Karadžić je, kako prenosi AP, govorio o tome da su Srbi delovali u samoodbrani u Bosni, a sudije je optužio da su ignorisali izjave svedoka odbrane.
Pojedine činjenice su pogresno predstavljene, prava su zapostavljena, činjenice izvrnute, a motivi skriveni, rekao je danas Radovan Karadžić na žalbenoj sednici pred Međunarodnim rezidualnim mehanizmom za krivične sudove u Hagu, na kojoj je njegova odbrana zatražila da se poništi presuda i da se naloži novo suđenje.
Hrvatska: Dobra presuda, a BiH...
Karadžić je, kako prenosi AP, govorio o tome da su Srbi delovali u samoodbrani u Bosni, a sudije je optužio da su ignorisali izjave svedoka odbrane.
"Postoji toliko dokaza da naša strategija nije bila ofanzivna. Naša strategija je bila defanzivna u čitavoj Bosni. Teritorije nisu preuzete silom", rekao je Karadžić.
Karadžić je rekao da nakon proučavanja svih dokaza i argumenata tužilaštva veruje da presuda "nije bezbedna" i da se nada da će je sud odbaciti.
Odmah na početku današnjeg obraćanja žalbenom veću, odbrana je zatražila da bude poništena prvostepena presuda haškog tribunala i da bude naloženo novo suđenje.
Trenutak izricanja presude Karadžiću
Karadžić je uložio je u decembru 2016. godine žalbu haškom sudu na presudu, kojom je osuđen na 40 godina zatvora "zbog genocida u Srebrenici i zločina protiv čovečnosti u BiH 1992-1995. godine".
Odbrana se nada da će uspeti da dokaže nepostojanje veze Karadžića sa dešavanjima u Srebrenici, što bi, kako očekuju, uticalo na visinu presude.
Član Karadžićevog tima odbrane advokat Goran Petronijević rekao je ranije da će na ovom pretresu usmeno biti izneti stavovi odbrane i tužilaštva o međusobnim žalbama i odgovorima.
Posle ovog žalbenog pretresa uslediće, kako je rekao, samo statusne konferencije sve do izricanja konačne presude, što bi, prema predviđanjima odbrane, moglo da bude do kraja godine.
Karadžić je osuđen u martu 2016. godine.
Karadžić je bio predsednik RS od 1992. godine do 1996. godine, kada je podneo ostavku pod pritiskom međunarodne zajednice i Slobodana Miloševića, koji je tada bio "u ljubavi" sa zapadom kao "faktor mira i stabilnosti", da bi kasnije i sam bio optužen pred Haškim tribunalom.
Radovan Karadžić je od 1996. godine do jula 2008. godine bio u bekstvu, da bi po hapšenju isplivali neverovatni detalji njegovog skrivanja.
Karadžić, koji je u pre rata bio psihijatar u Sarajevu, u bekstvu je pustio bradu i kosu i predstavljao se kao Dragan David Dabić i radio je u privatnoj lekarskoj ordinaciji, bavio se alternativnom medicinom, isceljivanjem, bioenergijom, objavljivao je članke u novinama...
Opušteno je živeo u Beogradu, u novobeogradskim blokovima, imao je omiljeno mesto za izlaske, vozio se gradskim prevozom...
Dragan Dabić je prekinuo sve kontakte sa porodicom Radovana Karadžića, suprugom Ljiljanom Zelen Karadžić, kćerkom Sonjom i sinom Aleksandrom, pa se tako "relaksiran" upuštao i u ljubavne avanture sa ženama koje je "isceljivao".
Dabić se pojavljivao u javnosti i učestvovao na tribinama o alternativnoj medicini, a imao je sopstveni sajt na kojem je objavio lažnu biografiju, u kojoj je čak pisalo da "živi u Novom Beogradu u Ulici Jurija Gagarina".
Pogledajte kako je izgledao sajt Dragana Davida Dabića.
O Dabićevim javnim nastupima izveštavali su i mediji, koji nisu imali pojma o kome je zapravo reč, pa je tako B 92, kako su javile "Novosti", izveštavao o Trećem festivalu zdravog života na kojem je učestvovao i Dabić predavanjem na temu "Kako negovati sopstvene energije", svega dva meseca pred hapšenje.