Jemstvo u iznosu od 768.000 eura u korist države predstavlja dovoljnu garanciju da se okrivljeni neće kriti ili pobjeći i tako ometati vođenje krivičnog postupka
Jemstvo u iznosu od 768.000 eura u korist države predstavlja dovoljnu garanciju da se okrivljeni neće kriti ili pobjeći i tako ometati vođenje krivičnog postupka, te da će se odazivati na pozive suda, što je okrivljeni i sam obećao u izjavi pred prvostepenim Višim sudom 4. aprila 2023. godine, prenose Vijesti.
To se, između ostalog, navodi u odluci Apelaciponog suda, kojom je prihvaćen predlog da se Blažo Jovanić pusti iz pritvora i brani sa slobode od optužbi da je organizovao kriminalnu grupu koja je namještala stečajne postupke.
Taj bivši predsjednik Privrednog suda napustio je Istražni zatvor u Spužu 5. januara, nakon što je 29. decembra prošle godine prihvaćen predlog njegovog branioca advokata Predraga Đolevića i potvrđena odluka Višeg suda u Podgorici - da prihvate ponuđeno jemstvo u iznosu od 768.000 eura u nekretninama koje je ponudila njegova porodica.
Istovremeno, u tom krivičnom predmetu kao neosnovana je odbijena žalba Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) izjavljena protiv rješenja prvostepenog suda...
“Na zapisniku kod prvostepenog suda, okrivljeni Jovanić Blažo je dao obećanje da se neće kriti i da bez odobrenja neće napustiti svoje boravište, te da će se uredno odazivati na sve pozive suda za slučaj puštanja na slobodu. Iz spisa predmeta nadalje proizlazi da je okrivljeni Blažo Jovanić dobrog imovnog stanja, a da ranije nije osuđivan”, navodi se u odluci, pišu Vijesti.
Objašnjavaju da je SDT tada dao mišljenje da nisu ispunjeni uslovi za prihvatanje predloga za određivanje jemstva.
“U obrazloženju rješenja je navedeno da uslovi jemstva ne smiju imati kaznenu ili kompenzacijsku svrhu, te da se visina ponuđenog jemstva ne može vezivati za visinu pribavljene protivpravne imovinske koristi, jer bi to predstavljalo negaciju prezumpcije nevinosti, da je okrivljeni Blažo Jovanić državljanin Crne Gore, sa prebivalištem u Podgorici, oženjen i otac troje djece... odnosno da su njegove životne i porodične okolnosti vezane za Crnu Goru, da je isti ranije neosuđivan, te je našao da ove okolnosti takođe ukazuju da se okrivljeni po puštanju na slobodu uz polaganje jemstva ne bi dao u bjekstvo, već da bi bio dostupan sudu”, navode iz Apelacionog suda.
Dodaju da je prvostepeni sud, između ostalog, cijenio i vrstu i značaj nepokretnosti koje se nude kao garancija i imao u vidu da se radi o nekretninama, odnosno stanovima i poslovnom prostoru u Podgorici: “I to na atraktivnim lokacijama, koji se, za slučaj propadanja jemstva, lako mogu prodati”.
Zatim je navedeno da je okrivljeni do dana donošenja rješenja proveo u pritvoru 18 mjeseci i četiri dana, pa se u vezi sa tim pozvao na praksu Ustvanog suda Crne Gore i Evropskog suda za ljudska prava, te stanovište... da se opasnost od bjekstva sa protekom vremena smanjuje i gubi na značaju.
“Odnosno, da su protekom vremena razlozi za držanje nekog u pritvoru slabe, jer se pritvor uračunava u kaznu. Odredbom člana 170 stav 1 ZKP je propisano da okrivljeni koji treba da bude stavljen u pritvor ili je već u stavljen u pritvor samo zbog postojanja okolnosti koje ukazuju da će pobjeći ili zbog postojanja razloga propisanih u članu 175 stav 1 tačka 5 ovog zakonika, može se ostaviti na slobodi, odnosno može se pustiti na slobodu, ako on lično ili neko drugi za njega pruži jemstvo da do kraja postupka neće pobjeći, a sam okrivljeni obeća da se neće kriti i da bez odobrenja suda neće napustiti boravište”, prenose Vijesti.