One su žene srednje i treće životne dobi. Sastaju se u ranim jutarnjim satima ili predveče na trgovima i u parkovima gusto naseljenih kineskih gradova. Puštaju glasnu muziku i počinju da plešu.
Fenomen razigranih Kineskinja počeo je da predstavlja ozbiljan problem za javni red i mir u raznim kineskim gradovima. Međutim, problem je teško rešiti jer se mnogi plaše da se suoče sa gore pomenutim plesnim grupama, piše Gardian.
Ovaj neobičan problem bacio je građane u potragu za rešenjem. I rešenje je pronađeno - uređaj koji daljinski onemogućava rad zvučnika.
"Najzad tišina. Dva dana su mislili da njihov zvučnik ne radi", pohvalio je jedan komentator na Taobao, kineskoj verziji i-beja, ovaj uređaj, a drugi je dodao:
"Ovo je fantastičan izum. To nije samo proizvod, to je pokretač socijalne pravde!".
Procenjuje se da je čak 100 miliona starijih žena uključeno u ovaj fenomen. Osim što zajedno plešu, zajedno obavljaju i razne druge aktivnosti. Zajedno kupuju, investiraju, putuju. Ovo je više od aktivnosti u kojima učestvuju. Pošto su u penziji, a njihova deca žive svojim životom, na ovaj način se povezuju, uspostavljaju prijateljstva i druže. Ova pojava je dobra za društvo u celini jer pozitivno utiče na zdravlje starijih žena, a time i indirektno smanjuje troškove zdravstvene zaštite, pišu Gardian i Saut Čajna Morning Post.
Međutim, grupno plesanje na trgovima nije bezazleno. Plesačice redovno puštaju glasnu muziku bez razmišljanja o okolini. Neke su pomalo agresivne, pa je bilo slučajeva svađa sa sportistima koji igraju košarku ili fudbal jer su Kineskinje pokušale da ih oteraju sa sportskih terena, što je znalo da dovede do policijskih intervencija i hapšenja.
U pokušaju da se bore protiv ovog problema, vlasti su donele propise koji dozvoljavaju policiji da kazni one koji narušavaju javni red, ali još uvek nije pronađeno pravo rešenje za taj izazov.