foto

KOJI JE NAJRUŽNIJI GRAD NA SVETU? Nalazi se u srcu Evrope, a zbog jedne stvari počeo je masovno da privlači turiste 

Autor Gordana Bojanić Izvor b92

Zbog ove, ne tako laskave titule, mnogi su odlučili da ga posete.

Izvor: Youtube/printscreen/ Vorgewandert - Virtual Travel

Šarlroa, grad u Belgiji ima oko 200.000 stanovnika i nalazi se 60 kilometara južno od Brisela. Mnogi opisuju ovaj grad kao depresivan zbog turobnih stambenih kompleksa i ugašenih industrijskih postrojenja, a zahvaljujući kojim je pre desetak godina prozvan najružnijim gradom na svetu.

Još jedna negativna stvar, pored stope nezaposlenosti koja iznosi oko 30 odsto, je ta da u turističke atrakcije često ulaze i zavisnici koji otvoreno konzumiraju konzumiraju droguu praznim zgradama, a prostitutke trguju ispod nadvožnjaka na uglovima samo nekoliko ulica od gradske opštine.

Zbog uplitanja u razne skandale, tokom prethodnih godina dva gradonačelnika grada podnela su ostavku. Pored toga, gradska infrastruktura uopšte nije na zavidnom nivou. Tako dve od pet metro linija u Šarlou nikada nisu završene, a prazne stanice služe kao mesto za vandalizam i okupljanje sumnjivih grupa. Još jedno svedočanstvo o administrativnoj nesposobnosti su mnogi mostovi i putevi koji se zaustavljaju usred ničega. Izgrađeni su, a zatim napušteni, samo za isplatu subvencija koje dodjeljuje savezna vlada.

Šarlroa je postao simbol za sve što je pošlo po zlu na Zapadu uopšteno, a posebno u Valoniji, francuskom delu Belgije. Industrija uglja i čelika nekada je izazivala zavist kod ostatka Evrope. Belgija je imala drugu najopsežniju železničku mrežu na kontinentu nakon Velike Britanije, ali devedesete godine i nestanak uglja i čelika označili su početak kraja, a finansijska kriza zadala je konačni udarac.

Međutim, da nije sve tako crno pokazuje i to da su uz obale Sembrea, nekad zagađenog plovnog puta, ljudi počeli da sede i pecaju, kao i da krstare brodovima između zarđalih čeličana. Nedavno su postavljene i bicikističke staze, a stari turistički kompleks pretvoren je u muzej i obrazovni centar.

Upravo je titula najružnijeg grada na svetu pomogla da ovo mesto započne svoj oporavak. Sve je počelo pre desetak godina kada je jedan holandski list opisao belgijski grad kao "najružniji grad na svetu". Nakon toga titulu su prihvatili i drugi mediji, s natpisima o depresivnom gradu koji iz dana u dan sve više propada. Međutim, upravo ova, ne tako laskava titula, pomogla je gradu u koji iz godine u godinu dolazi sve više turista.