U Crnoj Gori svaki osmi odrasli građanin boluje od dijabetesa, a u borbi protiv te bolesti najvažnija je preventivno djelovanje, saopšteno je povodom obilježavanja Svjetskog dana borbe protiv šećerne bolesti.
U tržnim centrima Gintaš i Delta siti /Delta city/ danas su otvoreni punktovi, gdje medicinski timovi Doma zdravlja Podgorica, zainteresovanim građanima daju informacije i savjete o dijabetesu.
Organizovano je i mjerenje nivoa šećera u krvi, krvnog pritiska, izračunavanje body mass indexa, procjena rizika za tip dva dijabetesa, a dijelio se edukativni materijal.
Direktor Doma zdravlja Podgorica Nebojša Kavarić, ukazao je da su osnova svakog razvijenog zdravstvenog sistema dobro osmišljeni i preventivni program koji se kontinuirano sprovode i unapređuju.
Kavarić je naveo da podgorički Dom zdravlja prati i primjenjuje najsavremenije medicinske tokove i uspješno sprovodi sve projekte, i dodao da je prevencija jedna od najznačajnijih.
Kavarić je kazao da se Crna Gora uklapa u evropski prosjek po učestalosti obolijevanja od dijabetes, i objasnio da to znači da od pet do deset odsto populacije ima dijabetes, ili neki vid poremećaja regulacije šećera.
“Adekvatnim mjerama primarne prevencije šećerna bolest se može izbjeći. U prilog tome govori i podatak da je veći dio sistema primarne zdravstvene zaštite u tom smislu stručno, tehnološki i organizaciono osposobljen”, rekao je Kavarić u Delta sitiju.
Prema njegovim riječima, u Domu zdravlju inteziviran je rad svih savjetovališta čiji je cilj preveniranje i otkrivanje obolijevanja u ranoj fazi.
Kavarić je najavio da je u planu otvaranje savjetovališta za prevenciju kardivaskularnoh oboljenja koje će objedinjavati sve preventivne aktivnosti koje se tiču fizičke aktivnosti, gojaznosti, dijabetesa, rizičnih ponašanja i smanjenja procenta korišćenja duvanskih proizvoda.
Generalna direktorka Direktorata za biomedicinu, Mira Jovanovski Dašić, podsjetila je da je Ministarstvio zdravlja 2012. godine donijelo nacionalnu Strategiju zdravstvene zaštite osoba sa šećernom bolesti, i tako apostrofiralo poremećaj regulacije šećera kao jedan od prioriteta nacionalnog zdravstvenog sistema.
Jovanovski Dašić je ukazala da, prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije, u svijetu više od 350 miliona ljudi ima šećernu bolest.
Ona je navela da su očekivanja da će se taj broj usvostručiti narednih 20 godina.
“Nacionalna prevalenca dijabetesa u Crnoj Gori za 2013. godinu je 12 odsto, odnosno svaki osmi odrasli građanin Crne Gore ima šećernu bolest”, precizirala je Jovanovski Dašić.
Ona smatra zabrinjavajućim veliki broj odraslih osoba sa povišenim vrijednsotima faktora rizika u trenutku postavljanaj dijagnoze šećerne bolesti.
“U grupi novooboljelih odraslih osoba od dijabetesa tipa dva sa dostupnim vrijednostima faktora rizika svaka treća osoba je gojazna, skoro svaka treća je fizički neaktivna, a možemo reći da se svaka osma novooboljela odrasla osoba već liječi od povišenog krvnog pritiska”, rekla je Jovanovski Dašić.