što je tražena privremena mjera: zabrana korišćenja i raspolaganja spornim nekretninama.

Istražni sudija Višeg suda je najprije na zahtjev SDT-a odredio privremenu mjeru obezbjeđenja zabrane korišćenja i raspolaganja za pet stanova u Podgorici, zbog postojanja osnovane sumnje da je riječ o imovini koja je stečena kriminalnom djelatnošću.

Na to rješenje žalbu je uložila kompanija “Master inžinjering”, koja se kako vjeruje SDT samo formalno vodi kao vlasnik pet stanova u “Master kvartu”, pa je krivično vijeće Višeg suda u žalbenom postupku - ukinulo privremenu mjeru koju je odredio istražni sudija.

Vrhovno državno tužilaštvo, na čijem je čelu Milorad Marković, uložilo je Vrhovnom sudu zahtjev za zaštitu zakonitosti, a čije je ga je vijeće usvojilo navodeći da je odluka “krivičnog vijeća Višeg suda u Podgorici nezakonita, nejasna, nelogična”...

VDT je u saopštenju navelo da je Vrhovni sud utvrdio da je nejasan i nelogičan zaključak vijeća Višeg suda u Podgorici “da ne postoji osnovana sumnja da je imovina, za koju je Specijalno državno tužilaštvo predložilo zabranu korišćenja i rapolaganja, pribavljena kriminalnom djelatnošću organizacije, čiji je organizator okrivljeni Zvicer”.

“Usvajanjem zahtjeva za zaštitu zakonitosti Vrhovnog državnog tužilaštva utvrđeno je da je vijeće Višeg suda u korist okrivljenog R.Z. povrijedilo zakon, odlukom da u žalbenom postupku ukine privremenu mjeru obezbjeđenja i zabrane korišćenja i raspolaganja nekretninama za koje se osnovano sumnja da su stečene kriminalnom djelatnošću. Riječ je o 5 nekretnina u Podgorici ukupne površine 363m2”, saopštilo je Vrhovno državno tužilaštvo.

Formalne akcije protiv kavčana
Lazovića i Katnića terete specijalni tužioci da su kao pomoćnik direktora Uprave policije i glavni specijalni tužilac radili u korist mafijaškog kavačkog klana.

U dokumentima SDT-a piše i da je Katnić obmanjivao javnost da su optuženi beogradski kriminalci Veljko Belivuk i Marko Miljković u Crnu Goru ušli na zahtjev Republike Srbije i da se prema njima konstantno preduzimaju mjere i radnje, dok je Lazović tim članovima kavačkog klana omogućio da nesmetano pređu granicu, na zahtjev vođe te zločinačke organizacije Radoja Zvicera.

Konstatuje se i da su bivši bezbjednjak Lazović i nekadašnji glavni specijalni tužilac, samo formalno preduzimali akcije protiv vođa kavačkog klana.

Vijesti su objavile više transkripata sa Skaj aplikacije, koji dokumentuju da su Petar Lazović, bivši agent i sin Zorana Lazovića, i nekoliko njegovih kolega iz policije, drugovali sa vođama kavačkog klana i njihovim kolegama iz Srbije, dok su čelnici policije i tužilaštva istovremeno uvjeravali građane da nemaju razloga za brigu.

Tada, navodi se u porukama sa Skaja, i kuju plan kako da namame suparničku, škaljarsku kriminalnu ekipu da krene u oružani napad na te Beograđane, namjerno šireći informacije o njihovom dolasku u Crnu Goru.

Na čelu Grand klana
Mijajlović je uhapšen 19. februara po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva, koje ga tereti da je sa još jednom osobom formirao kriminalnu grupu koja je krijumčarila cigarete.

Članovima navodne njegove kriminalne ekipe, SDT je označio policajce Milenka Miću Rabrenovića, Radoja Rabrenovića, Dragana Backovića i Mirka Mijuškovića, zatim Dejana Jokića, Goluba Vojinovića, Milana Vukadinovića i nekoliko osoba na čijoj identifikaciji tužioci rade.

Nakon hapšenja, “Vijestima” je rečeno da u spisima SDT-a, koje rukovodi predmetom, piše da su članovi te organizovane grupe krijumčarili cigarete na međunarodnom planu najmanje tri godine - od 2019. do kraja 2021.

“Mijajlović i još jedna osoba tu organizaciju, prema dostupnim dokazima, stvorili su 2019. godine”, tvrdi sagovornik lista.

Tada je nezvanično rečeno da je višemjesečna akcija “rezultirala hapšenjem samog vrha takozvanog Grand klana”...