U čistkama koje vlada sprovodi nakon neuspjelog puča u Turskoj privedeno je, otpušteno ili suspendovano više od 50.000 ljudi.
Turski Visoki odbor za obrazovanje zabranio je danas svim akademicima da putuju u inostranstvo, prenio je državni servis TRT.
Mjera je uvedena nakon pokušaja vojnog udara prošle sedmice.
U izvještaju nije navedeno više detalja o zabrani, osim da je savjet naveo da će oni profesori koji su trenutno u inostranstvu biti pozvani da se u što kraćem roku vrate nazad u Tursku, ako ne postoji preka potreba da ostanu, navela je agencija.
Čistke koje se sprovode prema onima koje vlada smatra da nisu bili vjerni predsjedniku Redžepu Tajipu Erdoganu juče su se proširile na nastavnike, dekane univerziteta i medije.
Turska vlada optužila je muslimanskog propovednika koji živi u SAD Fetulaha Gulena za organizovanje puča, u kome je ubijeno više od 230 ljudi. Gulen je demantovao svaku umiješanost u puč.
Odbor je juče naredio da svih 1.577 dekana sa univerziteta širom Turske podnesu ostavke, a Ministarstvo obrazovanja poništilo je dozvole za rad 21.000 nastavnika koji rade u privatnim institucijama.
Privatna tv stanica NTV je javila da je turski Odbor za visoko obrazovanje je susependovao četiri rektora univerziteta.
Detalji zasad nisu poznati.
Turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan vratio se kasno sinoć u Ankaru, nakon što je nekoliko dana posle pokušaja vojnog udara proveo u Istanbulu.
On danas predsjedava sastankom nacionalnog savjeta bezbjednosti, koji čine najviši vojni oficiri i ministri koji se bave bezbjednošću.
Erdogan je prethodno rekao da će posle sastanka biti saopštena "značajna odluka".
Erdogan je u Ankari imao i prvi bilateralni sastanak od pokušaja vojnog udara, sa gruzijskim premijerom Georgijem Kvirikašvilijem.