"Posebno je gadno bilo između 11 uveče i 5 ujutru. To su bila vrata pakla."
Kreg Harison, snajperista britanske vojske prošao je mnoga ratišta. Bio je na Kosovu, u Bosni, Iraku, Avganistanu... U intervjuu je otkrio gdje mu je bilo najteže i kako je izgledala njegova prva misija.
"Prva misija mi je bila u Iraku. Sve vrijeme nas je pratio jedan na motoru. Dobio sam zeleno svjetlo da ga likvidiram. Problem je stvaralo toplotno treperenje. Bio je udaljen na nešto više od 600 metara. Naciljao sam ga. Prvi put sam promašio, drugi put sam bio precizan. Morao sam da dođem potom do njega da provjerim da li je mrtav. Prišao sam mu i vidio da je mrtav. Pogodio sam ga u grudi. Potpuno čudan osjećaj. Nekako se osjećaš da si u nekom problemu. Da si u opasnosti. Prosto sam sebi kažeš - jeb*te, upravo sam ubio nekoga. I taj osjećaj da si u opasnosti te nikada ne napušta. Vidjeli smo posle da nas je on pratio danima, i momci su me tapšali po ramenu, čestitali mi na dobro obavljenom poslu. Ali ti i dalje razmišljaš kako si ubio nekoga. I treba ti barem nedjelju dana da shvatiš da ti niko neće doći i reći kako mora da razgovara sa tobom jer si učinio nešto pogrešno. Zaista čudan osjećaj", ispričao je on.
Otkriva da snajperisti rade u paru.
"Postoji snajperista broj jedan i snajperista broj dva. Broj dva je obično najbolji snajperista jer ti on proračunava sve što treba kako bi namjestio nišan. Tvoje je posle samo da povučeš obarač. Broj jedan je obično najbolji strijelac. Biti snajperista nije na prvom mjestu pucanje i ubijanje već prikupljanje važnih infomarcija o bojnom polju", rekao je Harison.
Kako kaže najteža misija mu je bila u Iraku.
"Bili smo u Basra palati. U zatvoru su bili islamisti i mi smo tu poziciju branili sve vrijeme. Posebno je gadno bilo između 11 uveče i 5 ujutru. To su bila vrata pakla. U tom periodu oni pokušavaju da oslobode svoje visoko rangirane ljude iz tog zatvora. Imali smo dva mitraljeza. Dolazili su sa svih strana. Mislili smo da smo gotovi. Nazvao sam svoju ženu samo da joj čujem glas i da joj kažem da je volim. Čula je buku ali nisam joj rekao šta se dešava. Obećao sam joj da ću je pozvati ujutru. I tako je i bilo", ispričao je Harison.
Inače, kad smo kod Iraka, treba podsjetiti da je nekadašnji predsjednik te zemlje Sadam Husein uhvaćen 13. decembra 2003.
U tadašnjem saopštenju američke vojske stajalo je da su stotine vojnika 1. brigade, konjičke divizije i specijalnih snaga učestvovale u akciji opkoljavanja i hapšenja. Naglasili su da je bivši irački predsjednik pronađen u rupi pod zemljom na farmi u blizini Tikrita. U to vrijeme je praktično jedan čovjek čuvao Sadama. O tom čovjeku je sada snimljen i film. Naime, kurdski režiser Halkavt Mustafa donosi na ekran priču o čovjeku koji je krio bivšeg iračkog predsjednika Sadama Huseina. Svijet će prvi put do detalja čuti ovu priču, prvi put posle 18 godina nakon što je Sadam pronađen kako se krije u rupi u provinciji Salahaddin.
“Ovaj film priča priču o nekome ko je Sadamu bio sve. Govori o njegovom privatnom životu sa njim. Ovaj čovjek je bio Sadamov vozač, čuvar, berberin, doktor i prijatelj“, rekao je Mustafa.
Ala Namik, 50, skrivao je Huseina 235 dana u bunkeru koji je iskopao u svojoj bašti u gradu Aldor prije nego što su ga Amerikanci tamo pronašli 2003. godine.