Crna hronika

ODBJEGLI POLICAJAC LJUBO MILOVIĆ NA RAČUNU IMAO 48 MILIONA, A INSTITUCIJE GA TERETILE ZBOG DVA NEPRIJAVLJENA PIŠTOLJA

Autor Milena Backović Izvor RTCG

Krajem maja prošle godine Agencija za spriječavanje korupcije (ASK) ustvrdila je da je Milović prekršio Zakon o sprječavanju korupcije, jer tokom 2020. godine nije prijavio dva komada oružja marke “Browing”.

Izvor: MONDO/Nikoleta Vukčević

Iako je odbjegli policajac Ljubo Milović na računu imao 48 miliona eura, pri čemu se tereti da je član kavačkog klana direktno uključen u šverc velikih količina kokaina iz Ekvadora u Evropsku uniju i Australiju, prije nego je ta afera izbila na vidjelo, institucije su ga teretile zbog dva neprijavljena pištolja, kako navodi RTCG.

"Utvrđuje se da je državni službenik Ljubo Milović prekršio član 23 stav 2 Zakona o sprječavanju korupcije na način što u Izvještaju o prihodima i imovini za 2020. godinu od 25. 03. 2021. godine nije prijavio oružje "Browing" reg oznake 109642779 i "Browing" reg. oznake 422593723", navela je ranije ASK.

Milović je, prema izjašnjenju pred Agencijom, kazao da je “omaškom propustio da prijavi pomenuto oružje”.

Označen kao član kavačkog klana, prema dokumentaciji koju je EUROPOL dostavio crnogorskoj policiji i tužilaštvu, Milović je, zajedno sa kolegom Petrom Lazovićem bio "direktno uključeni u šverc velikih količina kokaina iz Ekvadora u Evropsku uniju i Australiju".

Međutim, država je uvidjela da su pored svega toga problematična samo dva pištolja, kako saznaje RTCG.

U tom dokumentu piše da je Milović u transkriptima razgovora, preko aplikacije SKY, 30. novembra 2020. godine, pitao Petra Lazovića da li ima nekog ko ima pristup luci, jer može da pošalje pošiljku iz Ekvadora u bilo koju luku.

Pitao je da li je moguć bezbjedan istovar i preuzimanje paketa. Milović je potvrdio da trenutno samo radi sa Roterdamom, a da je prije toga radio sa Istanbulom, Hamburgom i Antverpenom.

"Viđi đe ima pozicije, mogu poslati svuda, đe god idu brodvi iz Ekvadora, ja mogu poslati. Da li ima kontrole u neku luku, da mogu da izvade bezbjedno pošiljku robe. Ja radim trenutno Roterdam. Radio sam Istanbul, radio sam Hamburg i Antverpen. Trenutno samo radimo Roterdam", napisao je Milović Lazoviću, prenio je Libertas.

Tek nakon što su ovi navodi objelodanjeni, Uprava policije Crne Gore saopštila je da će preduzeti policijsko – tužilačke aktivnosti te da će ta istraga biti “prioritet broj jedan crnogorske policije".

"Aktivni policijski službenici, Petar Lazović i Ljubo Milović, članovi su kavačkog klana, uključeni direktno u šverc velikih količina kokaina iz Ekvadora u Evropsku uniju i Australiju. Takođe, Lazović i Milović su bili uključeni u šverc oružja u ime kavačkog klana. U isto vrijeme, u ime kavačkog klana, rade i šverc cigareta. Pretpostavka je da Ljubo Milović posjeduje nepoznati bankovni račun sa iznosom od 48 miliona eura zarađenih upravo švercom kokaina", piše u dokumentu Europola.

U izvještaju se navode više imena crnogorskih policijskih službenika koji su navodno davali podatke Lazoviću i Miloviću (koje su oni dalje prosleđivali), ali i dodaje da se za njih "ne može potvrditi da su umiješani u bilo kakve kriminalne aktivnosti".

U dokumentu se navodi i da je Petar Lazović, na SKY aplikaciji, imao šifru "Junior" i "Komandos" te da je preko nje razmijenio 14.065 poruka.

