U kapitalnom budžetu biće opredijeljena sredstva za gradnju Kuće maslina u Starom Baru, za koju će narednih dana biti izabran projektant za izradu glavnog projekta, saopštio potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, Milutin Simović.
Tu najavu Simović je saopštio kao ”još jedan vid podrške maslinarima” na otvaranju Maslinijade u Starom Baru, prepoznate kao najmasovnija poljoprivredna manifestacija u Crnoj Gori.
”Maslina nas uči da budemo posvećeni, istrajni i strpljivi, a to nam treba za buduće razvojne iskorake”, rekao je Simović na otvaranju te manifestacije, saopšteno je iz Ministarstva poljoprivrede.
Manifestacija je ozvaničena simboličnom akcijom sadnje sadnica masline koje su u dvorištu Opšte Bolnice u Starom Baru, u blizini starog stoljetnog zasada, sa Simovićem posadili predsjednik Opštine Bar, Zoran Srzentić i predsjednik organizacionog odbora Maslinijade, Suljo Mustafić, kao ”simbol dobre saradnje i budućih zajedničkih projekata za razvoj maslinarstva”.
„Maslinijada je uvijek, kao i maslina, bila simbol i nosila poruke života, okupljanja, zajedništva, tradicije, zdravlja, mudrosti i trajanja. Zajedno smo 2002. godine pokrenuli ovu manifestaciju”, rekao je Simović.
On je, kako se navodi u saopštenju, izrazio posebno zadovoljstvo što su istrajnost i strpljenje maslinara, nakon tri nerodne godine, nagrađeni dobrim rodom i vrhunskim kvalitetom, i što uljare rade punim pogonom i daju vrhunski kvalitet ulja.
„Pored vrijednog i posvećenog rada, zahvaljujući plemenitoj maslini i maslinari stiču istrajnost i strpljenje, čekajući godinama prvi rod, a decenijama početak najboljeg roda. Ne kaže se slučajno da su najbolje smokve očeve, a masline prađedovske”, rekao je Simović.
Prema njegovim riječima, poseban je osjećaj posaditi maslinu, jer će u njenim blagodetima uživati generacije.
”Mi imamo i obavezu više i moramo se još snažnije okrenuti i posvetiti se i prađedovskim stablima maslina i revitalizovati ih“, poručio je Simović.
On je kazao da je zajednički zadatak, i proizvođača i institucija, dalje uvođenje standarda u proizvodnji, preradi i plasmanu i stalno unapređenje kvaliteta, jer je to uslov uspjeha na tržištu.
„Moramo i dalje, i proizvođači i institucije, biti posvećeni, istrajni i strpljivi kao i kada smo pravili pretpostavke i iskorake da se masline pravovremeno beru, blagovremeno prerađuju, ulje pravilno skladišti i pakuje u adekvatnu ambalažu. Kao kada smo donosili novu zakonsku regulativu, unapređivali rad udruženja, formirali i opremali nove laboratorije, jačali kadrovske kapacitete, revitalizovali stare maslinjake i podizali nove“, kazao je Simović.
On je najavio da će Vlada” u dostizanju standarda, unapređenju konkurentnosti i bezbjednosti hrane pružiti značajnu stručnu i finansijsku podršku i maslinarima, i svim ostalim poljoprivrednim proizvođačima”.
Simović je podsjetio da je za tu namjenu, iz nacionalnog budžeta i međunarodnih programa, Vlada već obezbijedila da se u narednom četvorogodišnjem periodu u poljoprivredu usmjeri oko 250 miliona eura, od čega više od 150 miliona bespovratne podrške.
„To je velika šansa za proizvođače, za sve vrijedne domaćine i preduzetnike, a posebno za mlade“, kazao je Simović i pozvao ih da tu šansu i iskoriste.
Maslinjada je, i 16 put kako se organizuje, okupila znatan broj proizvođača i drugih autohtonih proizvoda i gastronomskih specijaliteta sa područja Bara i drugih primorskih opština.