U Tivtu trenutno boravi tim od 30 američkih ronilaca deminera, piše „Blic Crna Gora“ pozivajući se na neimenvane izvore bliske Vojsci Crne Gore.
List navodi da je riječ o jedinici ronilaca deminera koji tragaju za podvodnim minama u bokeljskom podmorju. Prema nepotvrđenim informacijama, pripadnici „EOD Explosive Ordonance Disposal“ jedinice američke mornarice osposobljenje za deminiranje podvodnih ubojnih sredstava pretražuju morsko dno na samom ulazu u Boku, oko Arze.
Po mišljenju poznavalaca vojne problematike, kontrola morskog dna od strane američkih ronilaca je u stvari kontrola podmorja uoči uplovljavanja američkih ratnih brodova u Boku, ali i moguća priprema za uspostavljanje vojne baze u budućnosti, navodi Blic.
Ta opcija je posljednjih decenija, piše beogradski dnevnik u svomštampanom izdanju za Crnu Goru, nekoliko puta bila u formi predloga na stolu tokom kontakata jugoslovenskih i crnogorskih zvaničnika sa NATO.
List dodaje da je to u posljednje dvije godine druga posjeta američkih vojnih ronilaca Crnoj Gori. U oktobru 2012. u Tivtu je boravila EODMU-1 mobilna jedinica mornarice SAD za uklanjanje eksplozivnih naprava sa šest kljunastih delfina.
Tada su specijalno obučeni delfini iz mornaričke baze u San Dijegu markirali lokacije zaostalih minskoeksplozivnih sredstava u podmorju Boke.
Dolazak šest delfina iz projekta „US Navy marine mamal program“ iz centra „Space and Naval Warfare systems Center Pacific“ u San Dijegu sa stručnom ekipom i odredom ronilaca američkih marinaca EODMU-1 namijenjen je prvenstveno obuci ronilačkog odreda Mornarice Crne Gore u razminiranju morskog dna saopšteno je prije dvije godine na prezentaciji vježbe „Delfin 2012“ u Tivtu.
Američki podvodni demineri vrhunski su obučeni ronioci koji prolaze kompleksnu obuku i u zadacima obezbjeđuju podršku ne samo jedinicama mornarice nego i svim ostalim rodovima američke vojske, navodi Blic Crna Gora.
Pored mornaričke baze u San Dijegu čiji su ronioci sa delfinima posjetili prije Boku i godinu nakon toga Dubrovnik, EOD mobilni ronilački odredi smješteni su u bazama Point Loma, Imperial beach i Koronado u Kaliforniji, američkoj vojnoj bazi u Guamu, Perl Harburu, bazi Little Creek i East u Virdžiniji, Rota u Španiji.
Na morskom dnu Boke Kotorske zaostala su brojna eksplozivna i ubojna sredstva iz različitih perioda, od Prvog svjetskog rata do bombardovanja 1999. godine, koja organizovano godinama čiste demineri Regionalnog centra za podvodno deminiranje iz Bijele.
Blic podsjeća da jepodručje Boke bilo u žiži ratnih dejstava svih većih drevnih i modernih ratnih sukoba na Jadranu, od Prvog svjetskog rata do NATO bombardovanja SRJ 1999. Istovremeno Kumbor, Tivat i Prevlaka bili su mornaričke vojne baze od Austrougarske pa sve do pred kraj 20.vijeka.