SAMIT G20

DOGOVORILI SE OKO POREZA, ALI NE I OKO KLIME: Čelnici najmoćnijih zemalja svijeta imaju problem sa prioritetima

Autor Jovana Raičević Izvor Kurir.rs

Iako su čelnici G20 prvog dana samita uspjeli da se dogovore oko međunarodne poreske reforme, nisu uspjeli da postignu dogovor o jednom mnogo važnijem pitanju - klimatskom sporazumu, piše Kurir.

Izvor: Kurir/EPA/FILIPPO ATTILI / CHIGI PALACE PR

Lideri najrazvijenijih ekonomija svijeta jednoglasno su podržali uvođenje globalne minimalne poreske stope čiji je cilj da spriječi da velike korporacije skrivaju profit u poreskim rajevima, a dogovorili su se i oko davanja većeg broja vakcina protiv koronavirusa siromašnijim državama.

Ministri finansija država članica G20 prije nekoliko mjeseci dogovorili su se da minimalna poreska stopa bude 15 odsto, tako da je formalno odobrenje na samitu u Rimu bilo očekivano, navodi AP.

Lideri G20 su u Rimu, na prvom samitu uživo posle dvije godine, podržali poziv da se produži otpis duga za siromašne zemlje i obećali da će 70 odsto svjetske populacije biti vakcinisano protiv koronavirusa do sredine 2022. godine, navodi Rojters.

Nova pravila bi trebalo da stupe na snagu 2023. godine, a zvanično će biti potvrđena u zaključnoj izjavi G20 u nedelju, rekli su izvori bliski pregovorima u Rimu.

Dogovor je početkom oktobra postiglo 136 zemalja koje s više od 90 odsto učestvuju u svjetskom BDP-u, pod okriljem Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD). Reforma treba da omogući ovim zemljama da, zahvaljujući ovom minimalnom porezu, ostvare dodatnu zaradu od nekih 150 milijardi dolara.

Dio dogovora je u tome da dio poreza na dobit multinacionalne kompanije plaćaju u zemlji u kojoj ostvaruju dobit, odnosno da porez više ne plaćaju u zemlji u kojoj su zvanično registrirovane.

Međutim, mediji koji su se domogli nacrta završne deklaracije sa skupa navode da specifični klimatski ciljevi nisu usaglašeni. "O nekim elementima deklaracije o klimi još se pregovara", rekao je neimenovani zvaničnik Bijele kuće.

Čak i ako se postigne neki napredak do završetka samita danas, radne verzije koje kolaju među novinarima izazivaju bojazan da će sporazum biti uopšten.

Nevladine organizacije posebno brine to što nema jasnog vremenskog roka za postizanje "nulte emisije". Nema zasad ni dogovora ni ciljanog roka za ukidanje subvencija za fosilna goriva.

Takav rezultat bio bi posebno razočaravajuć jer u nedelju uveče u Glazgovu počinje klimatski summit COP26, koji će okupiti mnogo širi krug zemalja od G20, koji čine razvijene zemlje, poput SAD-a i članica EU, i ekonomije koje se brzo razvijaju, poput Kine, Rusije, Brazila i Indije, i veliki su emiteri stakleničkih plinova.

"Onima koji dolaze iza nas ne smijemo ostaviti planetu prepunu sukoba, iscrpljenih resursa", rekao je italijanski predsjednik Serđo Matarela na svečanoj večeri za učesnike samita.

"Stiglo je vrijeme za ključne odluke. Oči milijardi ljudi, cijelih naroda, uprte su u nas i na rezultate koje možemo ostvariti", rekao je on.

Predsjednik Evropskog saveta Šarl Mišel priznao je ranije da su pregovori teški jer neke zemlje "zavisne od uglja", ali nije poimence prozvao Rusiju i Kinu

U međuvremenu, nekoliko hiljada ljudi protestovalo je u Rimu, tražeći odlučniju borbu protiv klimatskih promjena.