Procjenjuje se da škaljarski i kavački klan imaju 105, odnosno 140 članova
Niko nije dovoljno moćan da smiri ili razbije crnogorske kriminalne klanove, pa će se rivalstvo među njima nastaviti.
To između ostalog piše u analizi organizacije Globalna inicijative za borbu protiv organizovanog kriminala, navode Vijesti.
Autori tog izvještaja konstatuju da su pripadnici kavačkog i škaljarskog kriminalnog klana bili dio veće kriminalne organizacije formirane 2010. godine, ali da je došlo do podjele nakon što je ozloglašeni narko-kralj Darko Šarić pobjegao iz zemlje: "Ubrzo je došlo do svađa između članova, jer više nije postojala jasna hijerarhija".
"Pomirenje nakon sedam godina sukoba je malo vjerovatno, posebno kada su neki od atentata počinjeni pred očima članova porodice. Štaviše, niko nije dovoljno moćan da smiri ili razbije klanove. Sukob će ostati, ali se broj ubistava neće povećati zbog njihove velike cijene - navodno ciljani udarci na rivale koštaju preko milion eura. Osim toga, neke od glavnih meta su već ubijene. Oni koji su još uvijek na slobodi ili u bijegu, biće pažljiviji prema kretanju i komunikaciji i više ulagati u zaštitu. Postoji i rizik da će unajmljeni atentatori biti ubijeni kako bi se spriječilo njihovo potencijalno svjedočenje na sudovima", navodi se u analizi u koju su Vijesti imale uvid.
Dodaju da su velike šanse da će klanovi uspjeti da održe svoj posao s kokainom i pojašnjavaju da je to krupan biznis u kojem svako ima svoju ulogu. Neki članovi, kako piše, djeluju kao investitori i obezbjeđuju sredstva za kupovinu kokaina u Južnoj Americi, dok su drugi izvođači i podizvođači odgovorni za pakovanje, transport i prodaju kokaina u Evropi.
"Njihova prednost je dokazana međunarodna logistička mreža za kupovinu i distribuciju... Kokainski biznis je zlatna karta od koje se škaljarski i kavački klan neće odreći. Ponuda i potražnja za kokainom rastu. Pošto je to isplativo, klanovi će nastaviti trgovinu, blokirajući pojavljivanje drugih igrača. Izgubljeni resursi će se nadoknađivati novim partnerstvima sa drugim kriminalnim grupama ili iz njihovih redova, koji nisu zanemarljivi - procjenjuje se da škaljarski i kavački klan imaju 105, odnosno 140 članova", tvrde autori teksta iz Globalne inicijative za borbu protiv organizovanog kriminala.
Iz te organizacije ocjenjuju da će klanovi nastaviti pomno da prate politička dešavanja i biraju političare koji su spremni da koriste svoj novac za lične ili političke interese: "Nedavno nasilje u Ekvadoru možda čak pomaže klanovima da učvrste svoju poziciju u trgovini drogom", prenose Vijesti