Ljubo Milović, prema istom izvoru, koristio je nadimak "Zli poručnik" i "Oficir" razmijenivši, preko nekoliko kriptovanih telefona, skoro 100 hiljada poruka, kako navodi RTCG.

U martu ove godine, crnogorska policija na nacionalnom nivou traga za kolegama – komandirom u kotorskoj policiji Ivanom Nikolićem i Markom Novakovićem iz te opštine, ali i Milošem Mišurovićem iz Podgorice, za koje Specijalno državno tužilaštvo vjeruje da su bili dio kriminalne organizacije koja je prekookeanskim rutama do Evrope i Australije uspjela da dopremi najmanje tri tone kokaina.

Nacionalna potraga raspisana je tada i za službenicima policije Ivanom Stamatovićem i Nebojišom Bugarinom, a ponovljena je i za Milovićem, koji je crnogorskim službama nedostupan još od ljeta 2022. godine.

U višednevnoj velikoj operaciji SPO-a i SDT-a, u martu, uhapšeni su službenik Potražne jedinice iz Podgorice Goran Stojanović iz Podgorice i inspektor za droge iz Kotora Milan Popović i njihove nekadašnje kolege – bivši specijalac Vladimir Bajčeta, Kotoranin Mileta Ojdanić, kao i Tihomir Adžić iz Podgorice.

Njima je nakon saslušanja u SDT, a na predlog specijalnog tužioca, sutkinja za istragu Višeg suda u Podgorici Suzana Mugoša odredila pritvor, zbog opasnosti od bjekstva, uticaja na svjedoke i saučesnike koji su u bjekstvu, ali i zbog “naročito teškog načina izvršenja krivičnog djela”…

SDT, tvrde, vjeruje da je i tom organizacijom rukovodio odbjegli šef kavačkog klana Radoje Zvicer, a da je osumnjičenu ekipu okupio i njima rukovodio bjegunac sa policijskom značkom Ljubo Milović.

Odbjegli Ljubo Milović, kako vjeruje SDT, okupio je oko sebe policajce, sa kojima je bio u prijateljskim ili kumovskim vezama tokom službovanja u Kotoru i Podgorici.

Na osnovu podataka EUROPOL-a, ali i dokaza koje su prikupili tokom rada na predmetu, došlo su do sumnji da je ta kriminalna organizacija krijumčarila kokain iz Latinske Amerike u Evropu i Australiju, a postoje čvrsti dokazi za prekookeansko dopremanje najmanje tri tone skupocjenog praha.

Nezvanično je rečeno da je kokain prekookeanskim brodovima dopreman u Luku Bar, a kontingenti su stizali i u luke u Holandiji, Njemačkoj…

“Prema transkriptima razgovora vođenih preko kriptovane Sky ECC aplikacije, Milović je pisao da “drži” crnogorsku granicu, Luku Bar”, prenosi Libertass.

SDT kriminalnu organizaciju sumnjiči za krivična djela – stvaranje kriminalne organizacije, neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga, pranje novca, izazivanje opšte opasnosti i nedozvoljeno držanje oružja…

SKY podaci o djelovanju ove kriminalne organizacije u SDT-u bili su poznati još u julu 2021. godine, ali je specijalni tužilac Saša Čađenović u januaru 2022. godine, dok je GST bio Milivoje Katnić donio odluku da navodno nema elemenata za pokretanje krivičnog postupka.

Mjesec nakon toga, Katnić je odlukom Tužilačkog savjeta koji mu je konstatovao uslove za starosnu penziju, okončao tužilačku karijeru. Čađenović je zbog sumnje da je postao pripadnik kriminalne organizacije uhapšen 9. decembra 2022. godine, i još se nalazi u pritvoru Spuža, kako saopštava RTCG.

SDT je početkom januara podigao optužnicu protiv Petra Lazovića, Ljuba Milovića, ali i pripadnika kavačkog klana – Radoja Zvicera, Slobodana Kašćelana, Radoja Živkovića, Nikole Spasojevića, Milana Vujotića, Duška Roganovića, Radovana Mujovića, Radovana Pantovića i Nikše Perovića.

Prema navodima optužnice, ova kriminalna organizacija formirana je u drugoj polovini 2020. godine i pored Crne Gore djelovala je u Južnoj Americi, Africi, Evropi i Australiji.