Svijet

PRABABA PREDAJE NAJSTARIJU BORILAČKU VEŠTINU U INDIJI: Učim devojčice da se odbrane od nasilnika i budu samopouzdane!

Autor Kristina Stevović Izvor mondo.rs

Indijka Menakši Ama (78) iz Kerale najstarija je žena u Indiji koja predaje drevnu borilačku veštinu kalaripajatu. Zahvaljujući njoj, tu veštinu sve više žele da treniraju devojčice, koje tvrde da je baka Ama najbolja učiteljica.

Izvor: Profimedia

Menakši Ama je prava majstorica svoje veštine, a njeno umeće nasledio je i njen sin. Ona se često na treninzima bori nasuprot sina i odlično parira njegovim udarcima pomoću bambusovog štapa. Posmatračima uopšte ne izgleda kao prababa, već kao majstor kalaripajate, što i jeste.

Indijku smatraju pokretačkom silom kalarija i tvrde da bi bez njenog zalaganja ta veština bila gotovo zaboravljena.

"Počela sam da se bavijm kalarijem kada sam imala sedam godina. Sada imam 78. I dalje ga praktikujem, učim i predajem", rekla je Menakši Ama Frans presu.

Ona je, inače, direktorka "Kadatanad Kalgari Sangam" škole koju je osnovao njen pokojni muž 1949. godine.

"Kada otvorite novine, stalno vidite vesti o nasilju nad ženama. Zato su ovi trenizi jako korisni. Kada žene nauče ovu borilačku veštinu, osećaju se fizički i mentalno jače i sigurnije da odu na posao ili da putuju same", dodala je Menakši Ama.

Kalari, koji sadrži elemente plesa i joge, uključuje mačeve, štitove i palice. Veština stara 3000 godina, koja se pominje u drevnim hindu spisima, i dalje je puna religioznih momenata.

Britanci su zabranili praktikovanje ove veštine 1804. godine, ali je kalari preživeo i ponovo postao popularan kada je Indija stekla nezavisnost 1947.

Poslednjih decenija, veština je opstala i postala popularna zahvaljujući Menakši koja je za svoj rad dobila nacionalno priznanje 2017. godine. Kalarija je sada priznata kao sport i praktikuje se u celoj indiji.

Izvor: Profimedia

Unutar kalari sale Menakši Ame, njen sin Sandživ Kumar uči polaznike - dečake i devojčice - osnovnim koracima veštine.

"Postoje dve strane kalaripajatua - jedna je strana mirna, a druga strana rata", rekao je majstor Sandživ Kumar.

On je istakao da je kalari umetnost koja pročišćava um, telo i dušu, ali i poboljšava koncentraciju i regeneriše fizičku i mentalnu energiju.

Tagovi