U više gradova u Srbiji i RS su se oglasile sirene za uzbunu i zazvonila crkvena zvona na dan kada Srbija žali za svim stradalim i prognanim u zločinima tokom “Oluje”. Održan pomen u Crkvi svetog Marka.
Sirene su se čule u pojedinim djelovima Beograda, ali ne i u centru grada.
Novinarima okupljenim ispred Crkve svetog Marka u Beogradu, ministar Aleksandar Vulin je rekao da su sirene u centru grada vjerovatno pokvarene.
U beogradskoj Službi za obavještavanje i uzbunjivanje Beti su rekli da su se danas u podne oglasile "one sirene koje rade" i da će tokom dana ta Služba, od opština, prikupiti precizne podatke o tome koje su sirene radile, a koje nisu.
Izvor: Mondo - Petar StojanovićGradski menadžer Goran Vesić je rekao da su zaposleni u gradskoj upravi i u svim gradskim preduzećima inicirali da se uključe u obilježavanje Dana sjećanja na stradale i prognane Srbe.
Vesić je rekao da je "cio grad stao u podne", kao i da su se i vozila gradskog prevoznika zaustavila na minut.
Počast je odata u više gradova Srbije, kao i u Leskovcu u kom se nalazi premijer Srbije.
Минут ћутања за страдале у #Oluja. #Danzalosti#Dansecanjapic.twitter.com/njdpzp0fWI
— Александар Вучић (@SerbianPM) August 5, 2015
Kako javljaju čitaoci Monda, sirene se nisu čule ni u Kruševcu i Vranju.
Vlada Srbije pozvala je građane da danas tačno u podne zastanu i uz sirene za uzbunu i crkvena zvona odaju poštu Srbima stradalim prije 20. godina.
Na minut cijela Srbija staje u sjećanje na protjerane i ubijene u Oluji.
Izvor: MONDO, Aleksandra PetrovskiRanije danas u crkvi Svetog Marka u Beogradu, održan je parastos Srbima stradalim u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini.
U ovim trenucima u toku je šetnja od crkve Svetog Marka do Centra Sava, gdje će biti održana Memorijalna akademija.
Kolona će se kretati pored Narodne skupštine i hotela Moskva, niz Prizrensku ulicu, preko Brankovog mosta do Centra Sava. U 14 sati u Velikoj dvorani Centra Sava, u organizaciji Koalicije udruženja izbjeglica, biće održana Memorijalna akademija "Oluja - da se ne zaboravi zločin", na kojoj će biti prikazan film o stradanju Srba i izveden umjetnički program. Na Memorijalnoj akademiji, najavljeno je prisustvo predsjednika Srbije Tomislava Nikolića, članova Vlade Srbije i Narodne skupštine, ostalih državnih organa, srpskog patrijarha Irineja i brojnih građana.
Blokiran Bulevar..tuga..e,jel neko čuo sirene i zvona? pic.twitter.com/f11ChV7gXq
— Miss.S (@shvrca) August 5, 2015
Nekoliko hiljada ljudi prisustvovalo je pomenu stradalim u akciji "Oluja" u Hrvatskoj 1995. godine koji je ispred Crkve Svetog Marka služio patrijarh Srpske pravoslavne crkve Irinej.
Okupljeni su nosili transparente "Ne zaboravi", "4. avgust 1995. godine - Statistika 'Oluje' - 2.000 Srba ubijenih, 250.000 Srba protjeranih! Da se ne zaboravi" i "'Oluja' = Zločin", a pročitan je i spisak imena poginulih i nestalih od 4. avgusta do 30. septembra 1995. godine.
Vladika crnogorsko-primorski Amfilohije nazvao je ratove na prostoru bivše Jugoslavije bratoubilačkim i kazao da su nastavak zločina iz Prvog i Drugog svjetskog rata.
"Ono što se naziva 'Olujom' i 'Bljeskom' bio je bljesak mržnje bratoubilačke. 'Oluja' je ispunjena bratoubilaštvom i bogoubilaštvom. Ovdje smo da budemo svjedoci onoga što se dogodilo sa narodom u 20. vijeku", kazao je Amfilohije i dodao da svi narodi u regionu treba da se pokaju i gaje bratsku ljubav.
Predsjednik Koalicije udruženja izbjeglica Miodrag Linta kazao je novinarima nakon pomena da je skup organizovan kako bi se pokazalo da je u bivšoj Jugoslaviji stradao veliki broj Srba, da se zatraži da se sve žrtve ravnopravno tretiraju i da se osude svi zločinci "bez obzira na nacionalnost".
"Pola miliona Srba je prognano, a tu računam one koji su se izjašnjavali kako Jugosloveni, neopredijeljeni ili po regionalnoj pripadnosti. 300.000 prognanih živi, 100.000 u inostranstvu, a mali broj, oko 50.000, mahom starijih, se vratio u Hrvatsku", kazao je Linta.
Aleksandar Vulin kazao je novinarima nakon skupa da je povratak izbjeglica nešto na šta Hrvatska treba da odgovori, i da to više nije "srpska odgovornost".
"Hrvatska mora glasno da kaže: 'Želimo ove ljude i njihove potomke nazad'", kazao je Vulin.
Prije parastosa građani su palili svijeće u priprati, a sa zvučnika su čitana imena ubijenih i nestalih tokom i posle akcije "Oluja".
Posle parastosa, Aleksandar Vulin i delegacija Koalicije udruženja izbeglica, u Tašmajdanskom parku položili su vijenac na spomen ploču Srbima stradalim u oružanim sukobima na prostoru bivše Jugoslavije.