Rusija bira predsjednika. Neizvesnosti nema. Vladimir Vladimirovič među prvima glasao. Na biralište izašao i slavni glumac.
Predsjednik Rusije i predsjednički kandidat na izborima Vladimir Putin glasao je danas na biralištu u Ruskoj akademiji nauka u Moskvi.
On je tom prilikom izjavio da će smatrati uspješnom svaki procenat glasova koji mu omogućava obavljanje predsjedničke dužnosti, prenijela je agencija Tass.
"Siguran sam da je progam koji ja predlažem za zemlju pravi", istakao je Putin.
Ruski premijer Dmitrij Medvedev i njegova supruga Svetlana građansku dužnost obavili su u sali u jugozapadnom dijelu Moskve.
Pogledajte snimak sa glasanja:
Hit na izborima je dolazak francuskog glumca Žerara Depardijea, koji posjeduje i ruski pasoš.
On je glasao u ruskoj ambasadi u Parizu, javljaju francuski mediji.
Na video-snimku koji je objavio RT u izdanju na francuskom jeziku, vidi se kako glumac ubacuje listić u glasačku kutiju i odbija da odgovori na pitanje novinara.
Inače, Depardije je, u jeku polemike u vezi sa njegovim tadašnjim egzilom iz fiskalnih razloga, 2013. godine stekao rusko državljanstvo, po direktnom nalogu ruskog predsjednika Vladimira Putina.
Glumac, koji uživa veliku popularnost u Rusiji, nikada nije krio svoje divljenje i prijateljstvo prema Putinu, navodi "Figaro".
IMA INCIDENATA
Ruski zvaničnici koji prate glasanje objavili su da provjeravaju nekoliko incidenata s ubacivanjem lažnih listića u kutije na biračkim mjestima, prenosi AP.
Navodi se da je jedan od incidenata zabilježen u gradu Ljubirci na obodu Moskve, tokom kojeg su, prema riječima predsjednice izborne komisije za region Moskve Irine Konovalove,u glasačku kutiju ubacivani ranije zaokruženi listići, zbog čega su svi glasovi u toj kutiji proglašeni nevažećim.
AP prenosi da je u gradu Artjom na dalekom istoku Rusije neidentifikovani muškarac ubacio nekoliko listića u kutiju, koja je potom zapečaćena, a muškarac uhapšen.
Navodi se i da Centralna izborna komisija Rusije provjerava tvrdnje o ubacivanju ranije zaokruženih listića u regionu Kemerovo u Sibiru.
PODRŠKA - "SAMO" 80 ODSTO
U Rusiji se održavaju predsjednički izbori, na kojima apsolutno najveće izglede za pobjedu ima Putin. On, prema anketama, uživa podršku oko 80 odsto građana - što bi mu lako moglo doneti još jedan šestogodišnji mandat.
Putin, koji je prvi put izabran za predsjednika 2000. godine, u ovogodišnjoj trci za najvišu državnu funkciju u Rusiji učestvuje kao nezavisni kandidat.
Građane je pozvao da izađu na birališta kako bi se uzelo u obzir mišljenje svakog od njih u definisanju budućnosti zemlje.
Gospodar Rusije - Vladimir Putin (FOTO, VIDEO)
Među ostalim predsedničkim kandidatima su lider Liberalne demokratske partije Rusije (LDPR) Vladimir Žirinovski, biznismen Pavel Grudinin kao kandidat Komunističke partije, zatim suosnivač stranke Jabloko Grigorij Javlinski, lider Partije rasta i privredni ombudsman Boris Titov, čelnik stranke Ruski opštenarodni savez Sergej Baburin, TV voditeljka i politička aktivistkinja Ksenija Sobčak - koju je nominovala Građana inicijativa - i lider Komunista Rusije Maksim Suraikin.
Izbore će, kako je najavljeno, pratiti 400 stranih novinara, a ukupno 13.200 novinara širom Rusije.
BBC: Pet bitnih stvari
I dok je ishod predsedničkih izbora u Rusiji koji se danas održavaju možda već unapred poznat, britanski servis BBC ukazuje na pet stvari na koje treba obratiti pažnju.
Prva takva je izlaznost. Malo je onih koji sumnjaju da Vladimir Putin neće osvojiti četvrti mandat uz veliku većinu glasova. Međutim, Kremlj nastoji da pobijedi moguću apatiju birača zbog očekivanog ishoda, kako bi rezultat izbora dobio imao veći legitimitet, naročito u inostranstvu.
Mnogi posmatrači vjeruju da sedam Putinovih protivkandidata imaju ograničene mogućnosti i da ne predstavljaju pravi izazov te ih nazivajuju "cirkusom".
Kremlj se trudio da kampanju učini živopisnom i aktivnom kako bi se probudili birači. Ta kampanja ipak nije predstavljala nikakvu pretnju za Putina koji nije učestvovao u predizbornim debatama dok su se ostali kandidati svađali.
Treću stvar BBC predstavlja pod nazivom "Sjetite se Krima" ukazujući da je nad izborima lebdela slika predsednika Putina kao spasitelja i ujedinitelja Rusije, čoveka koji štiti zemlju od okupacije navodno neprijateljskog Zapada.
Ključni dio ovoga je pripajanje Krima koje Kremlj koristi kao dio nastojanja da mobiliše Ruse iza nacionalizma.
BBC napominje da je i datum održavanja izbora vješto pomjeren na 18. mart, dan kada se obilježava četiri godine od kako je Rusija preuzela Krim.
Kao četvrtu stvar BBC ističe da ima nešto i u pitanju ko ne učestvuje na izborima.Najuticajniji opozicioni lider Aleksej Navaljni ne može da učestvuje na jer mu je to zabranje no izborima zbog presude za pronevjeru što on smatra politički motivisanom odlukom.
Svojom omiljenom temom - korupcijom na visokom nivou - Navaljni, ocenjuje BBC, ume da dotakne mase, za razliku od Putinovih protivkandidata.
Kremlj se ove godine posebno fokusirao na mlade birače od 18 do 30 godina kao najvažniju ciljnu grupu strahujući od njihovog nezadovoljstva političkim sistemom i ekonomskom perspektivom, navodi BBC.
Putin je ovoga puta bio na čak nekoliko predizbornih skupova posebno organizovanih za mlade birače hvaleći novu snagu Rusije.