Crna hronika

ISPLIVALI NOVI DETALJI: EVO KAKO JE SIN VESNE MEDENICE URGIRAO I "DONOSIO" PRESUDE U PREDMETIMA

Autor Jovana Raičević Izvor Vijesti

EUROPOL je dostavio transkripte prepiske Miloša Medenice u kojima navodi da mu je majka rekla da "ne postoji jedan odsto šanse da se revizija u predmetu “Fab live” završi ako ona ne utiče na to", prenose Vijesti.

Izvor: MONDO/Gordana Bojanić

Nepun mjesec kasnije, Miloš Medenica obavještava svog kuma da je “stisnuo” majku, tadašnju predsjednicu Vrhovnog suda, da završava predmet - reviziju u korist kompanije “Fab live”.

To piše u spisima predmeta koji je Specijalno državno tužilaštvo (SDT) pokrenulo protiv Miloša Medenice, njegove majke Vesne, Vasilija Petrovića, Milorada Medenice, Luke Bakoča, Ivane Kovačević, Marka Vučinića, Nikole Raičevića, Petra Milutinovića, Radomira Raičevića, Marka - Gige Popovića, Bojana Popovića, Steva Karanikića, Marijana Bevenje, Darka Lalovića i više NN lica, navode Vijesti.

 Podsjetimo, Miloša Medenicu sumnjiče da je 2019. godine formirao tu kriminalnu organizaciju, čija “primarna djelatnost” je bila šverc cigareta iz Slobodne carinske zone Luke Bar.

Njegova majka, kako navode u spisima SDT-a, prihvatila je članstvo u toj kriminalnoj organizaciji, odnosno, "pristala" je da sa pozicije predsjednice Vrhovnog suda prikriva članove klana.

Specijalna tužiteljka Nataša Bošković u dokumentaciji navodi da je zadatak Medenice bio da raspolažući informacijama i saznanjima do kojih je došla tokom obavljanja funkcije, utiče da organizator i članovi kriminalne organizacije ne budu otkriveni prilikom prenošenja i prodaje neocarinjene carinske robe - cigareta, iznijete iz Slobodne carinske zone Luke Bar, naglašavaju Vijesti.

Miloš “lovio” stranke

Takođe, kako Vijesti prenose, njena uloga u krimi-grupi, bila je da se informiše o kretanju predmeta u Vrhovnom sudu.

Upravo na taj način njen sin Miloš tokom 2020. godine saznao je da Branislav - Gugi Savić, odnosno njegova kompanija “Gugi komerc” revizijom od firme “Fab live” potražuje 1,2 miliona eura, a potom je Popovićima, posredno ponudio pomoć u predmetu. Tu pomoć vlasnici podgoričke firme “Fab live” platili su sa tri stana u Budvi i 9.600 eura u kešu, ističu Vijesti.

Tužiteljka Bošković u spisima naglašava da su u dosadašnjem toku istrage prikupljeni dokazi koji ukazuju na postojanje osnovane sumnje da su sin i majka Medenica, Vučinić, Nikola Raičević i braća od stričeva Marko i Bojan Popović u toku 2020. godine dogovorili da izvrše krivično djelo - odnosno da protivzakonito utiču na ishod postupka - Rev.Ip.br. 33/20.

”Na način što je okrivljeni Raičević Nikola, po prethodnom dogovoru sa okrivljenim Vučinić Markom, stupio u kontakt sa okrivljenim Popović Markom i Popović Bojanom i ponudio im da posreduje kako bi se postupak revizije...koji se vodi pred Vrhovnim sudom između ‘Gugi komerca’ kao tužioca i ‘Fab live’ kao tuženog, donijela odluka u korist tuženog bez obzira na činjenično stanje, za koju uslugu bi okrivljeni Popović Marko i Popović Bojan bili dužni da plate iznos od 181.000 eura u protivvrijednosti - nekretninama”, navodi se u spisima.

Stan, pa presuda

U naredbi o pokretanju istrage piše da je Miloš obavijestio majku da je 23. aprila 2020. godine sačinjen fiktivni ugovor o prenosu nekretnina, koja se obavezala da će završiti svoj dio posla.

”Kao službeno lice - predsjednica Vrhovnog suda i član Sudskog savjeta, posredovati da se u predmetnom postupku donese odluka u korist pravnog lica ‘Fab live’, što je ista i učinila, nakon čega je i donijeta odluka Vrhovnog suda”, piše u spisima.

U tom predmetu vijeće Vrhovnog suda u sastavu predsjednica Radojka Nikolić i članovi Natalija Filipović, Rade Kovačević, Vesna Jočić i Branimir Femić, 6. maja iste godine donijelo je odluku kakva je odgovarala firmi “Fab live” - da je neosnovana revizija kojom je Savićeva firma od kompanije Popovića tražila povraćaj 1.207.799,32 eura, ističu Vijesti.

Popovići su na saslušanju u Specijalnom državnom tužilaštvu priznali da su podmitili Medenicu. Njima, prema saznanjima Vijesti, još nije dodijeljen status svjedoka saradnika, već će, tvrdi izvor lista, sa tužiteljkom sklopiti nagodbu.

 Tužioci, međutim, planiraju da kao svjedoke saslušaju samo sudiju Femića, sutkinju Kovačević i njihovu koleginicu Vesnu Begović, koja je postupala u drugom predmetu, za koji tužioci takođe vjeruju da je imao naručenu odluku.

U tom predmetu, odluka je, kako su Vijesti ranije objavile, donijeta u korist građevinske firme “Cijevna komerc”, koja je u vlasništvu Danila Petrovića, oca osumnjičenog Vasilija Petrovića.

Klan dijelio "pravdu" umjesto sudija

Kriminalna organizacija koju je navodno formirao Miloš Medenica imala je uticaj na sudsku vlast i druge važne društvene činioce.

To je istaknuto u spisima SDT-a, uz obrazloženje da je taj klan planirao svoje djelovanje na neodređeni period.

Tužioci su do dokaza o tome došli na osnovu komunikacije vođene preko kriptovane Sky ECC aplikacije, koju im je posredstvom međunarodne pravne pomoći dostavio EUROPOL.

”Osnovana sumnja proizlazi i iz komunikacije okrivljenog Miloša Medenice i člana kriminalne organizacije, iz kojih, između ostalog, proizlazi da je razgovarao sa Medenica Vesnom u vezi s ubrzanjem procesa u odnosu na ‘Cijevnu komerc’ i u odnosu na donošenje presude u njihovu korist”, piše u spisima.

Kompanija, u čiju korist je Medenica nezakonito postupala, u tom predmetu tužila se sa firmom Omorika d.o.o. i državom, naglašavaju Vijesti.

Taj maratonski spor trajao je godinama, a kompanija Petrovića vodila je spor sa državom i “Omorikom” tražeći odštetu od pet miliona eura sa kamatama od novembra 2008.

Oni su zemljište sa objektima kupili još 2000. nakon što su u katastru provjerili da se ono nalazi u vlasništvu beogradske firme. Pravosnažnom sudskom presudom zemljište mu je oduzeto 2008. i vraćeno firmi “Drina”, za koju se ispostavilo da je u vlasništvu firme iz Goražda, navode Vijesti.

Podsjećamo, Vijeće podgoričkog Višeg suda odbilo je žalbu branioca uhapšene Vesne Medenice, advokata Zdravka Begovića i odlučilo da nekadašnja predsjednica Vrhovnog suda ostane u pritvoru.