Novak Đoković je i sa finansijskog aspekta imao sezonu za istoriju.
Šesnaest odigranih turnira, petnaest finala zaredom i 11 titula - od toga tri na grend slem turnirima, šest na turnirima Masters 1000 serije i jedna na završnom Mastersu, "ATP Vorld Tur finalu".
Učinak Novaka Đokovića u 2015. godini (82 pobjede i šest poraza, 93 odsto uspješnosti) staje u red sa nekim od najuspješnijih sezona u istoriji, recimo Rodžera Federera 2006, kada je Švajcarac uz skor 92-5 osvojio 12 titula (tri grend slema i pet Mastersa, uključujući završni).
Što se tiče finansijske strane, Novak je na najbolji način iskoristio trend povećanja nagradnih fondova, pa će sa ukupno 21.595.000 dolara od uspjeha na turnirima, za gotovo 50 odsto nadmašiti dosadašnji rekord - "žetvu" Rafaela Nadala iz 2013, kada je osvojio 10 turnira (dva grend slema, pet Mastersa) i inkasirao 14,56 miliona dolara.
Od pomenutih 21,6 miliona dolara, turnirski čekovi u zbiru daju 18,77 miliona, dok će mu preostalih 2.825.000 isplatiti ATP, na ime raznih bonusa (najznačajniji se dobija za prvo mjesto na ATP listi na kraju sezone).
Pored nastavka trke za grend slem titulama (Federer 17, Nadal 14, Đoković 10), sljedeće godine će se Rodžer i Novak indirektno takmičiti ko će prvi "probiti" granicu devetocifrene zarade na turnirima tokom čitave karijere.
Švajcarac je sa 96,43 miliona dolara trenutno u prednosti, ali je Đoković serijom trijumfa dogurao do 91,22 miliona i ako 2016. bude bio bar približno uspješan kao tokom 2015, preuzeće primat na tom polju.
Naravno, u vrhunskom tenisu nema garancija za budućnost, niti saigrača da te "čupaju" kada ne ide, kao u kolektivnim sportovima. Na to je u nedjelju, posle poraza u finalu Londona, pomalo dušebrižnički ukazao Federer.
"U samom vrhu su male razlike među igračima i zato je ova Novakova sezona nevjerovatna. Rafa je to uradio, ja sam to uradio i obojica znamo koliko je teško to ponoviti. Potreban je ogroman trud. Moraš biti fizički u formi, bez povreda i sa maksimalnim mentalnim fokusom sve vrijeme. Nije to lako, kao što ponekad djeluje".
Bez obzira na to šta će biti, Novak Đoković je igrama, kao i zaradom, u 2015. postavio nove standarde.
Nagradni fondovi postajaće još veći, ali biće potrebni kontinuirani podvizi na terenu, kako bi neko (ili on sam) "napao" ovih 21,6 miliona dolara.
O koliko se impresivnoj svoti radi, možda najbolje ilustruje podatak da su samo još devetorica tenisera zaradila toliko (ili više) od turnirskih uspjeha - u cijeloj karijeri!
Osim Federera i Nadala, to su Pit Sampras, Endi Marej, Andre Agasi, David Ferer, Boris Beker, Jevgenij Kafeljnikov i Tomaš Berdih. Legendarni Ivan Lendl u konačnom bilansu je uzeo 21,26 miliona dolara, Endi Rodik 20,64, a iza su i Stefan Edberg, Lejton Hjuit, Goran Ivanišević...