Rožajac Safet Kalić je, u trenutku hapšenja, koristio kosovski pasoš sa lažnim identitetom, saopštio je ministar unutrašnjih poslova Raško Konjević.
„U momentu lišenja slobode, Kalić je koristio kosovska identifikaciona dokumenta, pasoš izdat na ime Murik Rifat, rođen 1970. u mjestu Lipljan, Kosovo“, rekao je Konjević na konferenciji za novinare.
On je podsjetio da je NCB Interpol Podgorica 2011. godine, na zahtjev Višeg suda u Bijelom Polju, raspisao potjernicu za Kalićem, radi obezbjeđivanja njegovog prisustva u krivičnom postupku za krivično djelo pranje novca.
„U saradnji crnogorske i kosovske policije prethodno je potvrđen lažni identitet i kosovska dokumenta koje koristi Kalić, kako bi izbjegao hapšenje po međunarodnoj potjernici“, kazao je Konjević.
On je saopštio da je u toku dalja komunikacija sa Interpolom Beča oko određivanja ekstradicionog pritvora za Kalića.
Prema zakonu, nakon što osobi bude određen ekstradicioni pritvor, zvanično obavještenje o tome biće dostavljeno Ministarstvu pravde koje će austrijskim kolegama dostaviti zamolnicu za izručenje u Crnoj Gori.
Nakon toga, pojasnio je, čeka se odluka Ministarstva pravde Austrije, i Interopol ulazi u proceduru ekstradicije.
Dodatak zakonske procedure mogao bi da bude malo kraći, shodno Evropskoj konvenciji o ekstradiciji, i određenim protokolima, a potjernica se, kako je kazao Konjević, može smatrati neformalnim zahtjevom za izručenje.
„Ukoliko se uhapšeno lice saglasi da pođe u državu koja ga potražuje, onda se ne treba slati formalna molba, što bi postupak moglo da učini kraćim“, naveo je Konjević.
On je rekao da ne bi procjenjivao koliko bi mogla da traje ekstradicija.
Na pitanje da li ima podatak da li je osoba sa imenom koje se pominje u pasošu koji je Kalić koristio ulazila u Crnu Goru u protekle tri godine, Konjević je rekao da misli da nije, dodajući da se radi o dokumentima gdje je kosovska policija potvrdila lažni identitet i lažna dokumenta koja su glasila na to ime.
„Imajući u vodu komunikaciju sa kosovskom policijom, moj odovor je, uz ogradu, ne“, kazao je on.
Konjević je ocijenio da je ovo poruka koja je veoma značajna za Upravu policije, Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP), Vladu, državu i njene građane. „Da naši državni organi imaju dovoljno kapaciteta, da u saradnji sa organima drugih dražva, sarađuju i rješavaju buduće izazove".
„Ovo je poruka da sva lica, prema kojima se otvori krivični postupak u Crnoj Gori ili nekim državama regiona, ne mogu pobjeći pravdi, nego će nadležni državni organi obezbijediti njihovo prisustvo da pred nadležnim sudskim organima budu osuđeni ili sudskom procedurom dokažu da optužni akti nijesu potkrijepljeni valjanim dokazima“, kazao je on.
Konjević je poručio i da je to snažna poruka prema onom što su obaveze Crne Gore iz akcionih planova za poglavlja 23 i 24.
Prema njegovim riječima, to je uspjeh Uprave policije i MUP-a. „U ovako važnima akcijama pokazujemo da imamo kapaciteta da ravnopravno sarađujemo sa drugim policijskim organizacijama i da se, na bazi operativnih informacija, saradnjom dođe do rezultata značajnog za crnogorsku policiju“.
Na pitanje zbog čega o hapšenju nije obaviješten Vrhovni državni tužilac, Ivica Stanković, Konjević je kazao da je lično sa njim jutros komunicirao.
On je pojasnio da ima detalja o kojima ne mogu da govore i da je dio iz sinoćnjueg saopštenja policije takođe bio dogovor sa austrijskom policijom i da je za dio obavještenja trebalo dobiti i njihovo odobrenje.
Konjević je podsjetio na zakonsku proceduru i da tužilaštvo nije raspisalo potjernicu, nego je to uradio Viši sud, tako da su u obavezi da obavijeste Viši sud u tom segmentu. „Imamo odličnu komunikaciju i, osim medijske atraktivnosti u tom segmentu, iza toga je ništa drugo osim prazan prostor“.