Samit Grupe 20 (G20) počeo je danas u australijskom gradu Brizbejnu, a kriza u Ukrajini kao jedna od tema, bacila je u sijenku razgovore kako da se podstakne globalni ekonomski razvoj.
Agencija Rojters prenijela je izjavu jednog ruskog zvaničnika da Putin namjerava da preskoči radni dio samita lidera Grupe 20 (G20) u nedelju i pomjeri svoj odlazak, nakon što se našao pod pritiskom zapadnih lidera oko krize u Ukrajini.
Američki predsjednik Barak Obama je rekao da agresija Rusije protiv Ukrajine predstavlja prijetnju svijetu, dok je Evropski savjet zatražio od Moskve da izvrši pritisak na proruske snage da prihvate primirje na istoku Ukrajine.
Njemačka kancelarka Angela Merkel je izjavila da Evropska unija razmatra dodatne finansijske sankcije protiv pojedinaca iz Rusije zbog krize u Ukrajini.
Predsjednik Evropskog saveta Herman van Rompej, koji takođe prisustvuje samitu G20, rekao je da će se ministri spoljnih poslova EU sastati u ponedeljak kako bi procijenili situaciju u Ukrajini i da li su dalji koraci, uključujući dodatne sankcije Rusiji, neophodni.
Izolacija Putina na samitu G20 bila je očigledna, navela je britanska agencija, koji se našao na spoljnom rubu zvanične fotografije lidera G20.
Iako pod velikim pritiskom, Putin se uz osmijeh, rukovao sa domaćinom australijskim premijerom Tonijem Abotom, koji je prethodno zaprijetio da će se "sukobiti" sa ruskim predsjednikom oko obaranja malezijskog aviona iznad istoka Ukrajine u julu, kada je poginulo 28 Australijanaca.
Ruski predsjednik vodio je danas u Brizbejnu, na marginama samita G20, odvojene razgovore sa premijerom Italije Mateom Rencijem, predsjednikom Francuske Fransoa Olandom i britanskim premijerom Dejvidom Kameronom, a glavna tema bili su njihovi bilateralni odnosi u svjetlu krize u Ukrajini.
Putin i Renci su izrazili zabrinutost zbog porasta napetosti na jugoistoku Ukrajine, saopštio je portparol ruskog predsjednika Dmitrij Peskov.
U razgovoru sa francuskim predsjednikom Olandom, Putin je poručio da dvije države treba da minimizuju negativne posledice sadašnje situacije u svijetu, zbog bilateralnih odnosa.
Ukrajinska kriza bila je jedina tema razgovora Putina i britanskog premijera Dejvida Kamerona, koji su izrazili interesovanje za "okočanje konfrontacija" i obnovu odnosa.
Samit u Brizbejnu otvoren je danas ceremonijom na kojoj su igrači izvodili tradicionalni ples australijskih Aboridžina.
U obraćanju učesnicima samita, premijer Australije pozvao je svjetske lidere da sa dodatna dva biliona dolara podrže globalni bruto domaći proizvod i založio se za slobodniju trgovinu i više investiranja u infrastrukturu.
Sprovođenje te inicijative bi, prema Abotovim riječima, doprinijelo otvaranju miliona novih radnih mjesta i povećalo bi globalni BDP za više od dva odsto u narednih pet godina.
Zemlje G20 su pod pritiskom da na ovogodišnjem samitu konkretno djeluju, umjesto da samo postave neodređene ciljeve.
Očekuje se da će svaka zemlja na samitu predstaviti sveobuhvatni plan o tome kako namjerava da doprinese inicijativi od dva biliona dolara.
Svetski BDP je ove godine oko 77 biliona dolara.
Na dnevnom redu samita naći će se i pitanje multinacionalnih kompanija koje, preko Luksemburga, izbjegavaju plaćanja poreza, poput "Pepsija" i "Ikee".
Svjetski lideri založiće se i za iskorenjivanje ebole, a među temama biće i klimatske promjene.
Za obezbjeđenje dvodnevnog samita zaduženo je 6.000 policajaca.